رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: هدف اصلی از مکانیزاسیون، اجرای عملیات کشاورزی در حداقل زمان ممکن با صرف کمترین انرژی و افزایش بهره وری است.

به گزارش تبریزمن، کریم مهری صبح یکشنبه در جلسه جذب خط اعتباری مکانیزاسیون آذربایجان شرقی خاطر نشان شد: هدف اصلی از مکانیزاسیون اجرای عملیات کشاورزی در حداقل زمان ممکن با صرف کمترین انرژی و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در راستای افزایش بهره وری است.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق مصوبه بانک کشاورزی در جذب اعتبارات مکانیزاسیون ۵۰ درصد قیمت تراکتور بعنوان وثیقه تضمین می شود، افزود: در خط اعتباری مکانیزاسیون هیچ گونه سقفی وجود ندارد و راه برای جذب حداکثری باز بوده و هیچ محدودیتی اعمال نمی شود و در کنار این امر این برگزاری کلاس های مکانیزاسیون با مشارکت شرکت تراکتورسازی جهت آشنایی صاحبان تراکتور یک ضرورت است که در کاهش ضایعات کشاورزی و افزایش بهره وری از نقش بسزایی برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع استفاده از روش های آبیاری نوین گفت: اعتبارات آبیاری نوین بصورت شناور مدیریت خواهد شد و هر شهرستان نسبت به پتانسیل های خود می تواند جذب اعتبار کند و مدیران شهرستان جهت اجرای هرچه بهتر طرح های آبیاری تحت فشار می توانند از پتانسیل فرمانداری، تشکل های فعال در بخش، شورای اسلامی بخش و روستاها بهره گیرند.

وی اضافه کرد: در صورتی که توسط مالک یا مالکین اراضی کشاورزی از طریق خرید و فروش، مبادله یا معاوضه با قطعات مجاور، تجمیع و در حد نصاب مورد نظر قانون عمل یکپارچه سازی در آنها صورت گیرد، دولت به منظور تشویق مالکین اراضی کشاورزی، نسبت به اعطاء امتیازات و تسهیلات ویژه اقدام می کند.

مهری در خصوص موضوع تداخل اراضی نیز اظهار داشت: کمیسیون رفع تداخلات اراضی با منابع طبیعی و مستثنیات در وزارتخانه و استان ها تشکیل شده است و منبعد تکلیف مالکان تمامی اراضی زراعی و غیر زراعی مشخص شده و بلاتکلیف نخواهد ماند و بر همین اساس سازمان جهاد کشاورزی استان در فاز نخست و طی یک سال، ۲۱ هزار هکتار از اراضی را رفع تداخل کرده و از این مقدار یک هزار هکتار برای هر شهرستان تعیین و ابلاغ شده است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تا کنون ۳۴ هزار هکتار از باغات کشاورزی در سطح استان بیمه شده است و کشاورزان تا پایان بهمن ماه فرصت دارند نسبت به بیمه کردن مزارع و باغات خود اقدام کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :