به گزارش تبریزمن، دو تیم استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز روز یکشنبه و از ساعت ۱۸:۰۰ در استادیوم آزادی تهران یکی از حساس ترین بازی های فصل خود را در هفته ما قبل پایانی رقابت های لیگ برتر به انجام خواهند رساند. دیداری که تکلیف قهرمانی تراکتور و یا افزایش شانس حضور استقلال در بین تیم های آسیایی فصل آینده را تا حد بسیار زیادی تعیین خواهد کرد.

شاگردان امیر قلعه نوعی در تیم آبی پوش تهرانی این روز ها علی رغم کسب برتری دو بر یک مقابل صبا در هفته گذشته، حال و روز خوشی نداشته و حواشی بازیکنان به همراه فشار مدیران و هواداران تیم وضعیت نا مطلوبی را برای پر افتخار ترین سرمربی ایران رقم زده است.

متحمل شدن سه تساوی و یک باخت تنها در ۵ بازی اخیر، آمار اسف ناک استقلال در هفته های اخیر بوده و علاوه بر اینکه این تیم را از کورس قهرمانی رقابت های لیگ برتر کاملا دور کرده، در حال حاضر حتی شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان فصل آینده را نیز در هاله ای از ابهام فروه برده است.

فولاد خوزستان به همراه یکی از خوش فرم ترین تیم های حال حاضر ایران، ذوب آهن، رقیبان اصلی استقلال برای کسب سهمیه می باشند. ذوب آهنی که اوایل فصل نتوانست نتایج خوبی کسب کند و در قعر جدول حضور داشت، مزد اعتماد مدیران خود به مربی جوان تیم، یحیی گل محمدی را هم اکنون با تمام وجود گرفته و توانسته یکی از با ثبات ترین و موفق ترین تیم های لیگ برتر کشور لقب بگیرد.

بر خلاف ذوب آهن، مدیران جدید تراکتورسازی نتوانستند چند هفته بد نتیجه گرفتن رسول خطیبی را تحمل کنند و با آوردن سه باره تونی الیویرای پرتغالی که دارای وزنه ی قدرت بزرگی، همچون محبوبیت بین هواداران می باشد، سعی در بازگرداندن روند خوب تیم خود در امر نتیجه گیری داشتند که در صورت نادیده گرفتن حذف از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، می توان اذعان کرد که تونی در این امر موفق بوده و توانسته تیم خود را در عرض چند هفته راهی صدر جدول رقابت ها کند.

هر چند که نتایج تونی در هفته های اخیر رقابت های لیگ برتر خوب بوده است، اما ناکامی در دو بازی آینده مقابل استقلال و نفت تهران، در نتیجه از دست دادن قهرمانی، می تواند تبعات سنگینی برای تیم داشته باشد. استفاده از بازیکنان ذخیره در بازی مقابل نسف قارشی و جا ماندن از ادامه رقابت های آسیایی، به خودی خود انتظارات هواداران تراکتور را از تیم خود افزایش داده تا سرمربی تیم که در راس تصمیمات فنی باشگاه قرار دارد، این ناکامی را با قهرمانی بی قید و شرط در رقابت های لیگ برتر جبران کرده و تاریخ سازی کند.

در آن سوی میدان نبرد روز یکشنبه میان استقلال و تراکتورسازی، هواداران آبی پوش نیز صبرشان لبریز شده است، آن ها که تا چد فصل پیش آرزوی حضور دوباره امیرخان قلعه نوعی بر روی نیمکت تیمشان را داشتند، هم اکنون با مشاهده ی اخلاق حسنه وی (!) و قدرت فنی (!) که به تیم استقلال تزریق کرده است، برای اتمام دومین فصل کابوس وار خود لحظه شماری می کنند.

آندرانیک تیموریان و جواد نکونام امثال بازیکنان محبوبی هستند که به دلیل اختلاف با شخص سرمربی تیم استقلال این تیم را ترک کرده و اصلی ترین دلیل ناکامی این تیم را، سرمربی آن عنوان کرده اند. به این ترتیب به نظر می رسد سنت حفظ شده است و هر کسی که تراکتورسازی را به خاطر دیگر تیم ها ترک می کند، دچار افت و افسردگی می شود! پس هم اکنون نام امیر قلعه نوعی را نیز به این جمع اضافه می کنیم. اما نکته جالب اینکه باید توجه کرد بر عکس این موضوع نیز صادق است و اکثر بازیکنانی که به تراکتورسازی می پیوندند، احیا شده و انگیزه دو چندانی می یابند. علی کریمی و صد البته آندو تیموریان از مثال های بارزی می باشند که با حضور در تیم سرخپوش آذری و با حمایت جانانه ی هواداران آن، توانسته اند به روز های اوج خود باز گردند.

از لحاظ تاریخی و آماری نیز، دیدار دو تیم استقلال و تراکتورسازی همیشه جذابیت های خاص خودش را داشته و نسبت به رقابت های تراکتورسازی با دیگر تیم پایتخت، یعنی پرسپولیس حساسیت بیشتری داشته است. دلیل آن نیز نتیجه گیری بهتر استقلال نسبت به پرسپولیس و رقابت نزدیک با تراکتورسازی برای قهرمانی بوده است. در اکثر دیدار های دو تیم ده ها هزار هواداران راهی استادیوم شده و صحنه های به یاد ماندنی خلق کرده اند.

در ۱۱ بازی گذشته دو تیم، تبریزی ها عملکرد بهتری داشته و با کسب ۴ پیروزی در برابر ۲ برد استقلال روی کاغذ تیم برتر بازی هستند. در ۵ بازی که بین دو تیم در استادیوم آزادی انجام شده است نیز، نتیجه جالب بوده و سه برد نسیب تیم سرخپوش شده و استقلال میزبان تنها یک بار به برتری یک بر صفر نائل آمده است.

به هر حال با توجه به شرایط فعلی جدول، مطمئنا در بازی روی یکشنبه، بار دیگر هواداران بیشماری هم برای حمایت از تراکتور و هم برای حمایت از استقلال راهی استادیوم آزادی خواهند شد بر جذابیت های بازی خواهند افزود. باید منتظر ماند و دید که کدام یک از تیم ها به هدف خود می رسند؟ تراکتورسازی با کسب سه امتیاز قهرمانی خود را مسجل یا حداقل شانس خود را برای کسب آن افزایش می دهد؟ یا اینکه امیر قلعه نوعی همچنان هواداران تیم خود را امیدوار به کسب سهمیه آسیایی نگه داشته و همه چیز را به هفته ی پایانی موکول می کند؟

64144992


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :