تیم های فوتبال آذربایجان در دهه گذشته پس از سرمایه‌گذاری و صرف هزینه های کلان و کسب موفقیت نسبی با صعود به رقابت های لیگ برتر، در فصول اخیر حسابی کام هواداران خود را تلخ کرده اند. هوادارانی که در ابتدای فصل با خرید بازیکنان میلیاردی یا جذب سرباز از تیم های دیگر، به قهرمانی امیدوار می شوند اما در پایان فصل دست خالی می مانند…

تبریزمن، سرویس ورزشی:‌ با نگاهی به روند نتیجه گیری تیم های‌مان در چند فصل اخیر مشخص می شود که همیشه تا مرز قهرمانی و موفقیت رسیده اما در پایان کار و قسمت اصلی ماجرا کم آورده و قافله را باخته ایم. مدیران فوتبال ما در دوره اخیر سعی کرده اند تا با استفاده از منابع مالی و هزینه کردن، ضعف های باشگاه‌شان را جبران کنند دریغ از اینکه نه مدیریت این هزینه ها را را بلد بودند و نه اینکه راه چاره مشکلات را می دانستند.

معضل فعلی که حسابی گریبانگیر تراکتورسازی شده و موفقیت آینده این باشگاه را کاملا در هاله ای از ابهام قرارداده است، حاصل همین ندانم کاری ها و هزینه های بی حسابی و کتابی است که مدیران گذشته باشگاه بدون نظارت از طرف متولیان فوتبال در استان و دیگر نهاد ها، صرف خرید فله ای بازیکنان پرتغالی کرده اند.

مصدومیت و فرسودگی بازیکنان تراکتور در نیم فصل دوم و افت عجیب و تاسف بار این تیم در چنین مقطع حساسی از لیگ برتر، نتیجه این اشتباه و نیز نبود بازیکنان و استعداد های جوان و بومی در ترکیب می باشد. تراکتورسازی باید از همان ابتدای فصل که تیمش را با محسن بنگرها و ادینهوها می بست، فکر آینده نیز بوده و حساب نفس نفس زدن این بازیکنان را نیز می کرد.

ماشین سازی، تیمی که با استفاده از بازیکنان اکثرا بومی خود توانسته بود با شایستگی راهی رقابت های لیگ برتر شود، در ابتدای فصل درگیر همان چرخه هزینه کردن شد و با خرید های میلیاردی و ادامه این روند مدیریتی نالایق، هم اکنون با قاطعیت کامل کاندیدای اول سقوط و قهرمانی در ته جدول می باشد!

اما چرا تیم های استان ما با وجود این همه پتانسیل و استعداد های فوتبالی سرشار در سراسر منطقه آذربایجان باید برای حضور در سطح اول فوتبال کشور پی گیر خرید های میلیاردی و یا جذب بازیکنان سرباز با هزار منت و تهمت از تیم های دیگر باشند؟

چه لزومی دارد که سرمایه های مالی آذربایجان و بیت المال آن هر سال صرف خریدهای نجومی بازیکنان غیربومی و پرشدن جیب دلال های از خدا بی خبر شود؟

آیا زمان آن نرسیده که مسئولین ورزش استان و بویژه مدیران و تصمیم گیران فوتبال آذربایجان به فکر کشف استعداد و رشد و پرورش آن ها بی‌افتند؟ چرا باید فوبالیست های علاقمند و با انگیزه که بدون شک برای موفقیت تیم های استان خود از جان و دل مایه خواهند گذاشت، جایگاه خود را از آن بازیکنانی ببیند که در پایان عمر فوتبالی خود قرار دارند و برای پر کردن جیب هایشان تصمیم گرفته اند یکی دو سالی هم در تبریز پا به توپ شوند؟

چرا باید با وجود این استعداد ها که بی منت و از روی عشق و علاقه می توانند نام تبریز و آذربایجان را بار دیگر بر بام فوتبال کشور قرار دهند،‌ تیم های پرطرفدار ما همچون تراکتورسازی سراغ سربازها را گرفته و حقارت استفاده از این بازیکنان را به جان می خرد؟ بازیکنانی که به لطف هواداران و محبوبیت تراکتور،‌ اسم و رسمی برای خود برپا کرده و با اتمام قراردادشان بی بروبرگرد به مردم آذربایجان پشت می کنند…

فوتبال تبریز و آذربایجان نیاز به تغییراتی اساسی دارد، تغییراتی که اگر تصمیم گیران و مدیران فعلی خواهان آن نیستند و یا قادر به انجام‌شان نخواهند بود،‌ باید جایگاه‌شان را ترک کرده و به دست افراد شایسته تر و دلسوز تر بسپرند. با روند فعلی هرسال شاهد ناامیدی و سرافکندگی هواداران و ورزش دوستان فوتبال استان خواهیم بود؛ پس این روند نیاز به تغییر دارد،‌تغییری که هر چه زودتر انجام شود مانع مشکلات تازه تر خواهد بود و منافع بیشتری نیز برای فوتبال‌مان خواهد داشت…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :