نوزدهمین کنگره ملی و هفتمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران با حضور محققان کشورهای روسیه، آلمان، اسپانیا، ترکیه و پاکستان با شعار «بحران آب» به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز به‌کار کرد.

به گزارش تبریزمن، و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، حمیدرضا قاسم‌زاده، قائم مقام دانشگاه تبریز در این آیین با گرامیداشت مقدم پژوهشگران داخلی و خارجی ضمن معرفی مختصری از این دانشگاه و رتبه‌های ممتاز آن به سابقه علم و دانش در این خطه اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۷۰۰ سال پیش دانشگاه بزرگ ربع رشیدی در تبریز تأسیس شد، که در این مرکز علمی دانشجویان، محققان، مورخان و فیلسوفان مشهور آن دوران، صرف نظر از ملیت، نژاد و اعتقاد به تحصیل و پژوهش مشغول بودند و دانشگاه تبریز در امتداد این دانشگاه بین‌المللی بوجود آمده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه تبریز افزود: این دانشگاه در حال حاضر عضو اتحادیه دانشگاه‌های جهان (IAU)بوده و با دانشگاه‌های کشورهای فرانسه، روسیه، آلمان، اسپانیا، ترکیه، ژاپن، آذربایجان، پاکستان و … همکاری نزدیک دارد.

قائم مقام دانشگاه تبریز با تأکید بر اینکه دانشگاه تبریز از همکاری با دانشمندان برجسته جهان و برگزاری دوره‌های تحقیقاتی و نشست‌های مشترک استقبال می‌کند، اضافه کرد: برگزاری این چنین کنفرانسی به یقین اعتبار بین‌المللی این دانشگاه را ارتقاء خواهد داد و همچنین به تیم مدیریتی دانشگاه تبریز کمک خواهد کرد که برای استفاده از ظرفیت‌های برجسته محققان، امکانات و محیط کاری مناسبی برای آنان فراهم کند.

رقیه حاجی بلند، دبیر نوزدهمین کنگره ملی و هفتمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران نیز با بیان اینکه در سال ۹۳ هجدهمین گردهمایی زیست شناسان در دانشگاه خوارزمی و امسال نیز نوزدهمین آن در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود، گفت: بعد از اعلام فراخوان ۸۷۷ مقاله به دبیرخانه همایش واصل شد که در نهایت ۷۶۶ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت.

وی افزود: از این تعداد مقالات پذیرش شده ۶۸۱ مقاله در طول برگزاری این کنگره ارائه خواهد شد که ۱۳۷ مقاله در قالب سخنرانی و ۵۴۴ مقاله نیز به صورت پوستر ارایه می شود.

حاجی‌بلند با اشاره به محورهای اصلی این کنگره نیز اضافه کرد: زیست‌ شناسی گیاهی (فیزیولوژی گیاهی، سیستماتیک و اکولوژی گیاهی، سلولی و تکوینی گیاهی، زیست شناسی جانوری (فیزیولوژی جانوری، بیوسیستماتیک جانوری و اکولوژی جانوری، بافت و جنین شناسی، زیست شناسی سلولی و مولکولی (بیوشیمی و بیوفیزیک، ژنتیک، علوم سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی) و زیست شناسی کاربردی (بیوتکنولوژی، نانوبیوتکنولوژی، محیط زیست و منابع طبیعی) از جمله محورهای اصلی این کنگره است.

دبیر نوزدهمین کنگره ملی و هفتمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران یادآور شد: شعار کنگره امسال موضوع بحران آب است، در همین راستا در حال حاضر در کشور ما زیست شناسان به طور عام و متخصصین اکولوژی و منابع طبیعی به طور خاص بیش از سایر گروه های جامعه نگران منابع آب و خاک کشور و سرنوشت و آینده منابع طبیعی ایران هستند و در کنگره‌های علمی به دنبال یافتن راهی برای غلبه بر این بحران هستند.

همین گزارش حاکی است؛ نوزدهمین کنگره ملی و هفتمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران با همکاری انجمن زیست شناسی ایران از ۹ تا ۱۱ در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :