شانزدهمین نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، رئیس دانشگاه تبریز در این نشست گفت: دانشگاه تبریز به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر ایران مطرح بوده و براساس رتبه‌بندی جدید موسسه لایدن هلند در سال ۲۰۱۵، دانشگاه تبریز در میان ۷۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رتبه ۵۳۱ قرار گرفت.

محمدرضا پورمحمدی افزود: تمام اندیشمندان در جامعه علمی به این باور رسیده‌اند که رمز موفقیت کشور و توسعه آن، در توسعه علمی است و بدون توسعه علمی، هیچ کشوری نمی‌تواند در شاخه‌ها و بخش‌های دیگر موفق شود.

وی گفت: پیشرفت کشورها نه به خاطر تاریخ مکتوب، نه به خاطر منابع طبیعی و نه به خاطر نژاد، پوشش و ملیت، بلکه به خاطر دانش و فرهنگ است؛ هر چند که مقوله‌های دیگر بی‌تاثیر نیستند، اما بدون دانش و فرهنگ، این موارد نمی‌توانند رمز موفقیت کشوری باشند، پس برای موفقیت باید دانش خود را ارتقاء دهیم و توانسته‌ایم به موفقیت‌های بزرگی در حیطه علم و دانش دست یابیم.

پورمحمدی در خصوص آزمایشگاه‌های دانشگاه تبریز نیز افزود: دانشگاه تبریز دارای آزمایشگاه‌های خوبی است؛ هرچند که معتقدیم برخی از وسایل آزمایشگاه نیاز به به‌روز کردن دارند، اما می‌توان از طریق شبکه‌ای کردن آزمایشگاه‌ها از امکانات موجود به بهترین نحو استفاده کرد و با ارتباط با دانشمندان سراسر دنیا برای اعتلای جامعه و دانشگاه بکوشیم.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو ریاست جمهوری نیز در این نشست با بیان اینکه شبکه آزمایشگاهی نانو در سال ۸۳ آغاز به فعالیت کرده است، گفت: اکنون پس از ۱۱ سال فعالیت و پشت سر گذاشتن تجربه‌های ناموفق و موفق در حال حاضر ۶۹ مجموعه عضو قطعی این شبکه آزمایشگاهی هستند.

اسدی‌فرد اضافه کرد: شبکه‌های آزمایشگاهی نانو دارای تنوع اعضای شبکه‌ای بوده و وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهادکشاورزی، وزارت نفت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعضای این شبکه هستند.

وی، تدوین ۱۳ استاندارد ملی تخصصی دانشگاهی، ایجاد شبکه اجتماعی تخصصی با بیش از ۳۰۰ عضو، انتشار فصلنامه تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران، کتب و مقالات مرجع تخصصی را از دیگر عملکردهای این شبکه عنوان کرد.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو دانشگاه تبریز نیز در ادامه این نشست گفت: آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز از سال ۹۰  آغاز به کار کرده است و اهدافی همچون برنامه‌ریزی برگزاری کارگاه‌های آموزشی، افزایش بهره‌وری از امکانات و تجهیزات، استفاده بهینه از توان پژوهشی هیئت علمی و بهبود کیفیت را دنبال می‌کند.

اکبر تقی‌زاده اضافه کرد: در بحث راهبردهای آینده نیز به دنبال تشکیل و توسعه آزمایشگاه‌های مهندسی شیمی و نفت و راه‌اندازی آزمایشگاه‌هایی پیل سوخت و انرژی‌های نو هستیم.

میردامادی یکی از مدیران نانو نیز در خصوص استاندارد و کالیبراسیون و ISO/IEC 17025 گفت: ISO بهترین ابزار مدیریتی است که بشر تا امروز برای اداره آزمایشگاه‌ها به دست آورده است و دو بخش سیستمی و فنی دارد و هدف آن اطمینان از توانایی و اراده آزمایشگاه در ارائه پاسخ‌های صحیح و دقیق است.

وی درباره شبکه آزمایشگاهی تصریح کرد: حمایت از استقرار در آزمایشگاه‌های عضو، آموزش نیروی انسانی، مذاکره با سازمان‌های اعتبار دهنده و بررسی و ارزیابی مستمر آزمایشگاه‌ها از عمده فعالیت‌های این شبکه است.

این نشست با حضور صد نفر از مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو در دانشگاه تبریز برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :