دستگاه دیپلماسی کشور هفته پر کار دیگری را آغاز کرده است؛ از حضور فدریکا موگرینی مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران گرفته تا سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به نیویورک به منظور شرکت در اجلاس بین المللی تغییرات آب و هوا.

به گزارش تبریزمن، رئیس دستگاه سیاست خارجی با بازگشت از سفر خود به ترکیه، صبح امروز-شنبهـ میزبان فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تالار آینه وزارت امور خارجه بود.

موگرینی را در سفر به تهران، یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی متشکل از هفت کمیسیونر اروپایی همراهی می‌کند.

این کمیسیونرها شامل انرژی و آب و هوا، تحقیقات، محیط زیست، شرکت ها و موسسات کارآفرینی، امور انسانی، آموزش و حمل و نقل هستند.

نخستین ملاقات امروز موگرینی در تهران با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه بود و پس از آن قرار است با وی در کنفرانس مطبوعاتی حضور یابد.

همچنین قرار است در سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران درباره گشایش دفتر دیپلماتیک دائمی این اتحادیه در تهران مذاکره شود.

بحران سوریه از دیگر محورهای رایزنی های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی با مقامات ایرانی است.

**دیدار هیات ونزوئلایی با ظریف
همچنین یک هیات ونزوئلایی شامل وزیران خارجه و نفت وانرژی و معاون رییس جمهور این کشور عصر امروز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو خواهد داشت.

**دیدار ظریف و سوشما سوراج
در عین حال، فردا یکشنبه سوشما سوراج وزیر امور خارجه هند با محمد جواد ظریف دیدار می کند.
سوراج در راس یک هیات سیاسی عصر امروز وارد تهران خواهد شد.

وزیر نفت هند نیز هفته گذشته در تهران حضور یافته بود.

** ظریف به نیویورک می رود
وزیر امور خارجه به منظور شرکت در بیست و دومین اجلاس تغییرات آب و هوا بامداد دوشنبه ٣٠ فروردین به نیویورک می‌رود.

بیست و یکمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (CCNUCC) از ۳۰ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس آغاز به کار کرد.

کنفرانس آب و هوایی پاریس پس از امضای بیانیه جهانی حقوق بشر در پاریس در سال ١٩۴٨ میلادی، بزرگ‌ترین کنفرانسی محسوب می شود که تاکنون در این شهر برگزار شده بود.

این اجلاس با هدف دستیابی به یک پیمان جدید جهانی برای کاهش انتشار کربن و کمک به کشورهای فقیر برای مقابله با اثرات گرمایش جهانی و همین طور کاهش دو درجه‌ای گرمای زمین برگزار شد و هدف آن دست‌یافتن به توافقی جهانی در این زمینه بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :