مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی حیدرعباسی را از پرآوازه ترین سخن سرایان معاصر و از محافظان زبان و ادبیات آذری توصیف کرد و گفت: وی در هنر شعر و شاعری به کمک خلاقیت خارق العاده ای که دارد از بی بدیل ترین بدایع در حفظ ادبیات کهن آذری بهره برده است.

به گزارش تبریزمن، محمد محمدپور در حاشیه دیدار با حیدر عباسی شاعر مراغه ای متخلص به ‘باریشماز’ با اشاره به ترجمعه ۲ اثر نهج البلاغه و شرح الانوار به زبان آذری توسط این شاعر پرآوازه افزود: این ۲ اثر از ظرفیت های مذهبی و عرفانی کشور است و آیندگان به ایشان افتخار می کنند.

وی افزود: ترجمه آذری مثنوی معنوی نیز از بزرگترین آثار استاد است که گنجینه ای عظیم برای ادبیات آذری محسوب می شود.

حیدر عباسی در سال ۱۳۲۲ شمسی در شهر مراغه چشم به جهان گشود؛ تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر و تحصیلات عالی را در دانشگاه تبریز با اخذ لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند.

ترجمه و تفسیر کتاب های نهج البلاغه و مثنوی معنوی (شرح الانوار) به زبان آذری با تلاش حیدر عباسی شاعر مشهور مراغه در مدت ۴۲ سال انجام شده است.

ترجمعه و تفسیر کتاب نهج البلاغه وی هم اکنون توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی به زبان آذربایجانی لاتین جهت توزیع و فروش در کشور جمهوری آذربایجان در حال انجام است.

ترجمه و تفسیر نهج البلاغه در سه جلد و مثنوی معنوی نیز در ۶ جلد چاپ شده است و نویسنده آن علاوه بر ترجمه متون کتاب به زبان آذری، تفسیر و شرح آن را نیز به همین زبان آورده است.

این شاعر مراغه ای علاوه بر انگلیسی به زبان های آذری، عربی و فرانسه تسلط کامل دارد و اغلب آثارش را به آذری نوشته و متخلص به باریشماز است.

به نقل از ایرما، ن‍غ‍م‍ه داغ‍ی و اس‍ت‍ع‍م‍ار، ک‍ع‍ب‍ه و ق‍ان‍ل‍ی اذان و ی‍ار و ن‍ار، گ‍ول‍ن‍ده ه‍رزام‍ان م‍ش‍اع‍ی‍ر و ش‍ی‍طان، س‍س، دووارلار، اودوم‍ل‍و دی‍ره ک، نغمه داغی، چ‍اغ‍ی‍ری‍ل‍م‍ام‍ی‍ش ق‍ون‍اق‍لار، م‍خ‍ن‍ث ل‍ر، وال‍ع‍ص‍ر، دارت‍ی‍ل‍م‍ام‍ی‍ش دن‍ل‍ر(ح‍ی‍ک‍ای‍ه ل‍ر) از آثار شعر این شاعر بوده و ˈتبت یدا و نمی ازیمˈ ترجمه و شرح دعای صباح علی (ع) از دیگر کتاب های اوست.

کهن پایتخت ایران زمین که مهد فرهنگ و هنر در جنوب آذربایجان شرقی است در طول تاریخ پر فراز و نشیب این منطقه شاعران پرآوازه ای چون اوحدی، کریمی و عبدالقادر مراغی را در دامن خود پرورانده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :