آذربایجان گوهریست در شمال غرب ایران که می توان از کوه گرفته تا دشت و صحرا و جنگل، دریاچه و تپه، عمارت ها و قلعه های باشکوه، پل ها، مساجد، کلیساها و دره و چشمه و … را در آن یکجا یافت. جاذبه هایی که آذربایجان دارد، تلفیقی است از طبیعت، تاریخ، فرهنگ و تمدن که دست در دست هم چشمان هر بیننده ای را خیره و روح او را نوازش می دهند. در این سری از مطالب، تلاش خواهیم کرد تا نگاهی اجمالی داشته باشیم به بخش های مختلفی از جاذبه های گردشگری آستان آذربایجان شرقی و معرفی آن ها…

تبریزمن، سرویس گردشگری: یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در استان آذربایجان شرقی، روستاهایی می باشند که هر یک با طبیعت و تاریخ غنی خود، جذابیت های زیادی برای مسافران و گردشگران فراهم کرده اند.

آذربایجان از روستاهای بی شماری تشکیل شده است که هر کدام معماری، آداب و رسوم و طبیعت خاص خود را دارند و چشم هر بیننده ای را خیره می کنند، در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی از معروفترین و جذاب ترین روستاهای این استان و معرفی اجمالی آن ها:

روستای الماس؛ آبی که محو می شود!

یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبای استان آذربایجان شرقی روستای الماس و قله علمدار و چشمه آب آن می باشد.

الماس یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در دهستان گونی، بخش تسوج شهرستان شبستر قرار گرفته است. این روستا دارای جاذبه های دیدنی و طبیعت دلنوازی می باشد که مهم ترین آن چشمه آب عجیب آن می باشد که در چند نقطه از دل زمین می جوشد و پس از چند متر از روانه شدن آب آن تبدیل به سنگ می شود به طوری که آب این چشمه به جایی منتهی نمی شود و در بین راه به سنگ تبدیل می شود. پیشنهاد می کنیم حتما مشاهده این چشمه آب عجیب از نزدیک را در برنامه های خود قرار دهید.

Untitled design(2)

روستای صور؛ با تاریخی ۳ هزار ساله

روستای تاریخی صور یکی از روستاهای بناب است که در ۲۴ کیلومتری این شهر قرار گرفته و علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت منحصر به خود، اکثریت اهالی آن از ایثارگران دوران دفاع مقدس هستند.

روستای تاریخی صور با قدمتی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال ,۲۵ تا ۳۰ خانوار دارد که مجموعه ای از معماری بسیار زیبا و منحصر به فرد صخره ای را در آن به وجود آورده اند.

آثار سنگی و صخره ای این روستای ۳۵۰ نفری، به سه هزار سال قبل باز می‌گردد و به اعتقاد برخی کارشناسان ویژگی‌های بافت تاریخی این روستا مهم‌تر از بافت تاریخی روستای کندوان ( معرفی در ادامه مطلب ) است.

در حال حاضر این روستا جزو روستاهای زنده کشور محسوب می‌شود و خانه‌های اهالی آن به وسیله کلنگ و ابزار انسانی در دل کوه ساخته شده است.

این خانه‌ها در دو طرف دره ای که روستا در آن واقع شده است قرار گرفته اند و از آنجا که مردمان این روستا به خانه هایشان و شیوه ساخت آنها بسیار علاقه مند هستند، ساخت و سازی هم در آنجا صورت نمی‌گیرد.

همچنین در برخی از خانه‌ها هنگام کندن دل کوه ستون هایی پدید آمده که از آن برای حفاظ سقف استفاده می‌شده است. برای پوشش بام این خانه‌ها از گنبد و دریچه هایی برای عبور نور آفتاب در این خانه‌ها تعبیه شده است.

روستای تاریخی صور که از آن به عنوان دهکده معماری صخره ای یاد می‌شود جزو بهترین نمونه‌های بکر معماری صخره ای در ایران محسوب می‌شود.

Untitled design(2)

روستای اشتبین؛ یاقوتی سبز زیر آسمان فیروزه ای

کنار رود ارس در استان آذربایجان شرقی را به حق جایی شبیه بهشت نامیده اند؛ از جلفا تا کلیبر و ارسباران مناظر حیرت انگیز و شگفت آوری وجود دارد که انسان را به وجد و شعف وامی دارد.

در میان روستاهای اطراف رود ارس با جنگل ها و کوه ها و مناطق حفاظت شده مارال ها، روستای اشتبین ، یکی از روستاهای شگفت کشور، شهرت خاصی دارد.

مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) روستای دوزال، کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد می شوند.

روستای اشتبین از مجموعه سه  آبادی به نام های هراس، سیاوشان و جعفرآباد تشکیل شده و دارای سابقه تاریخی کهن است. چندین کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی، یک گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین مربوط به قرن های نهم و دهم هجری حکایت از پیشینه تاریخی گرانبهای آن دارد.

میوه های باغی و محصولات جالیز اشتبین بسیار مرغوب است. انار، انجیر، گردو، گلابی، آلبالو، زردآلو، انگور، سماق، زغال اخته، ازگیل، انگور و توت به فراوانی از باغ ها به دست می آید.

خانه های روستای اشتبین معماری بسیار زیبایی دارد و حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است. در هر گوشه کوچه های آن، کارگاه تولید ابریشم به چشم می خورد و در این میان زنان روستا که لواش تنوری می پزند نان را به میهمانان پیشکش می کنند.

نوجوانان و کودکان روستای اشتبین مانند بزرگان خود از کمک به میهمانان دریغ نمی کنند و تا مسافتی زیاد آنان را بدرقه می کنند.

Untitled design(2)

روستای کندوان؛ با یک تیر چند نشان بزنید

روستای تاریخی و زیبای کندوان در ۲۲ کیلومتری شهر اسکو در ۶۲ کیلومتری شهر تبریز در میان کوههای سر به فلک کشیده، در دامنه شمالی (ارشد داغی) و قسمت غربی توده آتشفشانی سهند، در بخش دره آبرفتی دهکده توریستی کندوان قرار دارد که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به سمت خود کشانیده است.

خانه های هرمی شکل این روستا که از معماری صخره ای بوده ، در نوع خود بی نظیر می باشد. این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند است. عسل از مهم‌ترین سوغات این روستا است.

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.

کندوان منطقه‌ای ییلاقی از رشته کوه‌های سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به آن جا می‌کشاند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای ۶ هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است.

Untitled design(2)


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :