رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به دغدغه‌های مردم در خصوص کناره گیری‌اش از کسوت نمایندگی مجلس،گفت: پس از سال‌ها کسب تجربه و آموزش قطعا تجربه‌ام مال خودم نیست بلکه متعلق به جامعه است و اگر لازم باشد در عرصه های دیگر آماده خدمت به نظام مقدس و مردم فهیم هستم.

به گزارش تبریزمن، به نقل از فارس، نشست هم‌اندیشی تشکل‌های مطبوعاتی آذربایجان‌شرقی بهانه‌ای برای تجدید دیدار خبرنگاران با رضا رحمانی، نماینده سه دوره مجلس شورای سلامی از حوزه تبریز،‌ اسکو و آذرشهر شد تا در روزهای پر بحث و جدل پس از عدم ثبت نام وی برای شرکت در انتخابات، هر دو طرف مباحث خود را حول این محور مطرح کنند.

چهره بشاش رحمانی از بدو ورود به محل نشست حاکی از آن بود که مثل همیشه از بودن در کنار خبرنگاران «که به تعبیر خودش وجه تشابهات زیادی بین کار نمایندگی و خبرنگاری وجود دارد» خوشحال است. قبل از آغاز رسمی جلسه گپ و گفتی صمیمانه بین خبرنگاران و رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس انجام شد.

سرآغاز ترویج فرهنگی پسندیده

وحید زینالی،‌ رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی آغازگر نشست هم‌اندیشی بود که با تقدیر از خدمات رحمانی در حوزه‌های مختلف به ویژه عرصه رسانه، شان برپایی این نشست را پاسداشت تلاش‌های وی و سرآغاز ترویج فرهنگی پسندیده در این زمینه عنوان کرد.

وی افزود: همراهی و همدلی با اهالی رسانه باعث شده تا خبرنگاران از شما به عنوان نزدیک‌ترین نماینده به خودشان نام ببرند و در این زمینه به هر مشکلی که برخوردیم شما را کنار خودمان دیدیم.

درک ارزش رسانه در قاموس هر کسی نیست

سخاوت خیرخواه نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان در ادامه این نشست هم طی سخنانی، خبرنگاران را نخبگان فکری جامعه خواند و با تاکید بر اینکه رحمانی جزو نمایندگانی بوده که ارزش رسانه را در مدت دوران نمایندگی خود در مجلس به نیکی درک کرده و جایگاه آن را به عنوان بازوی فکری خود پاس داشته است.

وی خطاب به رحمانی گفت: اکثر جامعه خبرنگاران و فعالین رسانه ای استان یک لوح و تندیس از شما در اتاق کار و دفاتر خود دارند و اینک برماست تا با اهدای لوح و یادبودی از انجمن روزنامه‌نگاران از خدمات، همراهی‌ها و همدلی‌های شما قدردانی کنیم.

نگاه ویژه رحمانی به حوزه مطبوعات بازوی توسعه شد

امیر کریم‌زادشریفی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هم در سخنانی با قدردانی از نگاه ویژه‌ای که رحمانی به حوزه مطبوعات داشت،‌ به پیگیری‌های مسائل معیشتی خبرنگاران توسط وی اشاره کرد و گفت: اکنون که به رغم وجود فضای مثبت انتخاباتی با اراده خودتان از کسوت نمایندگی مردم کناره‌گیری می‌کنید جای شما در پیگیری مسایل و موضوعات استانی خالی خواهد بود.

وی رسانه را هویت‌ساز خواند و رحمانی را جزو نمایندگانی دانست که از ظرفیت رسانه‌ها به خوبی برای توسعه استان استفاده کرده و در عین حال رسانه‌ها را اتاق فکر خود قرار داده است و خطاب به رحمانی گفت: از این به بعد هم در هر مسئولیتی حضور داشته باشید انتظار داریم همین سبک و سیاق همراهی و همدلی را با رسانه‌ها ادامه دهید.

پیگیر شدید و ما انصاف را رعایت می‌کنیم

عارف گوزلی عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات استان دیگر فعال رسانه‌ای بود که در قدردانی از تلاش‌های بی‌منت رحمانی برای خبرنگاران سخن گفت.

وی به پیگیری‌های مکرر این نماینده مجلس برای حل مشکل مسکن خبرنگاران اشاره کرد و گفت:‌ در راه پر پیچ و خم حل این مشکل که گام های نهایی آن در حال سپری شدن است،‌رحمانی از هیچ تلاشی مضایقه نکرد، از برگزاری جلسه با وزیر راه و شهرسازی گرفته تا تماس های مکرر با مسئولین مرتبط مسکن خبرنگاران؛ ما نیز هیچ وقت این الطاف را از یاد نخواهیم برد.

واقف به خدمات خدمات توسعه‌ای هستیم

حمیده بردباری، عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی هم از ارج و قرب ناشی از خدمت بی‌منت رحمانی در بین خبرنگار استان سخن گفت و افزود: همه خبرنگاران به اتفاق به تلاش‌های شما در حوزه صنعت،‌ بهداشت، فرهنگ و… واقف هستند و در طول سال‌های اخیر بر انعکاس خدمات شما تلاش کرده‌اند.

اگر رحمانی رئیس کمیسیون صنایع نبود…

مرتضی شفیعی دیگر عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات هم با اشاره به تجربیات ارزنده رحمانی در حوزه صنعت گفت: از دست رفتن کسوت ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در دوره جدید مجلس تاثیر مستقیمی بر صنایع کشور به خصوص صنعت آذربایجان‌شرقی خواهد داشت.

وی گفت: بعضا می‌اندیشم که اگر رحمانی رییس کمیسیون صنایع و معان نبود چه بر سر صنعت استان می‌آوردند.

اسد فلاح دیگر عضو خانه مطبوعات استان هم طی سخنانی کوتاه تلاش‌های رحمانی در دوره نمایندگی را برجسته و موثر خواند و از خدمات ایشان قدردانی کرد.

همراهی با همه اقشار رمز موفقیت یک نماینده
سعید حبیبی، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی هم در سخنانی از تاثیر منفی عدم ثبت نام رحمانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی بر فضای توسعه‌ای استان سخن گفت و افزود:‌ همراهی و همدلی شما نه تنها با فعالان رسانه بلکه با اقشار مختلف باعث شکل‌گیری چهره‌ای معنوی و خدمتگذار در اذهان عمومی شده است که قطعا تاثیر جای خالی‌تان در سال‌های آینده به وضوح دیده خواهد شد.

ضرورت درک جریان‌ساز بودن رسانه در افکار مدیران

مهرداد خوشکار مقدم عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان هم با سخنانی کوتاه، رسانه را جریان ساز فرهنگی دانست و با تاکید بر اینکه رسانه می تواند در توسعه جامعه نقشی کلیدی ایفا کند و بازوی قوی مدیران باشد با ابراز تاسف از عدم درک این مهم از سوی برخی مدیران از رحمانی به خاطر همراهی همیشگی‌اش قدردانی کرد.

اقدام پسندیده انجمن در تقدیر از همدلی‌ها
میر ایوب پیرایش مدیر مسئول روزنامه امین و پیشکسوت رسانه‌ای در جمع بندی دیدگاه‌ها، اقدام انجمن صنفی روزنامه نگاران را اقدامی پسندیده خواند و اتحاد و همدلی اهالی رسانه را فرصتی مغتنم برای توسعه استان خواند و ضمن ابراز تاسف از عدم ثبت نام رحمانی در دوره جدید ابراز امیدواری کرد که در جایگاه‌های جدید، کشور بتواند از تجربیات ایشان در مسیر توسعه صنعتی استفاده کند.

رحمانی: نماز شکر به جای می‌آورم

پس از سخنان تعدادی از فعالان و پیشکسوتان عرصه رسانه رضا رحمانی نماینده در سخنانی از توجه رسانه‌ها قدردانی کرد.

وی در آغاز سخنان خود گفت:‌ اینکه توفیق ۱۲ سال خدمت برای مردم آذربایجان‌شرقی و حوزه انتخابیه تبریز،‌ آذرشهر و اسکو پیش آمد جای شکر دارد و قطعا به این خاطر نماز شکر به جای خواهم آورد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: در طول سالیان خدمت در حد فهم و بضاعت خود رسانه را باور داشته‌ام و با جرات می‌گویم بعد از رای مردم خود را مدیون رسانه‌ها می‌دانم اولین جمعی که زمینه خدمتگذاری من را فراهم کرد اهالی رسانه بودند.

رسانه همیشه پشتیبان من در پیگیری‌های استان بود

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجموعه‌ای منسجم به نام رسانه همیشه پشتیبان من بوده و در مواقع مختلف با همفکری اهالی رسانه کارهای مختلف را پیش برده‌ام،‌ اضافه کرد: دلایل متعددی برای عدم ثبت نامم در انتخابات این دوره مجلس وجود دارد که یکی از آنها احساس شرمندگی‌ام نسبت به اقشار مختلفی بود که واقعا با جان و دل زحمت می‌کشیدند و شاه بیت این اقشار خبرنگاران بودند. البته برخی مسایل فرهنگی هم در این شرمندگی دخیل بود.

ارادتم به اهالی رسانه ابدی است

رحمانی اضافه کرد:‌ در حوزه خدمت به مطبوعات آرزو داشتم که مجتمعی برای جمع شدن رسانه‌های مختلف ایجاد کنیم تا همگرایی بیشتری بین آن ها ایجاد شود و هنوز پیگیر آن هستم.

این نماینده مجلس گفت: ارادتم به اهالی رسانه ابدی است و آرزو می کنم توفیقی باشد تا کارهایی که در دوران نمایندگی نتوانستم برای جبران زحمات شما انجام دهم در آینده بتوانم به سرانجام برسانم.

توجه به سرمایه‌های انسانی رمز موفقیت است/ تجربه‌ام مال خودم نیست بلکه متعلق به جامعه است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت سرمایه‌های انسانی اشاره کرد و گفت: در دنیا جایی نیست که به انسان توجه نکرده و رشد کرده باشند، در کشورهای پیشرفته هم شاهدیم که به نوع انسان توجه شده است.

رحمانی با اشاره به دغدغه‌های مردم در خصوص کناره‌گیری‌اش از کسوت نمایندگی مجلس، اضافه کرد: پس از سال‌ها کسب تجربه و آموزش قطعا تجربه‌ام مال خودم نیست بلکه متعلق به جامعه است و اگر لازم باشد در عرصه‌های دیگر آماده خدمت به نظام مقدس و مردم فهیم هستم.

رحمانی ادامه داد: مبنای پیشرفت من مردم آذربایجان به خصوص مردم تبریز،‌ آذرشهر و اسکو هستند و من نیز هیچ گاه این محبت را از یاد نخواهم برد. اما باید توسعه فرهنگی و رفتاری ایجاد کنیم چرا که شان آذربایجان از آن چه هست بالاتر است.

وی با گریزی به انتخابات دوره هفتم و انتخابش به عنوان نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو، افزود: در طول سال ها افتخارات بزرگی بوده‌اند که باید به عنوان نخبگان آذربایجان در عرصه‌های مختلف معرفی می‌شدند ولی به علت ضعف‌های رفتاری از این افراد بی‌بهره ماندیم.

وی عنوان کرد: خود را شایسته نمایندگی مردم تبریز نمی دانستم ولی چون بزرگان خود را کنار کشیده بودند نوبت به ما رسیده بود.

خودم را در حد نمایندگی مردم تبریز نمی‌دانم!

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید: لیاقت نمایندگی این مردم را ندارم. خودم را در حد نمایندگی آذربایجان و تبریز نمی بینم. اما چون بزرگان و صاحبان فکر و اندیشه صحنه را ترک کردند ما آمدیم! چرا که باور دارم آذربایجان باید نمایندگانی در سطح علامه جعفری و استاد فاطمی‌نیا (در حوزه فلسفه و مذهب)، نمایندگانی در اندازه استاد عالی نسب (در حوزه صنعت)، پروفسور هشترودی و پروفسور رحمان زاده (در حوزه علم و طب) و دهها شخصیت دیگر داشته باشد.

نه عضو هیئت مدیره هستم و نه در شرکتی سهام دارم

نماینده سه دوره مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با رد شایعاتی در خصوص عضویت و یا سهامداری او در برخی شرکت‌ها و کارخانه ها گفت: در مقام نمایندگی نه عضو هیئت مدیره شرکتی هستم و نه در شرکتی سهام دارم. اگر کسی سندی ارائه بدهد جایزه می دهم! بارها تدریس در دانشگاه ها و مراکز علمی را هم قبول نکردم و اکنون عضو هیئت علمی هیچ دانشگاهی نیستم تا بتوانم با قدرت و فرصت بیشتری در خدمت جامعه باشم. باور دارم که در جمهوری اسلامی، هرکس که مسئولیتی را قبول می کند باید هراس و حساسیت داشته باشد چون تکلیفی بر دوش می‌گیرد که باید پاسخگوی خود، خدای خود و مردم باشد.

آینده روشن ایران بعد از برجام

نماینده سه دوره مردم آذربایجان در مجلس، دیدگاه خوشبینانه‌ای در مورد آینده ایران بعد از برجام دارد. او معتقد است که بعد از رفع تحریم‌های غرب، می‌توان رونق کسب و کار را در سطح ایران و آذربایجان مشاهده کرد. البته خروج از رکود، یک بازه زمانی حداقل دو ساله را طلب می‌کند تا شاهد اثرات مثبت رفع تحریم‌ها باشیم.

حکایتی برای ریاست کمیسیون
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اشاره‌ای به دوره نهم مجلس و دوران ریاستش بر این کمیسیون داشت.

وی گفت:‌ این دوره استثنایی‌ترین دوره صنعت کشور بود، هیچ وقت به غیر از یک دوره در اوایل انقلاب چنین وضعیتی نداشتیم. هدفمندی اجرا شد و مزیت انرژی ارزان از دست تولید رفت، تحریم شدیم، تورم به بالای ۴۰ درصد رسید، نفت هم که نتوانستیم بفروشیم.

رحمانی افزود: با وجود این شرایط نگذاشتیم تا صنعتی که دشمن قصد به زمین زدنش را داشت به زمین بیافتد، هر چند مشکلات عدیده‌ای تولید را تهدید می‌کرد که اغلب آنها ناشی از تصمیم گیری‌های غلط داخلی بود.

وی ابراز کرد:‌ میانگین تعطیلی واحدهای تولیدی استان نسبت به کل کشور در رده پایین‌تری قرار دارد و این مقایسه با استان‌های هم تراز نیز به سود آذربایجان شرقی است و این جای خوشحالی برای ما دارد.

در هر سنگری که باشم خود را مدیون مردم آذربایجان می‌دانم

رحمانی اظهار داشت: در هر سنگری که باشم خود را مدیون مردم آذربایجان می‌دانم و از همه اقشار به خصوص خبرنگاران درخواست دارم تا به عنوان اتاق فکری برای نمایندگان عمل کرده و همیشه نمایندگان مجلس را با نظرات خود راهنمایی کنند.

اهدای لوح یادبود و کارت عضویت

در پایان این نشست به پاس زحمات ۱۲ ساله رضا رحمانی لوح قدردانی و تندیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان‌شرقی از سوی هیات مدیره این انجمن به وی تقدیم شد.

همچنین در حرکتی نمادین با اهدای کارت عضویت، رضا رحمانی به عنوان عضو افتخاری انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی معرفی شد.

متن لوح قدردانی انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی به شرح ذیل می باشد:
«چهره ماندگار جناب آقای دکتر رضا رحمانی
نماینده سه دوره مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
چه غرورآفرینند مردان با فضیلت و پرعیاری که با بصیرتی دین مدار و تفکری استراتژیک به «عهد خود با مردم وفا کرده» و در کمال صداقت، بهترین سال های عمر خود را در سنگر خدمت به توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میهن عزیز ایران اسلامی و «آذربایجان ِسر ایران» گذراندند و اینک با کوله باری از تجربه و تخصص، سنگر را به همسنگری دیگر می‌سپارند.

توانمندی های متعهدانه و مسئولانه جناب عالی در طول سه دوره نمایندگی مردم پرافتخار تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، سوابق و کارنامه درخشانی را رقم زده است که گویای تدبیر، شایستگی و دوراندیشی در این مسئولیت حساس قانونگذاری است.

دیده ی بیدار و امیدوار مردم آذربایجان به مسئولان شجاع و متعهدی دوخته شده است که با شور و شعف و حس تعهد و مسئولیت در تحقق آمال عالی این ملت مجدانه تلاش می‌ورزند که اهتمام مستمر حضرت عالی در مسیر پیشرفت و آبادانی منطقه بویژه در حوزه صنعت و اشتغال آفرینی بسی شایسته تشکر و قدرشناسی است.

بدین سان، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان آذربایجان‌شرقی ضمن ارج نهادن به این خدمات شایسته، به جهت حمایت بی دریغ از اصحاب رسانه، خود را مرهون همدلی ها و همزبانی‌های حمایتگرانه حضرت عالی دانسته و به پاس این شرافت و فضیلت، این لوح زرین سپاس در کمال امتنان و افتخار تقدیم محضر گرانقدر حضرت عالی می‌گردد.

در پرتو عنایات حق از درگاه احدیت، برایتان تداوم موفقیت، فردایی روشن، سلامت و سعادت مسالت داریم.
هیئت مدیره نجمن صنفی روزنامه نگاران استان آذربایجان‌شرقی


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :