همایش شیرخوارگان حسینی به یاد حضرت علی‏اصغر(ع)، شیرخواره اباعبدالله‌الحسین(ع)، در نخستین جمعه ماه محرم همزمان با سراسر کشور در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش تبریزمن، محسن بخت‌شکوهی، مسئول هیأت رزمندگان اسلام اظهار کرد: همایش شیرخوارگان حسینی به یاد حضرت علی‎‏اصغر(ع)، شیرخواره اباعبدالله‌الحسین(ع)، روز جمعه، ۲۴ مهر ماه در نخستین جمعه ماه محرم همزمان با سراسر کشور از ساعت ۶:۳۰ در مصلی اعظم امام خمینی(ره) تبریز برگزار می‌شود.

 وی با بیان اینکه بنیاد بین‌المللی حضرت علی‎اصغر سال‎هاست که تشکیل یافته، افزود: این مراسم هر سال به همت هیأت رزمندگان اسلام در تبریز نیز برگزار می‌شود که مادران با درآغوش گرفتن نوزادان شیرخواره خود به این مراسم سوگواری آمده و با ذکر لالایی و روضه‎خوانی در غم حضرت رباب(س) با آن بانوی بزرگوار همدردی می‌کنند.

 بخت‌شکوهی هدف از برپایی این مراسم معنوی را فرهنگ‎سازی برای تربیت سربازان نسل جدید امام حسین(ع) دانست و از عموم مردم دعوت کرد تا همانند سال‎‏های گذشته در مراسم عزای دردانه سیدالشهدا(ع) حضور پر شور و شعور داشته باشند.

 براساس این گزارش، همایش شیرخوارگان حسینی یکی از مناسک مذهبی بزرگداشت عاشورا است که به یاد کودکان کشته شده در روز عاشورا به خصوص حضرت علی‎اصغر(ع) از سوی مسلمانان در ایران و کشورهای دیگری همچون هند، پاکستان، بحرین، عراق، عربستان، ترکیه ، افغانستان و… همه ساله در نخستین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود.

 این همایش از سال‌‎های آغازین دهه هشتاد در تهران آغار و به مرور در سایر شهرها نیز گسترش یافت. برای برگزاری این مراسم مجمع جهانی حضرت علی‎اصغر(ع) نیز تشکیل شد. سال ۱۳۹۰ این همایش در بسیاری از روستاها، ۸۰۰ شهر ایران و کشورهای دیگر گسترش یافت. در این همایش مادران و کودکان شیرخوار شرکت می‌کنند و تعداد شرکت کنندگان در آن چندصدهزار نفر تخمین زده شده ‌است.

 این مراسم در ایران ثبت ملی شده و درخواست ثبت آن در میراث جهانی یونسکو نیز ارائه گردیده ‌است.

 یادآور می‌‎شود، همایش شیرخوارگان حسینی با مشارکت و همکاری اداره‎‏کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی برگزار می‌‎شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :