روزنامه آرمان در شماره یکشنبه ۲۵ بهمن در یادداشتی با قلم ابراهیم نکو نماینده مجلس، می نویسد: احزاب در برهه های مختلف به ویژه درزمان انتخابات از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و در این راستا چشم آنها به کمک دولت است.

به گزارش تبریزمن، در این یادداشت می خوانیم: در برخی مواقع مانند دولت قبل بدان سبب که احزاب نمایانگر نقاط ضعف دولت بودند چندان به آنها اهمیت داده نمی شد.

احزاب همواره باید نقش ذره بین را داشته باشند و اگر ضعفها را گوشزد می کردند رفتار خوبی با آنها از سوی دولت قبل نمی شد. از سوی دیگر مجلس همراه تقویت احزاب است و باید قوانین محکم تری جهت فراهم کردن زمینه های حضور بیشتر احزاب همچنین منزلت بخشیدن به جایگاه آنها فراهم کند.

در کشور حزب به معنای واقعی که مورد حمایت دولت قرار بگیرد وجود نداشته و حمایت های مادی و معنوی از احزاب نشده و نمی شود. باید پذیرفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، احزابی که فعالیت کرده اند، بر اساس چارچوب ها عمل کرده و حضور آنها در بعضی از مقاطع جدی بوده است.

احزاب هنوز در کشورمان نهادینه نشده و احزاب فعال با بی مهری های فراوان روبه رو می شوند، هرچند دولت یازدهم اعتقاد راسخی به زنده تر شدن احزاب داشته و حمایت های خوبی نیز انجام داده است که البته هر چند که دولت یازدهم یکی از دولت هایی است که به احزاب روح بخشیده است اما هنوز باید اقدامات بسیاری را در این زمینه انجام دهد. اگر فقط نام احزاب باشد و حضور جدی نداشته باشند، نبودن آنها بهتر از بودنشان است.

دولت یازدهم، برخلاف دولت سابق ترسی از فعالیت موثر احزاب ندارد این در حالی است که دولت سابق تنها اعتقاد به یک حزب نزدیک به خودش داشت و تنها به حزبی اعتقاد داشت که بتواند همان دولت را حمایت کند. دولت گذشته نمی توانست به احزاب توجه شایسته ای کند و این موضوع در ذات فکری آن دولت نبود و نمی خواست به احزاب کمکی شود. در دولت قبلی اجحاف و بی مهری های فراوانی نسبت به احزاب می شد.

احزاب برای برون رفت از وضعیت فعلی باید طرح تازه ای ارائه دهند. البته می توان اذعان داشت هیچ حزبی با این نگرش وارد عرصه نشده است تا بتواند درمانی بر مشکلات جامعه باشد. خانه احزاب باید فعالیت بیشتری داشته باشد و باید به سمت خانه احزاب فعالی رفت که موجبات اعتماد به نفس قشر سیاسی جامعه را فراهم کرده و همچنین موجب رفع نگرانی عموم جامعه باشد.

در حال حاضر چنین نقشی درباره خانه احزاب مشاهده نمی شود یا می توان ادعا کرد که چنین نقشی درباره بنیان های خانه احزاب کمرنگ است. خانه احزاب باید پویا بوده و به خواسته مردم نزدیک تر شود. در تصورات برخی از احزاب و تشکل های سیاسی کشور بیشتر نگرش های آرمانی پررنگ است.

*منبع: روزنامه آرمان، ۲۵ بهمن ۱۳۹۴


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :