افرادی که به صورت مستمر خون اهدا می‌کنند خون سالم‌تری دارند. این افراد کمتر به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی مبتلا می‌شوند.

به گزارش تبریزمن، مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: از هر سه نفر، معمولا یک نفر در طول زندگی به خون نیازمند می‌شود و افراد سالم سالیانه می‌توانند دو تا چهار مرتبه خون اهدا کنند و هر واحد خون جان سه بیمار را نجات می‌دهد.

مجید زینلی در جمع اهدا کنندگان خون، پلاکت و پلاسما در اصفهان اظهار کرد: شعار امسال سازمان بهداشت جهانی “با اهدای خون زندگی را به اشتراک بگذاریم” است که نشان می‌دهد باید به اهمیت اهدای خون توجه بیشتری شود.

وی با بیان اینکه ۲۵ خردادماه (۱۴ ژوئن) روز جهانی تجلیل از اهدا کنندگان خون است، افزود: اهدا کنندگان خون به دو دسته از افرادی که نیاز شدید به فرآورده‌های خونی دارند کمک بسیاری می‌کنند. دسته نخست دریافت کنندگان مستمر خون مانند بیماران تلاسمی و هموفیلی است و دسته دوم بیمارانی هستند که به صورت اتفاقی مانند تصادفات یا انواع جراحی‌ها به خون و فرآورده‌های آن نیازمند می‌شوند.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه از هرسه نفر، معمولا یک نفر در طول زندگی به خون نیازمند می‌شود، گفت: افراد سالم سالیانه می‌تواند دو تا چهار مرتبه خون اهدا کنند و هر واحد خون اهدا شده می‌تواند جان سه بیمار را نجات دهد.

زینلی با اشاره به افزایش پنج درصدی اهدا کنندگان خون در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۶۰ هزار نفر برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون اصفهان مراجعه کردند که از این تعداد حدود ۱۲۸ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه ۵۵ درصد از اهداکنندگان اهدا کننده مستمر هستند، اضافه کرد: افرادی که به صورت مستمر خون اهدا می‌کنند خون سالم‌تری دارند. این افراد کمتر به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی مبتلا می‌شوند.

زینلی با اشاره به مشارکت اهدا کنندگان زن و مرد در سال گذشته ادامه داد: شاخص اهدا خون در مردان ۹۷٫۱ درصد و در زنان ۲٫۹ درصد است. متاسفانه مشارکت بانوان در اهدای خون کمرنگ است و این امر نیازمند فرهنگ سازی است.

به گزارش ایسنا؛ در پایان این مراسم از اهدا کنندگان مستمر و اهدا کنندگان جوان خون در استان اصفهان تجلیل شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :