به مناسبت آغاز به کار مؤسسه فرهنگی، هنری صفای امید و کتابخانه موحد، امروز اساتید، دانشجویان و علاقه مندان شمس تبریزی و مولانا از شهرهای تهران، خوی، تبریز و سایر مناطق کشور با دکتر “محمدعلی موحد” استاد برجسته جهانی این حوزه در تالار وحدت دانشگاه تبریز دیدار نمودند.

به گزارش تبریزمن، محمدعلی موحد با اشاره به اینکه طرح موسوم به خیرین مدرسه ساز ثابت کرد که هر وقت دولت برای مقاصد علمی و آموزشی استمداد می طلبد با پاسخ منطقی مردم روبرو می گردد گفت:در خطه پرافتخار آذربایجان مشاهده نمودیم که چگونه مردان سرفراز و بلندهمت همچون مردانی آذرها و سایرین صدها مدرسه و سنگر علمی در گوشه و کنار این مرز و بوم احداث نموده و یاد خود را ابدی ساختند.

وی ادامه داد:اما مدرسه ای که از زیر دست خیر مدرسه ساز بیرون می آید هرچند هم دلگشا باشد به مثابه یک مجسمه و تابلوی نقاشی است که روح ندارد هرچند زیبا هم باشد، لذا جان بخشی به این اماکن بر عهده متولیان و مجموعه آموزش و پرورش بوده و باید اقدامات لازم را عملیاتی سازند.

شمس شناس جهانی نظام آموزشی کشور را نیازمند یک اصلاح اساسی دانست و افزود:باید عمیقا در این خصوص اقدام نمود زیرا امروزه محیط مدرسه، کتاب را پدیده ای زاید و مزاحم تلقی می کند! اما این تلقی خواست و میل دانش آموز نیست بلکه جوی بر او مسلط است که فضای غالب را به دانش آموز منتقل می نماید، لذا احداث کتابخانه در جوار مدارس می تواند این یار مهربان را روانه خانواده ها ساخته و به بیگانگی آن پایان دهد.

موحد در پایان اظهارات خود اضافه کرد:نیت ما معطوف به این است که با تاسیس کتابخانه در کنار مدرسه، به وظیفه ذاتی خود عمل کرده و دانش آموزان غرق در فضای کتابخوانی به صورت عضویت مادام العمر گردند و تمام دانش آموزان کلان شهر تبریز از خدمات آن بهره مند شوند.

در این مراسم پیام استاندار آذربایجان شرقی نیز خطاب به استاد موحد توسط معاون وی قرائت گردید که در بخشی از آن آمده است:ثمره ساخت مدرسه، انسان های پاک نهاد و موحدانی خواهند بود که از خدمات آنها، نسل های آینده هم بهره مند می گردند، مکان اجرای این طرح نیز بسیار مقبول است زیرا تبریز شهری دانش پرور بوده و مجموعه ربع رشیدی نشانگر این ادعاست زیرا اولین شهرک دانشگاهی و اخذ بورسیه در این منطقه پدیدار گشته است.

آقای موحد! شما همیشه در کارهایتان خلوص نیت داشته اید و این امر در خدمات شما از ملی کردن صنعت نفت تا عرصه نگارش مقالات تخصصی در حوزه های شناخت شمس و مولانا مشاهده می گردد و امید است خداوند متعال همواره پشتیبان شما باشد.

در بخش دیگری از این مراسم، رییس دانشگاه تبریز، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی بیاناتی جداگانه به تجلیل و قدردانی از خدمات استاد موحد پرداختند.

اجرای برنامه های ادبی در مدح این استاد برجسته جهانی در حوزه شمس و مولاناشناسی نیز پایان بخش مجالی بود که در تالار وحدت دانشگاه تبریز نصیب شرکت کنندگان از اقصی نقاط کشورمان گردید.

شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :