معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از برگزاری نمایشگاه “پاپیه ماشه”(کاغذ فشرده) و تذهیب به مناسبت هفته دولت در تبریز خبر داد.

به گزارش تبریزمن، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، فرشاد به‌آفرین با اعلام این خبر گفت: نمایشگاه “پاپیه ماشه” و تذهیب با هدف ترویج و احیای هنرهای دستی فراموش شده و شناساندن این هنر ارزشمند از پنجم تا دهم تیرماه در مرکز علمی و کاربردی کمال‌الدین بهزاد برگزار خواهد شد.

وی در توصیف این رشته هنری گفت: “پاپیه ماشه” یک واژه فرانسوی به معنای کاغذ فشرده شده است و عمدتاً به اشیای مقوایی که سطح آنها به وسیله مینیاتور تزئین و با لاک مخصوص پوشش یافته است، اطلاق می‌شود.

به‌آفرین افزود: “پاپیه ماشه” در اصطلاح امروز هنر ساخت جعبه، قلمدان، قاب، آینه و دیگر اشیای تزیینی با طرح و نقش‌های ظریف و رنگارنگ که جنس و ماهیت آن از مقوای فشرده شده، است.

وی گفت: نخستین نمونه‌های موجود از این هنر که در گذشته نقاشی روغنی یا نقاشی لاکی نامیده می‌شد در جلد آرایی‌های دوره تیموری و صفویه دیده شده است.

به‌آفرین تاکید کرد: مراسم افتتاح این نمایشگاه پنجشنبه پنجم شهریور ماه در مرکز علمی و کاربردی کمال‌الدین بهزاد برگزار خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، بازدید از این نمایشگاه هنری تا ۱۰ تیرماه از ساعت ۱۰-۱۴ و ۱۶-۲۰ در مرکز علمی و کاربردی کمال‌الدین بهزاد در خیابان آبرسان، بالاتر از بیمارستان شمس، مجموعه تاریخی و فرهنگی باغ دو کمال برای علاقمندان امکان‌پذیر است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :