سخنگوی فدراسیون کشتی معتقد است ورزش ایران نیازمند یک آزمایشگاه تخصصی ضد دوپینگ است، چراکه تهدید دوپینگ از تهدید فنی رقبا جدی‌تر خواهد بود.

به گزارش تبریزمن، علیرضا رضایی با بیان اینکه فرآیند کنترل دوپینگ برای قهرمانان ایرانی سالهاست که ناقص است و ورزش‌های مدال آور از این موضوع آسیب غیرقابل جبرانی دیده اند، گفت: چه بسیار استعدادهای بزرگی که الان باید در ورزش ما داعیه قهرمانی المپیک می داشتند، اما هم اکنون دچار محرومیت‌های موقت و یا مادام العمر هستند.

وی افزود: تصور کنید بعلت فقدان ابزار کنترلی لازم، طلای المپیک در یکی از رشته‌های طلایی ایران با تست مثبت دوپینگ مواجه شود. آنگاه حاضریم چقدر هزینه کنیم تا این آسیب حیثیتی و ملی را جمع کنیم؟ آیا این اتفاق اصلا قابل بخشش و توجیه است؟

سخنگوی فدراسیون کشتی ادامه داد:‌ فدراسیون‌های ملی سعی کردند از طریق ” آموزش” بخشی از این کمبودها را برطرف کنند، اما باید بدانیم دانش قهرمانان حرفه ای ما از افسران دوپینگ نه تنها کمتر نیست، بلکه بدلیل مهارت های عملی، بسا بیشتر هم باشد. ما نیاز به یک آزمایشگاه تخصصی دوپینگ با استانداردهای جهانی داریم تا ورزشکاران ما بتوانند در تمامی طول سال، تحت کنترل باشند.

رضایی خاطرنشان کرد: برای ورزش ما که در رقابت‌های مهمی همچون المپیک، جهانی و آسیایی مدعی کسب مدال طلاست، باید این مشکل مهم برطرف شود. این یک واقعیت است که مسولان فدراسیون و کادرهای فنی مرتبط ، هر روز درباره این موضوع بسیار مهم استرس و نگرانی فراوان دارند، زیرا ابزار کار ندارند. فراموش نکنید که دوپینگ حتی می تواند منجر به تعلیق ورزش های مدال آور ما از حضور در المپیک شود.

رضایی گفت: فدراسیون کشتی در همین راستا با هماهنگی ستاد مبارزه با دوپینگ ایران و فدراسیون پزشکی، با هزینه های سنگین، جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به جایگاه کشتی ایران، “تست سلامت” را از حدود ۲۰ ماه قبل آغاز کرده و از نتایج آن نیز تاکنون منتفع شده است. در این راستا چند فدراسیون دیگر هم پیگیر موضوع هستند، اما واقعیت این است که بارمالی و اجرایی  این موضوع نمی تواند بر دوش فدراسیونهای ملی باشد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه این موضوع در مجمع کمیته ملی المپیک مطرح شده و خواست همه فدراسیون های ملی است. نمی توانیم هر روز بنشینیم و شاهد سخت تر شدن قوانین جهانی مبارزه با دوپینگ باشیم، اما خودمان برای کاهش آسیب های حاصل از آن، اقدامی برای فراهم نمودن ابزارهای کنترلی نکنیم. باید سازمان ورزش کشور تدبیر کند و مثلثی از فدراسیونهای ملی، بخش خصوصی و ستاد مبارزه با دوپینگ را برای راه اندازی سیستم کنترل داخلی دوپینگ با استانداردهای جهانی، فعال کند.

دارنده مدال نقره المپیک خاطر نشان کرد: ایجاد این سیستم کنترل داخلی دوپینگ، حرکتی استراتژیک در ورزش قهرمانی در ایران خواهد بود که نمی‌توان به بهانه سخت بودن راه اندازی آزمایشگاه داخلی و یا هزینه بر بودن کار، اهمیت و ارزش بزرگ فنی، اجتماعی و ملی آنرا نادیده گرفت.

مدیرفنی تیمهای ملی کشتی آزاد در پایان گفت: امیدوارم یک عزم جدی برای این مهم ایجاد شود، زیرا هر چقدر در این زمینه زودتر اقدام کنیم از زیان های غیرقابل جبرانی، پیشگیری کرده ایم. پیش کشیدن مشکلات مالی و سختی مراحل راه اندازی، پاک کردن صورت مسئله و استمرار یک خطر بسیار جدی برای ورزش ایران است. باید باور کنیم تهدید دوپینگ از تهدیدات فنی رقبای ما جدی تر است، زیرا می تواند رشته های مدال آور ما را به تعلیق بکشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :