به گزارش تبریزمن، جلسه ی علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز و تحت تاثیر ماه مبارک رمضان برگزار شد که در این جلسه پر حاشیه اعضا به بررسی دو لایحه پرداختند که یکی از آن ها پس از رای گیری رد شده و یکی هم ناتمام ماند.

دبیری

ایجاد درآمد های شهری با همدلی شورا و شهرداری محقق شدنی است

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: ایجاد درآمدهای پایدار و درآمدزایی برای شهرداری با همدلی شورا و شهرداری محقق شدنی است.

به گزارش شهریار، دکتر شهرام دبیری در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: شهردار تبریز در راستای درآمد زایی در حال تدارک برنامه های مختلفی است و جلسات مفیدی نیز در این خصوص برگزار شده است که این برنامه ها قطعا با حمایت شورا محقق شدنی خواهد بود.

رئیس شورای شهر تبریز همچنین با اشاره به لزوم اطلاع اعضای شورای شهر تبریز از وضعیت درآمدهای شهری گفت: از شهردار تبریز می خواهم گزارشی از وضعیت درآمدهای شهری شهرداری تبریز در سه ماهه اول سال جاری در جلسه خصوصی به اعضای شورا ارائه کند.

وی با اشاره به کاهش درآمدهای شهرداری تبریز در طول سه ماه اول سال جاری گفت: باید سعی کنیم با همدلی و همفکری این دوره را پشت سر بگذاریم حمایت از سرمایه گذاری و ارائه راهکارهای تشویقی برای جذب سرمایه گذار و همچنین تدارک و ایجاد زمینه برای داشتن درآمدهای پایدار شهری ضروری تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد.

دبیری با اشاره به اول تیر روز اصناف گفت: شورا و شهرداری باید به اصناف توجه ویژه ای داشته باشد حمایت از آنان که نقش زیادی در کار آفرینی و تولید دارند همواره باید مد نظر شورا و شهرداری باشد.

چمنی

بیکاری جوانان اساسی ترین مشکل جامعه ماست/ تقویت اصناف و کسبه به رفع مشکل بیکاری کمک می کند

نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: استفاده از ظرفیت  اصناف و کسبه می تواند به حل مشکل بیکاری انبوه جوانان شهر کمک نماید.

 دکتر اسماعیل چمنی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به اول تیر روز اصناف اظهار داشت: زمینه اشتغال در اکثر ادارات و شهرداری اشباع شده است اما استفاده از ظرفیت های اصناف و کسبه در این زمینه می توانند یاریگر حل مشکل بیکاری جوانان باشند.

چمنی با تاکید بر اینکه بیکاری جوانان اساسی ترین مشکل حال حاضر جامعه ما می باشد گفت: الان اگر اینهمه پرونده در دستگاه قضایی داریم اگر اینهمه بیمار به بیمارستانها مراجعه می کنند اگر اعتیاد وجود دارد اگر سن ازدواج بالا رفته است، اگر ترافیک در شهر بوجود می آید ریشه تمامی اینها به نوعی به بیکاری موجود برمی گردد که باید علاجی برای آن پیدا کنیم.

وی با اشاره به عدم توازن عرضه و تقاضا در جامه و وجود مشکلات اقتصادی گفت: در حال حاضر کسی میلی به سرمایه گذاری در ساخت و ساز ندارد زیرا با سود ۲۵ درصدی وام بانکی این کار اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

چمنی با اشاره به طرح احداث ۵۹۲ واحد مسکونی برای حاشیه نشینان گفت: تلاش و عزم شهردار تبریز در مذاکره با انبوه سازان و استارت توجه به مسائل حاشیه نشینان ستودنی است.

نجفی

شفاف‌سازی، رکن مهم حرکت‌های شهرداری است / برنامه‌های مصوب، طبق زمان‌بندی پیش می‌رود

شهردار تبریز گفت: شفاف‌سازی رکن مهم حرکت‌های شهرداری بوده و  در برنامه و بودجه نیز اعمال شده‌است؛  نتیجه‌ این رکن مهم، این است که همه موارد تحت مقررات و ضابطه ، پیگیری می‌شود.

دکتر صادق نجفی صبح امروز، در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این مطلب اظهار داشت: روند هزینه و درآمد شهرداری در بخش های مختلف به صورت آنلاین، در اختیار عزیزان شورای اسلامی شهر است؛ این امر، امکان پیگیری هر گونه خطا را میسر ساخته و قطعا از اسباب مهم نظارت شورا و تداوم حرکت‌های اجرایی شهرداری خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت اقتصادی شهرداری‌ها گفت: با شرایطی که امروز در رابطه با مسایل شهرداری‌ها مطرح و جاری است، در سال‌های آتی، اقتصاد شهرداری‌‌ها به خصوص در کلان‌شهرها با چالش جدی مواجه است؛ به عنوان مثال دولت چند سال است که عوارض نوسازی شهرداری‌ها را افزایش نداده و شوراها نیز عوارض مشاغل را افزایش نداده است. مگر جز این است که این عوارض، جزوی از درآمدهای مهم و پایدار شهر محسوب می‌شود؟

شهردار تبریز تصریح کرد: سال ۹۱ شهرداری، درصدد اصلاح عوارض نوسازی برآمد، اما نه تنها چنین اصلاحی صورت نگرفت، بلکه برنامه قدیمی عوارض نوسازی نیز به هم خورد؛ به طوری که تعداد فیش‌های عوارض نوسازی از ۴۶۰ هزار به ۲۲۰ هزار فیش کاهش یافت.

دکتر نجفی خاطرنشان کرد: متاسفانه شهر در گذشته،  ممیزی نشده و بر این اساس، بسیاری برنامه‌ریزی‌ها روند منسجمی نداشته است.

وی به اعضای شورای اسلامی شهر، اطمینان داد که  برنامه‌های  مدون تصویب‌شده، از زمان‌بندی درج‌شده عقب نخواهد یافت.

شهردار تبریز اضافه کرد: امروز، بیش از ۱۲ هزار نفر در مجموعه شهرداری تبریز مشغول به کار هستند؛ با این حال، همه‌روزه صدها درخواست اشتغال از سوی برخی اعضای شورا به شهرداری ارجاع داده می‌شود.

دکتر نجفی با بیان این که شهرداری ماهانه چندین میلیارد بابت برخی مزایا به بعضی کارکنان پرداخت می‌کند، اظهار داشت: آیا می‌توان برخی مزیای غیراصولی و بی‌رویه را طوری اصلاح کرد که هر فرد به تناسب خدمت واقعی‌ی که دارد، از امتیاز لازم برخوردار شود؟ آیا شورا از این قبیل اقدامات اصلاحی حمایت خواهد کرد؟

وی یادآور شد: با افزایش ۲۰ درصدی سالانه، حقوق کارکنان شهرداری، از ماهانه ۲۵ میلیارد تومان در سال گذشته به ۳۳ میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است.

شهرداری تبریز در عین حال تاکید کرد: معتقدم معضلات اقتصادی شهرداری‌ها، با توجه به انعطاف‌ ذاتی در این مجموعه، با همدلی و هماهنگی بخش‌های مختلف مدیریت شهری، قابل رفع است.

دکتر نجفی با تاکید بر این‌که اقدامات شهرداری، در بستر برنامه مصوب شورای اسلامی شهر پیگیری می‌شود، گفت:  سال گذشته، شهرداری، حدود ۹۰ میلیارد تومان از بانک شهر،  تسهیلات بانکی اخذ، و در اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی، توزیع کرده است؛ این در حالی است که در سال ۹۱، ۳۸۰ میلیارد تومان وام بانکی و اوراق مشارکت از سوی شهرداری، اخذ شده بود.

وی تاکید کرد: خود را در مقابل تعهدات گذشته، پاسخگو می دانیم و بر این اساس، روند بازپرداخت وام‌های اخذشده را بدون تاخیر و تعلل، پیگیری می کنیم.

بابایی اقدم

هدایت‌نشدن مسکن‌مهر به طرف بافت‌فرسوده و حاشیه‌نشین، یک اشتباه استراتژیک بود

رییس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای اسلامی شهر تبریز، هدایت‌نشدن طرح مسکن‌مهر به سمت بافت‌های ناکارآمد شهری را اشتباه استراتژیک سال‌های گذشته، در حوزه شهرسازی توصیف کرد.

دکتر فریدون بایایی‌اقدم، صبح امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: اگر در دوره اجرای پروژه‌های مسکن مهر، این مسکن‌ها، به جای شهرک سهند، به محدوده بافت‌های فرسوده هدایت می‌شد، امروز مشکلات‌ شهر، به مراتب کمرنگ‌تر بود.

وی اضافه کرد: هدایت‌نشدن طرح مسکن‌مهر به سمت بافت‌های ناکارآمد شهری از قبیل بافت‌فرسوده و حاشیه‌نشین، اشتباه استراتژیک سال‌های گذشته، در حوزه شهرسازی بود.

بابایی اقدم اظهار داشت: این‌که وزارت راه‌و‌شهرسازی بخواهد اقدامی برای رفع معضل حاشیه‌نشینی بکند، انتظار عبثی است.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این‌که در خوشبینانه‌ترین حالت، نیمی از مجموع ۱۲٫۵  هزار هکتار بافت پُر شهری، ناکارآمد است، متذکر شد:  به لحاظ  جمعیتی، بالای ۶۵۰ هزارنفر جمعیت در دو بخش بافت‌فرسوده و حاشیه‌نشین شهر تبریز ساکن هستند.

وی با بااهمیت توصیف کردن لایحه شهرداری در خصوص حاشیه‌نشینی گفت: معتقدم نباید در خصوص جزئیات طرح، حساسیت داشته باشیم؛ این طرح، شروع ارزشمندی است که با تعریف مکانیزم لازم، می‌تواند موجب تشویق سرمایه‌گذاران برای حضور فعال در  بحث حاشیه‌نشینی شود.

رییس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای اسلامی شهر تبریز با تاکید بر این‌که نباید با جزئیات خود را معطل کنیم، تصریح کرد: اگر بنده به عنوان یک مسئول، این ادعا را دارم که می‌توانم در سکونتگاه‌های حاشیه‌نشین، با آرامش زندگی کنم،  مجازم که در مورد جزئیاتی از قبیل درصد و آورده با سخت‌گیری بحث کنم؛ اما می دانیم که این چنین نیست و هیچ کس نمی تواند در چنین شرایطی زندگی کند.

بابایی اقدم همچنین از شهردار تبریز به خاطر خرید بالابر ۵۵ متری آتش‌نشانی تقدیر کرد و گفت: این اقدام با توجه به رویکردهای بلندمرتبه‌سازی در شهر، از ضروریات ایمنی شهر تبریز بود.

عابدزاده

حل مشکل بافت حاشیه نشین تبریز با جذب انبوه سازان بزرگ مسیر خواهد بود

عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: برای حل مشکل حاشیه نشینی و بافت حاشیه نشین شهر نیاز به جذب و به کار گیری انبوه سازان بزرگ در شهر داریم.

دکتر اصغر عابدزاده با اعلام این مطلب گفت: احداث پروژه ۵۹۲ واحدی در شهرک اندیشه نشانگر عزم و اتحاد مدیریت شهری و استانی برای رفع معضل بافت حاشیه نشین شهر دارد .

وی با تاکید بر اینکه نفع اصلی از احداث این چنین مجموعه هایی به جیب شهر و شهروندان می رود افزود: اولا با توجه به اینکه تغییر کاربری روی داده در این منطقه با قیمت پایین روی داده است طبیعتا افزایش قیمت آنچنانی در قیمت تمام شده این واحدها بوجود نخواهد آمد.

عابدزاده افزود: ثانیا شهرداری تبریز با خرید واحد های کوچک در بافت حاشیه نشین شهر می تواند در بهسازی و زیباسازی منظر این قسمت از شهر به صورت اساسی و جدی ورود پیدا کند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز همچنین با تاکید بر ظرفیت اشتغالزایی چنین طرح هایی گفت: در طول اجرای این پروژه صدها نفر از جوانان جویای کار می توانند در این پروژه مشغول فعالیت شوند و در کنار آن نیز باعث رونق اقتصادی اصناف درگیر در صنعت ساختمان خواهد شد.

وی در پایان سخنانش با تاکید بر اینکه باید از چنین پروژه هایی در شهر استقبال و پشتیبانی کنیم گفت: حمایت و استقبال شورا و شهرداری از چنین پروژه هایی زمینه ساز ورو سرمایه گذاران به شهر خواهد شد.

درسخوان

وزارت راه‌و‌شهرسازی در عمل، چه طرحی برای رفع حاشیه‌نشینی دارد؟

عضو هیئت‌رییسه شورای اسلامی شهر تبریز، بر لزوم مطابقت برنامه‌های رفع حاشیه‌نشینی با الگوهای علمی جهانی تاکید کرد.
 دکتر رسول درسخوان، صبح امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر گفت: در اندیشه تفکر سیستمی، باید کلیه رویکردهای شهرسازی با طرح های تفضیلی همخوانی داشته باشد.
وی تصریح کرد: بر این اساس باید دید، وزارت راه و شهرسازی در عمل چه طرحی برای حاشیه‌نشینی در دوره کوتاه مدت دارد؟ آیا این وزارتخانه با روش‌های تاخیری، صرفا قصد دارد بگوید کاری کرده است؛ یا نه، در عمل مصمم به اجرای یک حرکت جدی است؟
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با تاکید بر این‌که باید سیاست‌های کارشناسان برجسته جهانی را در نظر داشته باشیم، متذکر شد: طبق این نظریات، در بحث حاشیه‌نشینی، سیاست‌های اساسی باید مبتنی بر درجاسازی باشد؛ البته این سیاست‌ها بعضاً ناچار از جابجایی است؛ اما اساس کار بر اصل درجاسازی است.
درسخوان ادامه داد: باید ببینیم تصویر نهایی تصور ما از حاشیه‌‌نشینی چیست و  چه موقع محقق خواهد شد؟ آیا در این چشم‌انداز، شهرداری را درگیر یک ساخت‌و‌ساز طولانی خواهدکرد یا منجر به بروز راهکارهای اثربخش خواهد شد؟
وی اضافه کرد: سوال بنده از شهرداری نیست؛ بلکه سوالم از وزارت راه‌و‌شهرسازی است که آیا برنامه‌های خود را مطابق  با اندیشه‌های پذیرفته‌شده جهانی تدوین کرده یا نه؟

محدث

شهرداری، به ۳۰ سال چشم‌انتظاری حاشیه‌نشینان، پاسخ مثبت داده‌است

عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر تبریز گفت: شهرداری تبریز با همت عمرانی خود، به چشم‌انتظاری ۳۰ ساله حاشیه‌نشینان شریف شهرمان، پاسخ مثبت داده است.

سعید محدث صبح امروز در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این مطلب اظهار داشت: معضل حاشیه‌نشینی از موضوعات ۳۰ ساله شهر تبریز است که سال‌ها جز در قالب حرف و وعده، مورد توجه قرار نگرفته بود؛ بنابراین خیز شهرداری تبریز برای رفع حاشیه‌نشینی را باید قدر بدانیم.وی در عین حال با بیان این‌که  نیابد از ابعاد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در خصوص رفع حاشیه‌نشینی غفلت کنیم، گفت: شرکتی که ۴۰ الی ۵۰ هزار متر زیربنا را در طول ۶ الی ۷ سال  ایجاد می‌کند، طبیعی است که بدون داشتن چشم‌انداز روشن، نخواهد توانست این حجم سنگین سرمایه‌گذاری را با آسودگی، هزینه کند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: در وضعیت فعلی رکود مسکن، چه کسی است که به شهرداری یا دولت اعتماد کند و چنین حجم از سرمایه‌گذاری را بدون امیدواری به دورنمای این قضیه، هزینه کند؟محدث با تاکید بر اجرای سیاست‌های درجاسازی در رفع حاشیه‌نشینی گفت: درجاسازی به معنی تملک و تجمیع سکونتگاه‌ها در نقاط امن حاشیه نشینی، از اصول پذیرفته‌شده در برنامه‌های رفع حاشیه‌نشینی بوده و باید با سیاست‌های تشویقی بیشتری همراه باشد.وی تاکید کرد که هر اقدامی که برای ثبات و ایمنی در بحث حاشیه‌نشینی  صورت بگیرد، قابل ستایش است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :