یخ روابط ایران و انگلیس از ماه ها پیش در حال آب شدن است. اجلاس بین المللی «کمک کنندگان به سوریه» در لندن نیز فرصتی را ایجاد کرد تا وزیر امور خارجه کشورمان با سران انگلیس دیدار و گفت وگو کند؛ رخدادی که می تواند به روند بهبود مناسبات ۲ کشور سرعت بخشد.

به گزارش تبریزمن، نشست بین المللی کمک کنندگان به سوریه پنجشنبه پانزدهم بهمن ماه با حضور دبیر کل سازمان ملل متحد و نیز مقام های ارشد بیش از ۶۰ کشور جهان در لندن گشایش یافت. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ی ایران نیز از چهره هایی بود که در این نشست حضور یافت تا با همتایان و دیگر مقام های خارجی حاضر در لندن در مورد راهکارهای کمک به مردم سوریه به رایزنی بنشیند.

ظریف افزون بر شرکت در نشست کمک کنندگان به سوریه، با سران انگلیس دیدارهایی داشت. وی در زمان حضور خود در لندن با «دیوید کامرون» نخست وزیر، «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه، «جورج اوزبورن» وزیر خزانه داری، «مارک لایل گرانت» مشاور امنیت ملی و «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس دیدار و گفت وگو کرد؛ دیدارهایی که نشانگر بهبود فضای روابط تهران و لندن است.

در مورد اجلاس لندن باید گفت موضوع جمع آوری کمک های بشردوستانه برای بیش از ۱۳ میلیون تن از شهروندان سوریه که از بحران انسانی رنج می برند وهمچنین بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار سوری که از کشورشان گریخته اند در این نشست مورد بررسی قرار گرفت. از آغاز بحران سوریه تاکنون نزدیک به پنج سال می گذرد و در این مدت نزدیک به ۲۶۰ هزار تن کشته و ۱۱ میلیون نفر آواره شده اند.

آنچه که در برهه کنونی زمینه ساز توجه جدی تر به بحران سوریه شده است به ۲ موضوع مهم تروریسم و بحران مهاجرت بر می گردد. تا مدت ها پیش خطر گروه های مسلح افراطی تنها متوجه کشورهای منطقه بود اما رویدادهای تروریستی پاریس نشان داد که تروریسم تهدیدی جهانی است و حل این معضل بدون همکاری بین المللی ممکن نیست. از طرفی روزانه هزاران نفر از مردم جنگ زده هر گونه خطری را به جان می خرند تا خود را به اروپا برسانند؛ موضوعی که خود می تواند به ورود افراط گرایان به قاره سبز منجر شود.

در کنار تحولات و مسایل مربوط به سوریه که برای تهران و لندن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، سفر وزیر امور خارجه ایران به لندن را می توان از زوایه روابط دوجانبه تهران- لندن نیز مورد بررسی قرار داد؛ روابطی که پس از سال ها تنش، دوره ای مثبت و کم تنش را تجربه می کند.

طی دهه های گذشته بنا به دلایل گوناگون روابط ایران و انگلیس رو به سردی گرایید و حتی در سال های گذشته ۲ کشور بارها روابط شکننده خود را به سطح کاردار کاهش دادند. در زمان دولت دهم در ایران این روابط به اوج سردی خود رسید. در روزهای آغازین آذرماه ۱۳۹۰ شماری زیر عنوان دانشجو در تهران سفارت انگلیس و همچنین باغ قلهک (اقامتگاه کارکنان سفارت) را اشغال کردند. این رخداد باعث خروج کارکنان سفارت و در نتیجه تعطیلی آن شد. در پی آن، دولت انگلیس نیز سفارت ایران را در لندن تعطیل و کارکنان آن را اخراج کرد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم اما دفتر تازه ای در روابط تهران و لندن ورق خورد. روحانی از همان ابتدا رویکرد تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان را در پیش گرفت. از این رو، روابط با انگلیس نیز روندی مثبت به خود دید. بدون شک، حل و فصل موضوع هسته ای مهمترین مساله ای بود که می توانست روند بهبود مناسبات را شتاب دهد. چند روز پس از پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری خردادماه ۱۳۹۲خورشیدی، وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه ای از رییس دولت یازدهم درخواست کرد تا به نگرانی جهانی در مورد فعالیت های هسته ای تهران پایان دهد. در نتیجه روز نخست مهرماه همان سال «ویلیام هیگ» وزیر امور خارجه وقت انگلیس برای نخستین بار پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با ظریف دیدار و گفت وگو کرد.

گسترش روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس و پیشرفت گفت وگوهای هسته ای ایران و ۱+۵ زمینه را برای ملاقات تاریخی رییس جمهوری کشورمان و نخست وزیر انگلیس فراهم کرد و در نخستین روزهای مهرماه ۱۳۹۳، در حاشیه شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد آنان با هم دیدار و گفت وگو کردند. این نخستین دیدار بین رییسان دولت های ایران و انگلیس پس از انقلاب به شمار می رفت. آن ها بر عزم و اراده ۲ کشور و همچنین ضرورت بازگشایی سفارتخانه های تعطیل شده تاکید کردند. از همین رو بود که نخستین روز شهریورماه امسال یعنی چهار سال پس از قطع روابط دیپلماتیک میان ایران و انگلیس همزمان سفارتخانه های ۲ کشور در تهران و لندن گشوده شد.

در فضای کنونی که اختلاف های مربوط به پرونده هسته ای ایران رفع شده و اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کلید خورده است کشورهای گوناگون جهان به ویژه رقبای اروپایی انگلیس در صف سرمایه گذاری و گسترش مناسبات با تهران ایستاده اند. از سفر اروپایی روحانی و بسته شدن قراردادهایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار با ایتالیا و فرانسه چند روز بیشتر نمی گذرد. بدون شک، انگلیس قصد ندارد عرصه را برای رقیبان خود خالی کند و از این قافله عقب بماند.

در جمع بندی باید گفت، بهبود تدریجی روابط تهران و لندن در این ۲ سال باعث شد تا پس از ۱۲ سال برای نخستین بار یک مقام بلندپایه ایران به انگلیس سفر کند. در ادامه همین گام های رو به جلو بود که ظریف در حاشیه اجلاس کمک کنندگان به سوریه با مقام های انگلیسی دیدار و گفت وگو کرد. یکی از پیامدهای فوری این گفت وگوها تصمیم به صدور ویزای سفارتخانه ها در تهران و لندن برای هفته های آتی است.

افزون بر توافق هسته ای و تحول مثبت در روابط ایران و جهان و همچنین منافع همکاری های اقتصادی با ایران، نقش تعیین کننده تهران در معادله های منطقه ای نیز از جمله مسایلی است که باعث شده کشوری چون انگلیس در صدد بهبود روابط با تهران برآید. در این میان، مبارزه با تروریسم، لزوم ایجاد ثبات در منطقه، نحوه اجرای برجام و همچنین موضوع همکاری های بانکی و اقتصادی و سرمایه گذاری از جمله مواردی است که می تواند بسترساز همکاری های بیشتر تهران – لندن شود؛ مواردی که در دیدار ظریف با سران انگلیس بر آن تاکید شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :