موزه هنرهای اسلامی شهر قدس (اورشلیم) در اقدامی بی‌‌سابقه تصمیم به نمایش پوسترهایی از هنرمندان معاصر ایرانی گرفته است.

به گزارش تبریزمن، به نوشته دویچه وله، موزه هنرهای اسلامی شهر قدس (اورشلیم) از روز پنج‌شنبه ( ۳۰ اردیبهشت) ۶۰ پوستر از هنرمندان ایرانی را به نمایش می‌گذارد که طی ۴۰ سال اخیر طراحی شده‌اند. یوسی لمل، برگزار کننده این نمایشگاه می‌گوید که مدت‌هاست ایده برپایی چنین نمایشگاهی را در سر می‌پرورانده است.

شهر قدس هم اکنون در اشغال اسرائیل قرار دارد. سازمان ملل متحد، آمریکا و اروپا شهر قدس را بخشی از اسرائیل نمی دانند.

نمایشگاه پوسترهای ایرانی در اسراییل

کار سازماندهی نمایشگاه توسط گالری موراوین در شهر برنو در جمهوری چک انجام شده است تا هنرمندانی که آثارشان در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود، با تهدید روبرو نشوند. هم‌چنین تنها آثاری به اسرائیل منتقل شده‌اند که طراح آن، اثر را قبلا به کسی فروخته یا هدیه داده است. یوسی لمل می‌گوید یکی ازنقاط ضعف نمایشگاه این است که او امکان تماس با تقریبا یک‌سوم هنرمندان را نداشته است.

در این نمایشگاه پوسترهایی به نمایش در می‌آیند که به گفته برگزار کننده آن “دنیایی جدید در عرصه طراحی” هستند. او این پوسترها را “ترکیبی از هنر شرق و غرب” و “انفجاری از احساس” توصیف می‌کند. یکی از پوسترها کار هنرمند جوان ایرانی رتمیار والا است که در آن موزی غول‌پیکر (سمبل آلت تناسلی مرد) با پوششی از پونز (سمبل کاندوم) بر بستری از گل و مستطیل‌‌های کوچک سفید (سمبل قبر) طراحی شده که پیامش مراقبت در برابر ایدز است.

یکی از هنرمندانی که جای ویژه‌ای در نمایشگاه دارد، مهدی سعیدی است. پلاکادی از او به نمایش گذاشته شده که درویشی را نشان می‌دهد با لباس آبی که بر زمینی سیاه می‌چرخد. پوستر برای تبلیغ یک فستیوال رقص طراحی شده است.

برای یوسی لمل ایران کشوری “مرموز و عرفانی” است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :