نخستین کارگاه انجمن فلسفه و فلسفه ورزی تبریز-مکاتب معماری ( با تاکید بر عناصر نظری و فسفی) بخش اول ، مکتب آذربایجان و مکتب ویکتوریا با سخنرانی مهندس پولاد مقدم نیا برگزار می شود.

به گزارش تبریزمن، همواره این مناقشه از رونق فراوان برخوردار بوده است که آیا انسان اولیه شتابناک و صرفاً از سر ضرورت و حفظ بقای خویش به ساختن بنا روآورده است و یا جز ضرورت و نیاز، عناصر زیبایی ­ شناختی و فلسفی نیز در این میان بازیگر بوده اند.

با عطف نظر به این پرسش مهم، در مغرب زمین، با گذر زمان جنبة زیبایی شناختی معماری چنان فربه گشت که جنبة پرکتیکال و کاربردی آن را در محاق برد، به طوری­که در این میان مکتب ویکتوریا چنان راه افراط پیمود که در پی انقلاب صنعتی واکنشی شدید در مقابل این رویکرد شکل گرفت و معماری مدرن مسیری یکسره متفاوت پیمود. از سوی دیگر، در مشرق زمین، و پیش از پیدایش معماری مدرن، مکتب آذربایجان قسمی معماری کاربردی و پرکتیکال عرضه داشت که محصول آن بناهای باشکوهی همچون گنبد سلطانیه، ارک علیشاه و مسجد جامع یزد است.

photo_2016-10-23_10-55-54
بر این اساس، در این کارگاه دو مکتب قدرتمند و پردامنة آذربایجان و ویکتوریا معرفی و نسبت آن با معماری امروزی نشان داده خواهد شد.

همچنین نحوة الهام از این تجربه های تاریخی و پیاده سازی آن در معماری معاصر آموزش داده خواهد شد.

زمان برگزاری کارگاه: ۱۹ و ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵

تلفن تماس : ۰۹۱۴۶۲۰۵۱۷۱

وبسایت انجمن جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام : www.tphilosophy.ir

گفتنی است انجمن فلسفه تبریز اولین و تنها انجمن رسمی فلسفه و فلسفه ورزی تبریز است که با ایجاد نشست ها و کلاس های هفتگی و ماهانه بصورت کامل در زمینه فلسفه و فلسفه ورزی فعال است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :