سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان امروز مورد افتتاح قرار گرفت.

به گزارش تبریزمن، در آیین گشایش این رویداد بزرگ فرهنگی شمال غرب کشور که در سالن شمس تبریزی نمایشگاه بین المللی برگزار شد تعدادی از مقامات استانی و کشوری حضور داشتند.

بیش از یک میلیارد تومان بن کتاب در نمایشگاه امسال

در ابتدای این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همراهی نمایشگاه کتاب با نام قرآن و دفاع مقدس را بسیار خجسته دانست و گفت:این نوع نمایشگاه برای اولین بار در تبریز برگزار می شود که احیای دریاچه ارومیه هم مدنظر قرار گرفته است.

وی افزود:برای این نمایشگاه بیش از یک میلیارد تومان بن کتاب با تخفیف ۲۰ درصدیدر نظر گرفته شده و یارانه ویژه ای هم برای کتب حوزه دفاع مقدس پیش بینی شده تا از این طریق از آنها حمایت گردد.

نمایشگاه تبریز موفق تر از پایتخت

حبیب ماهوتی مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی تبریز نیز طی سخنانی کوتاه، جایگاه این نمایشگاه را بسیار درخشان توصیف کرد و گفت:اگر ضریبی از جمعیت استان را محاسبه نماییم به این نتیجه می رسیم که نمایشگاه تبریز موفق تر از نمایشگاه پایتخت نیز فعالیت می نماید.

احیای دریاچه ارومیه، فقط با مشارکت مردم

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه این نمایشگاه، تنها نمایشگاه کتاب نیست افزود:این رویداد بزرگ ترکیبی از چهار نمایشگاه است که با عنایت ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد آغاز به کار کرده و  اولویت دریاچه ارومیه هم که مورد توجه شخصریاست جمهوری بوده یک موضوع ملی است و هیچ گونه محدودیتی در تخصیص اعتبار برای آن وجود ندارد.

اسماعیل جبارزاده افزود:مسوولان استانی در جریان برنامه ریزی احیای دریاچه ارومیه دست به کار شده اند اما با مشارکت مردم می توان به موفقیت های بزرگی دست یافت.

کتاب خوب، غذای روح انسان

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی هم در آیین افتتاح این نمایشگاه حضور یافت و با ذکر این نکته که واژه کتاب در کلام الله مجید ۲۳۰ بار به کار رفته است افزود:حدود ۲۴ مورد از آن ها کتاب مطلق مختص قرآن و بقیه در مورد سایر کتب آسمانی است و طبق نظر دانشمندان جهان، قرآن مجید جامع ترین و کامل ترین کتاب دنیاست و از تمام کتاب ها نفیس تر می باشد.

آیت الله محسن مجتهد شبستری ادامه داد:در این کتاب به  آنچه که برای آینده انسان نیاز است اشاره شده و نمایشگاه قرآنی این نمایشگاه می تواند در ترویج آن موثر باشد زیرا قرایت و حفظ قرآن مجید مقدمه ای برای عمل کردن به آیات آن است.

ایشان در پایان از قیمت گران کتاب انتقاد کرد و گفت:با این قیمت ها خرید کتاب برای نسل جوان دشوار است و تنها راه حل آن اختصاص یارانه به این بخش می باشد زیرا کتاب خوب، غذای روح است و نوعی مقابله با فرهنگ مبتذل غربی می باشد به طوری که مردم ایران به چند آیه از قرآن مجید عمل کردند و پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زدند.

توسعه فرهنگ مطالعه، در دستور کار متولی فرهنگ کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان که برای سومین بار به آذربایجان شرقی سفر می کند در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب تبریز، این منطقه را دیار هنرمندان، اهالی فرهنگ و ادب، شهیدان و ایثارگران دانست و گفت:فرهنگ هر کشور جزیی از هویت آن سرزمین محسوب می شود و یکی از پایه های فرهنگ و تمدن از آغاز تاریخ تا به امروز، کتاب است لذا بسیار مفتخریم که معجزه پیامبر گرامی اسلام نیز کتاب آسمانی می باشد.

علی جنتی عدامه داد:تاریخ کشور ما نیز مشحون تاریخ پرباری است که دوست و دشمن به آن اعتراف می کنند و امروزه همه مردم دنیا به ایران به عنوان مهد تاریخ و تمدن می نگرند که افتخاری بزرگ برای هموطنانمان می باشد.

وی کتاب و کتابخوانی را نقش تعیین کننده ای در ارتباطات هر ملت دانست و اضافه کرد:خوشبختانه در طول سه دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم با مقوله کتاب آشنایی خوبی یافته اند و با گسترش مراکز علمی و پژوهشی، هم زمان عناوین کتب منتشر شده در کشور نیز افزایش یافته و کتابخانه های ملی، مجلس، آستان قدس رضوی، مرعشی نجفی و غیره در جهت ارتقای سطح دانش کشورمان تلاش کرده و دامنه آن کسترده شده است.

جنتی تاثیرگذاری فرهنگ ایران از آسیای مرکزی تا شبه قاره هند، عراق و حوزه خلیج فارس را مورد توجه قرار داد و گفت:اکنون نسخه هایی از کتاب های اصیل ما در کتابخانه های پاکستان و هند موجود است که واقعا شگفت آور می باشد به طوری که در شهر کوچکی همچون حیدرآباد، هزاران کتاب فارسی از دیرباز نگهداری می گردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه تعداد ۷۳ هزار عنوان کتاب در سال گذشته به چاپ رسیده که بیشتر آنها برای اولین بار زیر چاپ رفتند اضافه کرد:ما به نمایشگاه های کتاب به عنوان باشگاه های فرهنگی می نگریم که محل تبادل نظر موارد فرهنگی است، لذا موضوع اساسی ما توسعه فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی است که باید فضایی ایجاد شود تا کتاب با قیمت مناسب در اختیار علاقه مندان قرار گیرد اما کاهش تیراژ کتاب ها به نصف خطر بزرگی است که ناشی از افزایش دستمزدها، ابزار چاپ و غیره است که باید با اعطای یارانه به این حوزه و خرید کتاب های مولفان و نویسندگان و اهدای آنها به کتابخانه ها بخشی از مشکلات حوزه کتاب را مرتفع ساخت.

در پایان این مراسم نمایشنامه کوتاه ترکی با عنوان سونسوز سوسوزلوق با محوریت موضوع احیای دریاچه ارومیه به اجرا در آمد و از علی نظمی شاعر پیشکسوت تبریزی، معصومه سپهری نویسنده کتاب لشگر خوبان و سمیرا جنت دوست نویسنده بهترین کتاب سال آشپزی تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

در خاتمه اضافه می کنم سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز تا روز ۱۳ ماه جاری ادامه دارد و از ساعت ۱۰ الی ۲۰ پذیرای علاقه مندان به حوزه کتاب می باشد، در این نمایشگاه ۸۲۸ ناشر داخلی، ۷۶ ناشر خارجی، ۶۰ ناشر تخصصی کتب دفاع مقدس، ۴۲ ناشر قرآنی و ۴۰ ناشر حوزه دیجیتال حدود ۱۳۰ هزار عنوان کتاب را در معرض دید هموطنان قرار خواهند داد.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :