موضوع اصلی برنامه نود در این هفته ماجرای داوری بود و سوال پیامکی این برنامه هم همین موضوع . فردوسی پور به سبک همه برنامه های گذشته اش تلاش کرد مهمترین قسمت برنامه را در دقایق پایانی برگزار کند و همین مساله سبب شد که ماجرای داوری به شکل کامل پایان نگیرد. اما مصاحبه جالب زندی هم یکی از قسمت های خوب برنامه دوشنبه شب نودبود.

به گزارش تبریزمن، موضوع اصلی برنامه نود در این هفته ماجرای داوری بود و سوال پیامکی این برنامه هم همین موضوع . فردوسی پور به سبک همه برنامه های گذشته اش تلاش کرد مهمترین قسمت برنامه را در دقایق پایانی برگزار کند و همین مساله سبب شد که ماجرای داوری به شکل کامل پایان نگیرد. اما مصاحبه جالب زندی هم یکی از قسمت های خوب برنامه دوشنبه شب نودبود.

برنامه نود ۱۸ آبان در تعطیلات لیگ برتر با محوریت پوشش مسابقات جام حذفی از ساعت ۲۲:۳۱ از شبکه سه سیما آغاز شد. در ابتدای برنامه سوال مسابقه نظرسنجی درباره دلایل عملکرد ضعیف داوران در لیگ پخش شد.

عادل فردوسی پور گفت اشتباهات داوری همواره وجود داشته اما چگالی آن در فصل جاری بیشتر بوده و در انتهای برنامه امشب بحث مفصل در این باره خواهیم داشت.

 با وجود هجمه ای که در چند وقت اخیر علیه داوران شکل گرفته اتفاقات مثبتی هم می افتد که می تواند به آن اشاره کرد. سعید آل وردی کمک داور فوتبال کشور بود که هفته گذشته در مسابقه تیم های خونه به خونه و صنعت نفت آبادان جان تیغ نورد بازیکن صنعت نفت را نجات داد به عنوان اولین مهمان امشب به برنامه نود آمد.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

 آل وردی درخصوص این اتفاق گفت:  ۱۵ سال است که من داورم و تا به حال چنین اتفاقی نیفتاده بود. دقیقه ۸۵  مسابقه بود که بازیکن صنعت نفت به زمین افتاد، دهانش کف کرده بود و داشت کبود می شد. ۱۰ ثانیه بعد از زمین خوردنش سریع خودم بالای سر او رساندم و دیدم دندانش قفل شده و نفس نمی کشد. بین دندان های او فاصله ایجاد کردم و سوت داور را بین آنها گذاشتم، سپس زبانش را با انگشت اشاره به حالت اول طبیعی درآوردم و راه تنفس او باز شد.

وی درباره اینکه این درمان را از کجا می دانست گفت: من دوره های آموزشی و امدادگری اورژانس را پشت سر گذاشته ام. خودم فوق دیپلم حسابداری و کارمند بخش خصوصی هستم اما همسرم پرستار است و کمک زیادی از او می گیرم.

این کمک داور فوتبال درباره اینکه پزشکان گفته بودند خودشان این کارها را بلد بودند و می توانستند برای بازیکن انجام دهند گفت: پزشکان هم قطعا این آموزش ها را می دانستند اما من تجربه قبلی که داشتم احساس کردم باید وارد شوم. آنها می توانستنئ کمک کننئ اما این در مواقع زمان خیلی مهم است. من تمام سعیم را کردم در کمترین زمان بهترین تصمیم را بگیرم. دقیقه ۸۵ هم بود و خودم هم مقداری افت فشار پیدا کردم و برایم آب قند آوردند!

آل وردی در ادامه گفت: آقای تیغ نورد فردای آن روز تماس گرفت و خیلی هم تشکر کرد. من کمک کردن به دیگران را دارم و این مسئله بارها پیش آمده و واقعا از آن لذت می برم و به خاطر دلم این کار را می کنم. در ماشینم جعبه کمک های اولیه دارم و هر وقت بتوانم به دیگران کمک می کنم.

وی در پایان درباره نظرش درخصوص دلیل ضعف داوری های اخیر گفت: من به گزینه یک رای می دهم. در لیگ برتر برای هر بازی به هر داور ۷۵۰ هزار تومان و به کمک داور  ۴۴۲ هزار تومان می دهند، این رقم در لیگ یک برای کمک داور ۱۸۲ هزار تومان است که در مجموع در یک ماه به چیزی نزدیک یک میلیون تومان می رسد. این مبلغ به موقع هم پرداخت نمی شود و با وجود اینکه حقوق سال گذشته تسویه شده اما امسال هنوز هیچ پولی پرداخت نشده است.

خلاصه ای از آنچه در برنامه ۱۸ آبان نود خواهید دید پخش شد.

مسابقه سایپا و تراکتورسازی به عنوان اولین بازی مرحله یکچهارم نهایی جام حذفی پخش شد.

مسابقه سپاهان بدون فرکی در جام حذفی با راه آهن و صعود به مرحله بعدی در ورزشگاه فولاد شهر مسابقه بعدی بود.

مصاحبه با محرم نویدکیا پس از اولین تجربه هدایت سپاهان هم در حاشیه این بازی پخش شد.

جدول مسابقات جام حذفی مرور شد.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

 باقریان: اسکوچیچ فسخ کند به سپاهان می آید

مدیرعامل باشگاه سپاهان روی خط تلفنی برنامه نود آمد و درخصوص وضعیت انتخاب سرمربی این تیم گفت: هنوز سرمربی تیم مشخص نشده. در جلساتی که داشتم به سه گزینه رسیدیم که یکی از آنها دراگان اسکوچیچ است. این منوط به این است که ایشان قراردادی با فولاد نداشته باشد و برای قرارداد با سپاهان مشکل نداشته باشد. منتظریم وضعیت ایشان با فولاد نهایی شود و  برای امضای قرارداد با ما خبر بدهد.

باقریان افزود: ما هنوز هیچ مذاکره ای با ایشان نکردیم.  وقتی ایشان با فولاد قراردادش را فسخ کند و به ما برگه فسخ را ارائه کند و مشکلی برای قرارداد با سپاهان نداشته باشد با ایشان وارد مذاکره می شویم. ما مستقیما با ایشان هیچ مذاکره ای نداشته ایم و مدیر برنامه های او به ما اعلام کرد ایشان آمادگی پیوستن به سپاهان را دارد و ما برای ایشان شرط گذاشتیم وقتی با ایشان وارد مذاکره می شویم که قراردادش را با فسخ کند.  غیر از او دو گزینه دیگر هم داریم که خارجی هستند.

مدیرعامل باشگاه سپاهان درباره مصاحبه عجیبی که هفته گذشته انجام داده و اعلام کرده بود تیم ملی باید التماس کند بازیکنان سپاهان برایش بازی کنند گفت: من با این لحن صحبت نکردم. بحث این بود تیم ملی دیگر بازیکنان سپاهان را انتخاب نمی کند. مسئله این است که بازیکنان تیم ملی در باشگاه ها تربیت می شوند. در تمام دنیا مسئولیت تربیت و آماده سازی بازیکان به عهده باشگاه هاست. باشگاه ها هزینه می کنند، امکانات تهیه می کننذ و بازیکنان را آماده می کنند و درنهایت بازیکنان آماده را در اختیار تیم ملی می گذارند. ما همیشه افتخار می کنیم بازیکن در تیم ملی داشته باشیم، بحث ما نوع برخورد هایی است که صورت می گیرد. همان مقدار که تیم ملی مقدس است باید بدانیم تیم ملی نشأت گرفته از فعالیت باشگاه هاست، اگر باشگاه های بزرگ هزینه نکنند و بازیکن تربیت نکنند تیم ملی تشکیل نمی شود. اگر قرار باشد بازیکن را به مرز آمادگی برسانیم و برود آنجا بدون هیچ توجهی به مسائل باشگاه مصدوم شود و برگردد مشکل ساز است.

فردوسی پور در توضیح مصاحبه باقریان و لحن توهین آمیز وی نسبت به تیم ملی کشور گفت: البته وقتی مدیرفنی تیم ملی امید این جور علنی با تیم ملی کشورش عناد دارد که هیچ جای دنیا نمی بینید و تیم ملی را مضمحل می کند این صحبت ها طبیعی است. وقتی آقای اسدی و تاج و کفاشیان همه با هم مشکل دارند و علیه تیم ملی صحبت می کنند این اتفاقات باعث می شود همه تیم ملی برایشان ارزش نداشته باشه و این موضع گیری ها را انجام دهند. امیدواریم وفاق و همدلی در فوتبال شکل بگیرد. واقعا آقای کی روش مصاحبه بدی علیه آقای اسدی داشت و بعد هم مصاحبه بدتری که آقای مایلی کهن داشت مطمئنا هیچ کمکی به تیم ملی نمی کند.

گزارشی از مشکل جدید پرسپولیس و بدهی سنگین درپی شکایت مانوئل ژوره سرمربی اسبق این تیم پخش شد.

با بررسی سایت برنامه نود مجری این برنامه اعلام کرد امشب فریدون زندی مهمان ما خواهد و بخشی روی سایت گذاشته ایم که اگر می خواهید سوالی از او بپرسید تا در برنامه مطرح کنیم. فریدون زندی در پشت صحنه نود:

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

هدایت اله ممبینی به عنوان کارشناس داوری به برنامه اضافه شد. وی درباره نظرش درخصوص دلایل ضعف داوری های اخیر گفت: گزینه شماره ۴ که کنسل شده و دیگر دپارتمان داوری و کمیته داوران هماهنگ شده اند و با تفاهم کار خود را انجام می دهند. همه گزینه های نظرسنجی خوب هستند اما من بین گزینه دو و سه برای بحث امشب گزینه دو را بیشتر ترجیح می دهم .

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

خلاصه و حواشی مسابقه جنجالی جام حذفی پرسپولیس و ذوب آهن در فولادشهر پخش شد.

نود هم جنجالی ترین اخراج فصل را رد کرد

داوری مسابقه پرسپولیس و ذوب آهن بررسی شد که ممبینی در این باره گفت: در صحنه اخراج دروازه بان واضح بود توپ به سینه او برخورد کرد و بازی باید ادامه پیدا می کرد و کارت قرمز اشتباه بود. برخورد پس از زدن توپ هم در فوتبال طبیعی است و خطایی رخ نداد. در ادامه نورالهی به خاطر تکل وحشتناکی که انجام داد باید به جای زرد کارت قرمز دریافت می کرد. در این صحنه کاوه رضایی هم به او فحاشی کرد که قابل لب خوانی بود.

ممبینی درباره سرنگونی رجب زاده در محوطه جریمه پرسپولیس گفت: پای بازیکن پرسپولیس روی زمین است و خطایی نکرد و این رجب زاده است که شیطنت کرد و خودش را زمین انداخت. در صحنه ضربه آرنج علیپور به صورت بازیکن ذوب آهن کارت زرد برای او کافی بود. همچنین کاوه رضایی هم در محوطه جریمه پرسپولیس زمین خورد که داور باید به خاطر شبیه سازی به او کارت زرد می داد. دست مدافع روی شانه او هست اما باعث به هم خوردن تعادل مهاجم نبود. در نهایت شوت مشکوک بازیکن ذوب آهن هم گل نشد و توپ روی خط فرود آمد.

جهانبازی: سعی می کنم وزن کم کنم!

یداله جهانبازی داور مسابقه روی خط آمد و گفت:یک توپ بلند ۵۰ – ۶۰ متری می فرستند که نه من نه هیچ داوری به این توپ نمی رسد. دو سه ثانیه طول می کشد تا توپ به مهاجم برسد. من به کمک داور نگاه کردم و اخراج کردم.

جهانبازی در پاسخ به این که به نظر می رسد کارت به دست به صحنه آمده گفت: ما داوران قبل از بازی هماهنگی انجام می دهیم و از علامت های مخفی استفاده کردیم. ایشان گوشه تصویر مشخص است پرچم زده و اگر هند باشد هیچ جریمه ای جز کارت قرمز ندارد.  من در فاصله دو سه متری دروازه بان کارت را درآوردم. آقای خوردبین سرپرست پرسپولیس آن جاست و شاهد صحبت های من و کمک داور است. وقتی یک داور بین المللی و با تجربه کنار من گذاشته اند باید به کمک او و پرچمش اعتقاد داشته باشم. من بازی ابومسلم و ملوان پنالتی آقای داود رفعتی را برگرداندم چون مطمئن بودم اشتباه پرچم زده اما چون به این صحنه نرسیدم و جا ماندم تصمیم کمک داور را اجرا کردم. وقتی ایشان پرچم می زند این خطا هیچ جریمه دیگری جز کارت قرمز ندارد و وقتی من صحنه را ندیدم چاره دیگری جز اعتماد به کمک داور ندارم.

جهانبازی درباره اینکه چطور از روی صدای برخورد توپ با سینه یا جهت برگشت آن متوجه برخورد نکردن با دست نشده گفت: در بین ۱۰ هزار نفر من باید صدای توپ را به سینه می شنیدم؟ شما حرکت دروازبه بان را ببینید که دو دستی بیرون می آید و دستش هم بالاست. در صحنه عادی و سریع همه می گویند هند شده است.
این داور درباره این که آقای اضافه وزن خود را قبول دارد گفت: من حتی نسبت به پارسال دو سه کیلو هم وزن کم کردم، اما چشم باز هم وزنم را کم می کنم!

جهانبازی در پایان در پاسخ به سوال نظرسنجی برنامه نود گزینه سه را انتخاب کرد.

تقویم نود و مرور اتفاقات نوستالژیک فوتبال مصادف با هفته جاری بخش بعدی بود.

یک ساعت و ۱۲ دقیقه پس از آغاز برنامه آمار نتایج نظرسنجی پخش شد که ۳۷ درصد کم توجهی به آموزش و ارتقای قضاوت را انتخاب کردند.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

 نود درجه و مرور طنز مسابقات باشگاه های کشور بخش بعدی بود.

آنالیز مسابقه پرسپولیس و ذوب آهن پخش شد .

درپی صحبت های مطرح شده در برنامه از سازمان لیگ تماس گرفتند و اعلام کردند فصل آینده به صورت قطعی قرار نیست جام حذفی بدون حضور ملی پوشان برگزار شود و این مسئله در حد تئوری است.

همچنین رویانیان مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس درپی پخش گزارش درخصوص مانوئل ژوزه سرمربی پیشین این تیم گفت: مانوئل ژوزه علی کریمی را از تیم اخراج کرد و با وجود اینکه بازیکن محبوبی بود از او حمایت کردم. او نیم فصل داشت به پرتغال می رفت که به او گفتم اگر می روی یا برنگرد یا تکلیف را روشن کن چون با کی روش هم درگیری هایی داشت.  بدهی واقعی پرسپولیس به این مربی ۳۰۰ هزار یورو است و با دستیارانش به ۴۰۰ هزار یورو می رسد و چون خوب پیگیری نکرده اند جریمه زیاد شده است. من خودم حاضرم پیگیری پرونده را به عهده بگیرم.

رویانیان درباره اشاره به پروژه های بلندپروازانه و ناکام او در گزارش نود گفت: تلویزیون پرسپولیس هم چند ماه کار کرد اما آن زمان آقای ضرغامی خواست تعطیلش کنیم و ما هم کردیم.

سایت برنامه نود و بخش های مختلف آن بررسی شد.

مسابقه استقلال و فولاد و صعود  آبی پوشان به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی بازی بعدی بود که خلاصه و حواشی آن روی  آنتن رفت

بازی تیم های پدیده و نفت تهران مسابقه بعدی بود.

 داوری مسابقه استقلال و فولاد بررسی شد که ممبینی در این باره گفت: در دقیقه ۹۰ خطای خسرو حیدری روی مهاجم فولاد باعث شد تعادلش در محوطه جریمه به هم بخورد و یک پنالتی برای فولاد اعلام نشد. همچنین در دقیقه ۹۳ آرش برهانی را هل دادند و یک پنالتی هم برای استقلال اعلام نشد و مدافع فولاد هم باید اخراج می شد.

ممبینی درباره بازی پدیده و نفت تهران گفت: در محوطه جریمه توپ به دست وحید امیری از نفت تهران برخورد کرد اما وی تعمدی نداشت و خطای پنالتی نبود. دقیقه ۹۰ نفت تهران یک گل زد که به اشتباه آفساید اعلام شد. در ضربات پنالتی روی پنالتی که شیخ ویسی دروازه بان نفت گرفت دو سه متر جلوتر از خط آمد و پنالتی باید تکرار می شد.

کارشناس داوری نود همچنین درباره پایان زودهنگام اشتباه ضربات پنالتی توسط فغانی قبل از زدن ضربه پنالتی آخر گفت: اگر بازی به این شکل تمام می شد باید تکرار می شد.

مصاحبه جالب و عجیب جاسم کرار بازیکن استقلال با تلویزیون عراق درباره وضعیت این تیم و فوتبال ایران با ترجمه پخش شد که در آن کرار اعلام کرد یک دلار در این فصل دریافت نکرده و برای جدایی از استقلال از سپاهان پیشنهاد دارد. وی همچنین گفت اگر پولش را تا نیم فصل ندهند قراردادش را یک طرفه فسخ می کند و از استقلال شکایت می کند.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

 فریدون زندی مهمان ویژه برنامه نود به استودیو آمد و گفتگو با او آغاز شد.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

زندی: به استقلال برنگشتم چون به بعضی ها پول نرسید! / فوتبال ایران کثیف است

زندی درباره اینکه چرا از فوتبال خداحافظی کرد گفت: چند ماه فکر کردم و آخر به این نتیجه رسیدم موقع خوبی برای خداحافظی است. یک زمان فوتبالیست باید خداحافظی کند و الان آن اتفاق افتاده. بعد از مصدومیت از تیم هایی پیشنهاد داشتم که قبول نکردم و آرزویم بود به استقلال برگردم و تمام سعیم را هم انجام دهم که این اتفاق بیفتد اما رخ نداد.

هافبک سابق استقلال درباره مصدومیتش گفت: هیچ وقت فیلم مصدومیت پایم را ندیدم و فقط عکس هایش را دیدم. خیلی انگیزه برای برگشت داشتم اما پس از ۶ ماه پزشک گفتم استخوان پایم کج جوش خورده و دوباره باید عمل کنم و همین بازگشتم به فوتبال را سخت کرد و باعث شد از فوتبال خداحافظی کنم.

وی ادامه داد: من با آقای مظلومی و همچنین مهدی رحمتی در تماس بودم و فهمیدم بدشان نمی آید به استقلال بیایم اما آخر سر نفهمیدم چه کسی من را نخواست. یک نفر تقصیر را گردن دیگری می اندازد و برعکس و نمی دانم چه اتفاقی افتاد. برای اردوی کردان تماس گرفتند تا برومو تمرین کنم اما این پیشنهاد را قبول نکردم که برای تست دادن به تمرین بروم. گفتم ببخشید یک قرارداد ببندید تا بیامین همین طوری که نمی توانم به تمرین بیایم. متاسفانه خبری نشد و حتی روز بعد می خواستم تماس بگیرم و برای تست به تمرین بروم ولی دیگر کسی جوابم را نداد. دوباره دو ماه بعد صحبت رفتنم به استقلال شد و گفتند بیا به تمرین که دیگر این اتفاق نیفتاد. من حتی گفتم پول نمی خواستم و حاضر بی پول به استقلال بیایم و اگر بازی کردم پول بگیرم اما مثل اینکه این پیشهاد کار را بدتر کرد چون برای بعضی افراد در باشگاه پول نداشت!

زندی در پاسخ به این که آیا از آمدن به ایران و انتخاب تیم ملی ایران پشیمان است یا خیر گفت: از روز اولی که به ایران  آمدم بیشترین چیزی که دوست داشتم برخورد مردم بود. یک مقدار همه میدانن فوتبال ایران چقدر کثیف است اما به خاطر برخورد مردم اصلا  از آمدن پشیمان نیستم. وقتی به ایران آمدم در فوتبال آلمان دیگر تبدیل به یک خارجی شدم و  کسی حمایتم نمی کرد اما از ته دل این تصمیم را گرفتم و پشیمان نیستم.

وی درباره انتخاب باشگاه هایش گفت: استیل آذین بزرگترین انتخاب اشتباهم بود آن زمان حدود ۴۰ درصد از مبلغ قراردادم را گرفتم.

چند سوال هواداران از سوی سایت برنامه پرسیده که زندی در پاسخ به اینکه آیا پدرش پرسپولیسی است گفت: بله. پدرم پرسپولیسی است اما خودم قبل از آمدن به استقلال برایم فرقی نداشت.
بازیکن اسبق تیم ملی و استقلال در پاسخ به اینکه آیا حمید درخشان فصل گذشته برای پیوستن به پرسپولیس با او تماس گرفت گفت: غیرمستقیم تماس گرفت اما من اصلا فکرش را نکردم که به پرسپولیس بروم.

زندی در پاسخ به اینکه آیا خداحافظی اش قطعی است و اگر الان پیشنهادی داشته باشد قبول می کند یا خیر گفت: ۱۰۰ درصد قطعی است و برنمی گردم. دو ماه پیش این تصمیم را گرفتم و تا الان مطرح نکردم به خاطر همین که اگر پشیمان شدم برگردم اما الان  آن را اعلام کردم.

هافبک اسبق تیم ملی درباره اینکه در ادامه چه برنامه ای دارد گفت: بین ایران و آلمان در رفت و آمد خواهم بود اما برای گذراندن دوره مربی گری به آلمان می روم. دوست دارم در فوتبال بمانم و به مربی گری علاقه دارم. یک آرزو هم دارم و این است که یک آکادمی مجهز و درست و حسابی در ایران بزنم.

فریدون زندی در پایان گفت: باید تسلیت بگویم به خانواده هادی نوروزی وقتی خبر درگذشت او را شنیدم خیلی ناراحت شدم ، مخصوصا چون آن روز در ایران نبودم و نمی توانستم نزدیک باشم. اتفاق خیلی بدی برای تمام ایران افتاده و امیدوارم در آینده نزدیک لبخند بیشتری روی لب خانواده اش ببینیم.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

در میان گفتگو با زندی عملکرد لژیونرهای فوتبال کشور در هفته گذشته پخش شد.

گزارش داستان داوری این فصل لیگ برتر پخش شد که در آن مشخص شد داوران مسابقات پرسپولیس در این فصل مجموعا ۲۰ جلسه محروم شده اند!

 فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران به برنامه آمد و گفتگوی ویژه درباره وضعیت نامناسب داوری فوتبال کشور آغاز شد.

هرآنچه در برنامه 90 نود گذشت/ داورناجی جان نفت ، قاتل پرسپولیس و مشکلاتی که دارد!

پس از انجام صحبت های اولیه گزارشی از صحبت های رضا غیاثی و علی خسروی کارشناسان داوری درباره این بحث پخش شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :