نمایندگان مردم در خانه ملت، چگونگی بکارگیری مشمولان خدمت وظیفه در دولت، شهرداریها، نهادهای عمومی غیر دولتی و دانشگاه ها را مشخص کردند.

به گزارش تبریزمن، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در بررسی مواد اعاده شده از سوی شورای نگهبان درخصوص لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور با اصلاح ماده ۳۶ این لایحه با ۱۴۴ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

گفتنی است؛ براساس ماده ۳۶ اصلاحی لایحه مذکور؛ در زمان صلح با تایید ستاد کل نیروهای مسلح، قسمتی از نیازهای دولت، شهرداری ها، دهیاری ها، نهادهای عمومی غیردولتی، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و فدراسیون های ورزشی و واحدهای تولیدی به نیروی انسانی دارای مدرک کارشناسی لیسانس و بالاتر با استفاده از خدمت مشمولان وظیفه مشروط به عدم ورود آسیب به آمادگی رزمی کشور و پس از گذراندن دوره آموزشی نظامی تامین می شود.این نیازها از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به ستاد کل اعلام می گردد. حقوق مزایا و جیره استحقاقی در دوره خدمت از محل اعتبارات دستگاه به کارگیرنده تامین می شود.حداقل ۵۰ درصد از نیروهای انسانی فوق که فارغ التحصیل دانشگاه هستند، باید در مناطق توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته کشور خدمت کنند.

براساس بند الحاقی ماده ۳۶ لایحه مذکور؛ در صورت تایید فرمانده کل قوا، صدر بند ۳ ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی به شرح ذیل اصلاح و یک تبصره به آن الحاق می شود که براساس آن؛ بیست و چهار ماه آزادگی به دوازده ماه آزادگی، ۲۵ درصد جانبازی به ۱۰ درصد، ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه به ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه تبدیل می شود.

همچنین براساس تبصره این ماده؛ فرزند شهید مشابه جانباز ۵۰ درصد محسوب می شود.

گفتنی است نمایندگان با حذف بند الحاقی ماده ۲۶ با ۵۰ رأی موافق، ۸۸ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنوع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در صحن مخالف کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :