معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: سهم این استان از مجموع سه هزار پروژه نیمه تمام عمرانی کشور با اعتبار مورد نیاز ۴۰۰ هزار میلیارد تومان، هشت درصد است.

به گزارش تبریزمن، محمدصادق پورمهدی با اشاره به این که وظایف این شورا به طور عمده بر مبنای تخصیص بودجه دولتی برای پروژه‌های عمرانی است، افزود: لازم است یک مهندسی و بازنگری در وظایف این شورا صورت گیرد، زیرا که اتمام پروژه‌های عمرانی با بودجه دولتی ده‌ ها سال زمان می‌برد.

وی، واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش غیردولتی را یکی از محورهای توسعه اقتصادی برشمرد و گفت: اولین شرط تحقق این امر، اعتقاد دستگاه‌های دولتی به ضروری بودن آن است.
پورمهدی، واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش غیردولتی را از سیاست‌های اصلی دولت اعلام کرد و گفت: خوشبختانه این شیوه در دو سال گذشته در استان شروع شده که علاوه بر رونق فعالیت‌های عمرانی، افزایش تولید و کاهش نرخ بیکاری را نیز موجب شده است.

وی با اشاره به این که در سال گذشته بیش از ۲۷۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در استان افتتاح شد، افزود: بیشتر این پروژه‌ها توسط بخش‌های غیردولتی و شهرداری‌ها اجرا شده است.
پورمهدی گفت: در سال جاری نیز رویکرد استفاده از مشارکت بخش خصوصی و نهادهای مردمی و خیران دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر این که دستگاه‌های دولتی باید ضرورت واگذاری پروژه‌های عمرانی را باور داشته باشند، گفت: متاسفانه برخی از دستگاه‌ها هنوز به این باور نرسیده‌اند و امیدوارند که با تخصیص بودجه دولتی پروژه‌های خود را اجرا کنند، در حالی که این کار دیگر امکان‌پذیر نیست.

پورمهدی همچنین از مقاومت دستگاه‌های مرکزی در برابر واگذاری پروژه‌های استانی انتقاد کرد و گفت: دستگاه‌های استانی باید اختیارات لازم در این زمینه را داشته باشند و این وظیفه مدیران استان است که این اختیار را از دستگاه‌های مرکزی خود بگیرند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی، همراهی دستگاه‌های نظارتی و جلب اعتماد بخش خصوصی را لازمه واگذاری پروژه‌های عمرانی عنوان کرد و گفت: برخی پروژه‌ها برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی ندارند که یا باید دولت به بخش خصوصی تضمین خرید خدمت بدهد یا در کنار این پروژه‌ها، پروژه‌های سودآور دیگری تعریف کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :