اینجا تبریز، ‘شهر جهانی بافت فرش’ است؛ جایی که در آن آمیزه ای از نخ های پشمی و ابریشمی بر تار و پود فرش هایی دستباف با پیام صلح جهانی به رقص در می آیند و جلوه های فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی را در قاب فرش به تصویر می کشند.

به گزارش تبریزمن، پروژه ‘ صلح جهانی در تار و پود فرش ایرانی’ را باید گام بلندی برای نمایش فرهنگ تعامل در تار و پود فرش دانست زیرا آثار این پروژه به نقش و نگار ۴۰ مکتب فرش ایرانی و چهره ی ۴۰ شخصیت تاثیرگذار در صلح جهانی منقش است.
از آنجا که این فرش ها در دوران پسا تحریم برای اهداء به سازمان ملل متحد و نمایش دائمی در آن خلق می شود، نمادی از اتحاد و همدلی ایرانیان برای گام نهادن در مسیر تعامل بین المللی به شمار می رود.
‘ یعقوب عبدی’، هنرمند صاحب نام بافت فرش در تبریز که عمری را صرف خلق آثار گرانبها در حوزه ‘دار’ و ‘قالی’ کرده، مبتکر این طرح ارزشمند است و می خواهد با به فرجام رساندن آن در روزهای تحقق برجام، افتخار دیگری بر کارنامه افتخارات هنر اصیل ایرانی در مجامع بین المللی بیافزاید.
عبدی متولد ۱۳۴۵ هجرسی شمسی در تبریز و هنرش متولد ۱۳۵۵است؛ در آن زمان یعقوب ۱۰ ساله عاشق بافتن فرش و پدر و مادرش مخالف فعالیت وی در این هنر ماندگار بودند، اما امروز همسر و فرزندانش هم همراه وی پای دار قالی می نشینند.
‘ یعقوب ‘ در آن زمان دزدکی و نزد یکی از همسایه ها بافت فرش را یاد می گیرد تا سال های سال، شیره جانش را در قالب یک هنر ماندگار زیر پا بیاندازد.
وی که مدیر پروژه بافت فرش های صلح جهانی در تار و پود فرش ایران است، می گوید: بافت این فرش ها با پیام فرهنگی ‘خدایا مرا پاکیزه بپذیر’ به عنوان سخنی قابل تامل از سردار شهید ‘مهدی باکری’ آغاز شد.
‘یعقوب عبدی’ با چهره ای بشاش به نشانه خرسندی از ایده ای که خالق آن است، افزود: در این فرش ها ۴۰ مکتب فرش ایران از جمله هریس، یزد، اصفهان و کردستان و۴۰ چهره تاثیرگذار در حرکت های بشردوستانه با ۴۰ اثر تاریخی در ابعاد یک متر در ۸۰ سانتی متر، بافته می شود.
وی در طبقه دوم سرای المهدی (عج) و در مغازه ای کوچک اما مملو از عشق و هنر می گوید: بافت هفت قطعه از این فرش های مزین به چهره های ‘محمدحسین مبین’، ‘شمس تبریزی (محمدبن علی بن ملک داد)’، ‘پروین اعتصامی(رخشنده اعتصامی)’، ‘مجید سمیعی’، ‘مادر ترزا (اگنس گونجا بویاجیو)’، ‘مهاتما گاندی’ و ‘نلسون ماندلا’ آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه طرح و نقشه سایر فرش ها در آینده از طریق نظرخواهی تعیین می شود، افزود: در ۲۲ و ۲۳ بهمن سال جاری دار قالی این فرش ها که بخش جزئی از آنها بافته شده است به فرهنگسرای ۲۹ بهمن تبریز منتقل می شود و در آنجا هر ایرانی می تواند گرهی بر تار و پود این فرش ها بزند و نام خود را در دیباچه فرش ها ثبت کند.
وی با دست هایی که به نشانه اتحاد و همدلی گره کرده است، می گوید: حتی کسانی که بافت فرش نمی داند، می تواند گره زدن را در همان لحظه یاد بگیرند و با زدن یگ گره در بافت این فرش ها مشارکت کنند.
به گفته ‘یعقوب’ چندی پیش نخستین گره های فرهنگ و هنر ایران بر تار و پود این فرش ها از سوی پیشکسوتان و فرش بافان برجسته تبریزی همچون ‘سیفعلی شیردل ‘ و ‘ جواد ستارنژاد ‘ زده شد.
وی می گوید: این فرش ها تحت نظارت استادها و فرش بافان برجسته تبریز از جمله ‘محمد علی قره باغی’، ‘ نادر جلالی’ و ‘ بهمن پیراش’ بافته می شوند.
وی لبخندی به نشانه خرسندی و رضایت در فضای کوچک و نه چندان روشن مغازه اش به ما هدیه می دهد و اظهار می کند: پس از اتمام مراحل بافت، این فرش ها در سراسر ایران و کشورهای عضو سازمان ملل متحد به نمایش گذاشته و در نهایت به سازمان ملل متحد اهدا می شود.
به گفته وی رنگ آمیزی نخ های پشمی و ابریشمی این فرش ها توسط موسس مکتب قره باغی، استاد ‘محمدعلی قره باغی’ انجام شده است تا موضوع روانشناسی رنگ در اقصی نقاط جهان مورد توجه ویژه قرار گیرد.
رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: این فرش ها نمایش خلاقیت و ترویج فرهنگ و هنر قالی بافان برجسته در شهر جهانی بافت فرش است.
‘ جعفر موذن ‘ افزود: کار جمعی و حضور استادهای طراحی و بافت فرش تبریز در پروژه ‘صلح جهانی در تار و پود فرش ایرانی’، شناسنامه ای گویا و پرافتخار برای آن به وجود آورده است.
گفتنی است استعدادهای کم نظیری و ناشناخته ای در گوشه و کنار کلانشهر تبریز به تولید انفرادی فرش مشغول هستند که در صورت مشارکت در طرح های تیمی می توانند شاهکارهای هنری و ارزشمندی را در شان موزه های مطرح جهان تولید کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :