آزاده جغتایی، طراح لباس که در چهارمین جشنواره لباس فجر با طراحی مانتوی مجلسی برگزیده شد، استفاده از هنرهایی مثل نقاشی و نقوش سنتی ایرانی به همراه نوآوری درآن را یکی از راه‌های ویژه برای طراحی لباس ایرانی می‌داند. او استفاده از بته جقه در طراحی مانتو را یکی از این نمونه‌ها می‌داند.

به گزارش تبریزمن، وی که دارای مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس  در رشته نقاشی است و ۲۰ سال سابقه فعالیت در این زمینه و برگزاری نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی دارد نقاشی را یک رشته مادر می‌دند و می‌گوید: « با داشتن این توانایی می‌توانید به سایر گرایش‌های هنری تغییر جهت دهید، من هم از ۴ سال پیش آموختن طراحی لباس را در مجتمع فنی تهران آغاز کرده و بعد فعالیت خود را شروع کردم.»

او با بیان اینکه علاقه خود به هنر ایرانی را در لباس هم وارد کرده است می‌افزاید: «اثری که در جشنواره مد و لباس ارائه کردم یک مانتو و دامن پاییزی بود که روی آن از پته دوزی کرمان استفاده کرده بودم. یکی از نقوش پته‌دوزی به نام بازوبندی شناخته می‌شود و من با توجه به اینکه این نقش از تعدادی بته جقه تشکیل شده، عنوان کار خود را بته بازوبندی گذاشتم.»


جغتایی ادامه می‌دهد: «جنس مانتو هم از همان پارچه‌ای است که برای پته‌دوزی استفاده می‌شود. این پارچه پشمی که شال نام دارد در رنگ‌های اصلی زرشکی و کرم تولید می‌شود و علاوه بر آن تولید آن به رنگ نارنجی، سرمه‌ای و سبز هم وجود دارد. پته‌دوزی در طول تاریخ خود هیچ وقت روی لباس استفاده نشده و همیشه به عنوان بقچه، رومیزی و… استفاده می‌شده است، ولی من این دوخت را که در حال منسوخ شدن است روی لباس آوردم.»

این طراح لباس می‌گوید: «برای پته‌دوزی روی لباس باید از نخ‌هایی استفاده شود که رنگ ندهد. نمونه‌هایی که از پته دوزی‌های ۲۰۰ سال پیش دیدم با توجه به گیاهی بودن، رنگ آنها رفته است اما استفاده از نخی با رنگ شیمیایی باعث می‌شود دوخت روی لباس در اثر شست‌و‌شوی مداوم از بین نرود.»

او با اشاره به اینکه قصد دارد علاوه بر مانتو در زمینه طراحی لباس‌های دیگر هم فعالیت کند، می‌افزاید: «اگر به لباس‌های قدیمی ایران توجه کنید متوجه می‌شوید که همه آنها آزاد و رها هستند. من از این فرم‌ها در طراحی مانتوهایم استفاده می‌کنم و به عنوان مثال مدل یک آستین را از روی آنها برمیدارم. همچنین نقش‌های سنتی که پیش‌تر کاربرد متفاوتی داشته‌اند را روی لباس آوردم. البته در ترکیب نقوش نوآوری می‌کنم و تاجایی که اصالت آنها از بین نرود تغییراتی در آن ایجاد می‌کنم.»

 او در مورد تاثیرات رشته نقاشی بر کار خود  هم می‌گوید: «ترکیب‌بندی آزاد رنگ‌ها و طرح‌هایی که می‌زنم حاصل تحصیل من در رشته نقاشی است. در دوره آموزش طراحی لباس که گذراندم دیدم که بیشتر افراد از استفاده از رنگ‌های متفاوت یا ترکیب بندی‌های جدید ترس دارند، اما من توانستم با آزادی عمل هر آنچه را که می‌خواستم طراحی کنم.»

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :