خیلی سخت است برای خانواده‌ای که با وجود داشتن فرزند، تحرک، شادابی، شیطنت‌ها، بهانه‌گیری‌ها، صدای خنده و گریه‌های کودکانه او فضای خانه را آکنده از شور و هیاهو نکند. سخت است برای پدر و مادری که ببینند هر روز فرزندشان ساعت‌ها و روزها در خواب و رویای کودکانه به سر می‌برد و خانه به یک مکان سرد و بی‌روح تبدیل شده است.

به گزارش تبریزمن، این روزها منزل آقای روحی در مراغه استان آذربایجان شرقی خالی از شور و نشاط کودکانه است چراکه مهدی کوچولو، فرزند هفت ساله او، دو و نیم سال قبل زمانی‌که سکوت کوچه و محله با خنده‌های مهدی و سایر همبازی‌هایش شکسته می‌شد و آن‌ها در اوج لذت کودکی سرشار از انرژی بودند ناگهان یکی از همبازی‌هایش در اثر یک اتفاق و شیطنت و بازیگوشی کودکی، مهدی را از روی دوچرخه هل داده و پشت سرش به زمین برخورد می‌کند.

«سریه ستاری» مادر این کودک مراغه‌ای می‌گوید: بعد از این اتفاق او هر ٢٠روز یک بار به خواب عمیق فرو می‌رفت به گونه‌ای که ٢۴ ساعت تمام در خواب بود سپس خواب وی به ۴٨ ساعت طول کشید و دو روز در خواب بود. وی افزود: قبلا که هر ٢٠روز یک‌بار به خواب می‌رفت الان هر هفته یک‌بار، هر سه روز یک‌بار ١٠روز یکی بار به خواب می‌رود و طی روز‌های اخیر مدت خواب وی طولانی شده به گونه‌ای که در روزهای اخیر هشت روز تمام در خواب بود و فقط یک روز بیدار شد و در حال حاضر نیز در خواب است.

سریه ستاری افزود: مهدی الان هفت سال دارد ولی چون متولد نیمه دوم است هنوز به کلاس اول نمی‌رود و در مقطع پیش دبستانی است و تنها ١٠روز اول مهرماه را توانسته است به مهدکودک برود.

وی گفت: زمانی که مهدی از خواب بیدار می‌شود دچار گرفتگی عضله پا می‌شود به طوری که در ساعات اولیه بیداری نمی‌تواند به خوبی راه برود بعد از مدتی به حالت عادی بازمی‌گردد.

ستاری گفت: مهدی در زمان بیداری شروع به بازی کردن، دویدن و حرف زدن می‌کند و در زمان بیداری نیز از نظر تغذیه و غذا خوردن هیچ مشکلی ندارد. مادر مهدی افزود: در زمان بیداری تمام هوش و حواس آن خوب است و هیچ‌کس گمان نمی‌کند که مهدی این همه مدت به خواب می‌رود.

بنابه گفته وی، زمانی که بعد از یک یا دو روز بیداری می‌خواهد به خواب برود می‌گوید سرم درد کرده و سرم گیج می‌رود بعد به خواب می‌رود و چون نگران حال وی هستیم در بیمارستان بستری می‌کنیم و در تمام طول بستری و خواب در بیمارستان فقط از راه سرم تغذیه می‌کند.

دکتر فرحناز اسلامی‌ متخصص کودکان بیمارستان شهید بهشتی مراغه در این‌باره گفت: این کودک یک مدت بعد از افتادن از دوچرخه و خوردن ضربه به پشت سرش دچار تشنج شد و بعد از آن بررسی‌ها و آزمایشات مربوطه از جمله MRI، سی‌تی اسکن، نوار مغزی و بررسی آزمایشگاهی تا جایی که برایمان مقدور بود برای تشخیص انجام گرفت و در همه آزمایشات و عکس‌ها جواب‌ها سالم است.

وی خاطرنشان کرد: این کودک دو، سه ماه بعد از این حادثه دچار اختلال خواب شده است و البته جواب تمامی ‌عکس‌ها، آزمایشات و اسکن‌ها به فوق تخصص مغز و اعصاب در تبریز، تهران و ارومیه ارسال شده و مورد مشاوره قرار گرفته است و جواب قطعی که از این متخصص‌ها دریافت شده است همگی اختلال خواب برای کودک تشخیص داده‌اند.

بنابه گفته وی بیماری اختلال خواب یکی از بیماری‌های بسیار نادر درایران و دنیا است. اسلامی افزود: بحث اندوزپین استوپور (Endozepin stupor) نیز برای بیمار مطرح است که می‌تواند بیمار را دچار خواب به مدت طولانی بکند ولی این مطلب بیشتر در بزرگسالان مطرح شده است و اخیرا دو مورد در دنیا برای کودکان مطرح شده است.

متخصص کودکان بیمارستان شهید بهشتی مراغه افزود: برای تشخیص «اندوزپین استوپور» اندازه‌گیری سطح اندوزپین۴ لازم است که متاسفانه طی پرسش‌هایی که از آزمایشگاه‌های تبریز و تهران به عمل آمده است این آزمایش انجام نمی‌شود که اگر این آزمایش انجام می‌گرفت می‌توانست کمک بزرگی در درمانش باشد زیرا که درمانش داروی فلومازنیل است هرچند که برای مهدی به علت داشتن تشنج نمی‌توانیم از داروی فلومازنیل استفاده کنیم چون احتمال تشنج وجود دارد.

مهدی روحی متولد ٢٠ آذر١٣٨٨ است که در سال تحصیلی جاری با ورود به مهد‌کودک در آرزوی به دست آوردن سلامت خود و کسب علم و تحصیل است. خانواده مهدی روحی از دکتر اسلامی‌ پزشک معالج مهدی که طی این چند سال با جدیت و تلاش برای بهبودی مهدی کوشش کرده تشکر و قدرانی کردند و امیدوارند با رسانه‌ای شدن این موضوع متخصصین و پزشکان این حوزه به یاری آن‌ها بشتابند و مرهمی ‌برای ناراحتی آن‌ها باشند. خانواده این کودک هفته ساله مبتلا به بیماری ناشناخته اختلال خواب از همه به ویژه پزشکان متخصص برای درمان بیماری وی کمک می‌خواهند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :