رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای هدف نهایی فدراسیون خود را حضور این رشته در رقابت های المپیک دانست.

به گزارش تبریزمن، دکتر محسن مهرعلیزاده در آستانه برگزاری پنجمین دوره ر‌قا‌بت‌های ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی قهرمانی آسیا که قرار است از ۱۴ تا ۱۷ مهر در تبریز به میزبانی شهرداری این شهر برگزار شود، در نشست خبری اظها‌ر کرد: این ر‌قا‌بت‌ها از سال ۲۰۰۶ در تهران آغاز شد و در دوره اول دوازده کشور حضور داشتند که هفت کشور با تیم کامل و پنج کشور نیز در رشته‌ها‌ی کشتی پهلوانی و انفرادی شرکت کردند اما خو‌شبختا‌نه در ر‌قا‌بت‌های امسال که پنجمین دوره آن محسوب می‌شود ۳۰ کشور در این ر‌قا‌بت‌ها حضور خواهند داشت که ۱۲ کشور با تیم کامل و ۱۸ کشور نیز در رشته کشتی و پهلوانی و به صورت انفرادی شرکت می‌کنند.

رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای ا‌دا‌مه‌ داد: در کنار این مسابقات همایش بین‌المللی تحت عنوان” ورزش زورخانه‌ای، جوانان و صلح جهانی” برگزار خواهد شد که با توجه به نتایج خوب از مذاکرات ایران با ۱+۵ و این که در دوران پساتحریم به سر می‌بریم اهمیت و توجه به حوزه‌هایی مانند گردشگری و ورزش بسیار حیاتی است و برگزاری این همایش این پیام را به مردم دنیا بار دیگر می‌رساند که مردم ایران همواره صلح‌طلب بوده و هستند.

وی با اشاره به این که یکی از مراکز بین‌المللی ورزش در قاره آسیا در حاشیه مسابقات در تبریز افتتاح خواهد شد، گفت: در آسیا به غیر از این مرکز چهار مرکز دیگر نیز در کشورهای اندونزی، ترکمنستان، کویت و کره جنوبی در آینده ای نزدیک افتتاح خواهد شد. همچنین در حاشیه برگزاری این مسابقات در تبریز کمیته‌ پیشکسوتان فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای آغاز به کار خواهد کرد.

مهرعلیزاده در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به این که این مسابقات توسط فدراسیون ملی کشتی پهلوانی برگزار می‌شود نماینده‌ای از این فدراسیون در این جلسه حضور ندارد و این که چرا تعامل کافی میان فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه ای و فدراسیون ملی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی وجود ندارد، خاطر‌ نشان کرد: تعامل کامل بین ما و فدراسیون برقرار است و رییس فدراسیون ورزش زورخانه‌ای، رییس کمیته‌ فنی فدراسیون بین‌المللی کشتی پهلوانی و زورخانه‌ای است و طلوع کیان در جلسات مربوط به این ر‌قا‌بتها حضوری فعال دارد.

در این لحظه شجاعی، رییس فدراسیون تیراندازی با‌کمان و عضو کمیته ملی المپیک که در فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه ای و پهلوانی مشغول به فعالیت است در این باره گفت: طلوع کیان هم عضو شورای سیاستگذاری ر‌قا‌بتهای قهرمانی آسیا است و هم ناظر اصلی فنی این مسابقات محسوب می‌شود که هر دوی این سمت‌ها به او ابلاغ شده است. همچنین وی نماینده تام الاختیار فدراسیون جهانی در ر‌قا‌بتهای قهرمانی آسیا است.

در ادامه این نشست خبری مهرعلیزاده درباره میزان تعامل با فدراسیون کشتی در جهت توسعه کشتی پهلوانی نیز ، خاطر‌ نشان کرد: آموزش های ما هم در زمینه ورزش‌های زورخانه ای است و هم در بخش کشتی پهلوانی. پنج سال پیش در سفری که داشتم با مارتینتی، رییس وقت فیلا مذاکره کردم و در زمینه بحث‌های آموزشی و تحقیقاتی تفاهمنامه ای را به امضا رساندیم به نحوی که این همکاری‌ها به نفع ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی است. هدف نهایی ما حضور ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در ر‌قا‌بتهای المپیک است.

وی ا‌دا‌مه‌ داد: از سال گذشته که فیلا به اتحادیه جهانی تغییر نام داد، این تصمیم گرفته شد که کشتی‌های بومی – محلی و سنتی تحت پوشش فدراسیون‌های ملی در بیاید که این حرکت اقدام بسیار خوبی بود، اما این که بخواهیم کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که به عنوان مادر تمام رشته‌ها‌ی کشتی محسوب می‌شود را در کنار نزدیک به ۸۰ رشته کشتی بومی – محلی سنتی در تمام دنیا قرار دهیم را به هیچ وجه نمی‌پذیریم. ما تعصب خاصی به کشتی پهلوانی داریم و آن را ریشه رشته‌ها‌ی کشتی در دنیا می‌دانیم. حتی رشته‌های آزاد و فرنگی را نیز جزئی از کشتی پهلوانی می‌دانیم. در نتیجه‌ قرار دادن این رشته در کنار رشته‌های بومی و محلی تضعیف کشتی پهلوانی است.

مهرعلیزاده افزود: این رشته فدراسیون جهانی دارد و همتای فدراسیون جهانی کشتی است و نباید آن را در کنار ده‌ها رشته بومی – سنتی قرار دهیم؛ چرا که این باعث خواهد شد در راه رساندن این رشته به المپیک کار به تاخیر بیفتد و کوچک کردن کشتی پهلوانی در سطح سایر رشته‌های بومی – محلی خواهد بود. یکی از معاونت‌های وزارت ورزش و جوانان بدون توجه به این نکته پس از اعلام اتحادیه جهانی کشتی بلافاصله به فدراسیون کشتی ابلاغ کرد که رشته‌ها‌ی کشتی سنتی از جمله رشته کشتی پهلوانی زیر نظر این فدراسیون اداره شود که این جایگاه شایسته‌ای برای رشته‌ای که خود فدراسیون جهانی دارد به حساب نمی‌آید.

رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای با بیان این که اجازه این را که کشتی پهلوانی به عنوان یکی از زیرکمیته‌های کشتی سنتی در فدراسیون کشتی باشد، نمی‌دهیم، خاطر‌ نشان کرد: ما فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی داریم و یازده سال است که هزینه توسعه این رشته را در تمام دنیا داده‌ایم. به معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان باز هم تاکید می‌کنم که یک کار را پخته انجام دهید و این که این رشته در کنار ۷۶ رشته دیگر کشتی سنتی در دنیا قرار گیرد یک خفت است. حتی با خادم نیز چند ماه پیش صحبت کردم و متن توافقنامه نیز آماده شده است تا نگذاریم کشتی پهلوانی به عنوان یک رشته اصیل در کنار رشته‌های معمولی دیگر جای بگیرد.

در ادامه مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که چرا مجامع بین‌المللی ورزش از جمله شورای المپیک آسیا، فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: باید مرحله به مرحله پیش برویم. از سال ۲۰۰۶ که کار را شروع کردیم به عنوان مثال یازده کشور در ر‌قا‌بت‌های قهرمانی آسیا شرکت داشتند اما هم‌اینک ۳۰ کشور حضور دارند. این توسعه به صورت تدریجی رخ می‌دهد و ما هم‌اینک سوابق خود را هم به شورای المپیک آسیا و هم به آفریقا داده‌ایم و در آینده نیز به آمریکا و اروپا ارسال خواهیم کرد. حتی با شیخ احمد، رییس شورای المپیک آسیا که نزدیک به سه ماه پیش به ایران آمد مذاکره کردیم که مشخصات شناسایی رسمی را به ما اعلام کند و این کار انجام شد. فرآیند به رسمیت شناخته شدن در مجامع بین‌المللی یک پروسه طولانی مدت است و ممکن است سال‌ها زمانبر باشد. مهم این است که این رشته در نهایت به المپیک برسد.

وی با بیان این که باید حداقل ۷۰ کشور را تحت عضویت خود درآوریم، گفت: اول باید شورای المپیک قاره‌ها ما را به رسمیت بشناسند، پس از آن باید زنان نیز در این رشته فعال شوند. بعد از آن قبول کد آنتی دوپینگ و … است. در حال طی مسیر هستیم تا کشتی پهلوانی در نهایت در المپیک شرکت داده شود.

مهرعلیزاده در پایان و در پاسخ به این سوال درباره هزینه میزبانی از ر‌قا‌بت‌های قهرمانی آسیا و این که توسط چه ارگان‌هایی پرداخت می‌شود، گفت: بخش قابل توجهی از هزینه این میزبانی را شهرداری تبریز متقبل می‌شود و بخش‌های دیگر مانند اداره کل ورزش آذربایجان شرقی، استانداری و دانشگاه‌ها در بخش‌های مختلف کمک رسان خواهند بود.

همچنین شجاعی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم شاغل بودن در کمیته ملی المپیک و ریاست فدراسیون تیراندازی با کمان،در فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای نیز مشغول به فعالیت است، گفت: مسئولیت‌ در فدراسیون های بین‌المللی شغل محسوب نمی‌شود و من نه از کمیته ملی المپیک و نه از فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای حقوقی دریافت نمی‌کنم و فقط از فدراسیون تیراندازی با کمان حقوق می‌گیرم.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :