چندین بنر با مضمون فرهنگ سازی برای جلوگیری از استعمال دخانیات در پارک های بازی سطح شهر تبریز نصب و در معرض دید عموم قرار گرفت.

به گزارش تبریزمن به نقل از روابط عمومی اداره کل سلامت و اموراجتماعی شهرداری تبریز، به منظور ارج نهادن به همشهریان و لزوم توجه به سلامتی افراد و ایجاد محیطی سالم و به دور از آلودگی برای خانواده ها در کنار انجام فرهنگ سازی، طرح جلوگیری از استعمال دخانیات به ویژه مصرف قلیان در سطح پارک های بازی تبریز شروع گردید.

باید دانست که اکثر مردم، به نوعی سیگاری غیرفعال محسوب می شوند. در واقع افراد غیر سیگاری اعم از بزرگسال، بچه ها و حتی نوزادان در زمره ی سیگاری های غیرفعال جا دارند، یعنی فردی که لب به سیگار نمی زند، در معرض اجباری دود سیگار قرار می گیرد و سیگاری غیرفعال محسوب می شود.

متاسفانه کودکانی که یکی از والدین شان سیگاری است، بیشتر به بیماری های تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت و همچنین بیماری هایی نظیر اوتیت (عفونت گوش) مبتلا می شوند

این دود دو منشا دارد: یکی دودی که به طور مستقیم از سیگار بلند می شود و دیگری دودی که فرد سیگاری به بیرون می دهد. متاسفانه این دودی که در هوا پیچ و تاب می خورد و ما آن را به ریه هایمان می فرستیم، حاوی بیش از ۴۰۰۰ نوع ترکیب شیمیایی مضر برای سلامتی است. این دود حاوی گازها (مونواکسیدکربن)، قیر، نیکوتین و دیگر ترکیبات محرک و آسیب رسان است. دود سیگار خطرناک تر از آلودگی هوا محسوب می شود، چون همه ی افراد در هر سن و سالی در معرض آن قرار می گیرند، بدون اینکه متوجه خطر آن باشند.

البته تجمع دود تنفس شده در افرادی غیرسیگاری کمتر از سیگاری ها است، اما با این حال حتی میزان کمی دود اگر به طور مداوم به فرد غیرسیگاری برسد، تاثیر زیادی روی سلامتی وی خواهد داشت. این آسیب ها در افراد حساس مانند کودکان به مراتب بیشتر است.

نخستین قربانیان سیگار بدون شک افراد حساس تر مانند بچه ها هستند. نوزادانی که در معرض زیاد دود سیگار قرار می گیرند، بیشتر دچار مرگ و میر می شوند و مشکلات تنفسی در بین کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیشتر است.

متاسفانه کودکانی که یکی از والدین شان سیگاری است، بیشتر به بیماری های تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت و همچنین بیماری هایی نظیر اوتیت (عفونت گوش) مبتلا می شوند. این کودکان بی گناه همچنین در معرض آسم قرار دارند. کودکان مبتلا به آسم که در معرض دود سیگار والدین خود قرار دارند نیز بیشتر و شدیدتر دچار حملات آسم می شوند. در حالت کلی، بچه ها و حتی افراد بزرگسالی که جزو سیگاری های غیرفعال هستند، بیشتر با مشکلاتی در ناحیه ی بینی، چشم ها و یا گلو درگیر هستند.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :