هما روستا بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون شب گذشته در سن ۶۹ سالگی براثر بیماری سرطان در گذشت.

به گزارش تبریزمن، روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، زنده یاد روستا در سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد و پس از سال ها مبارزه با بیماری سرطان در شهر لوس آنجلس آمریکا در گذشت.

فرامرز روشنایی مسئول اطلاع رسانی انجمن بازیگران خانه سینما در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در گذشت هما روستا را تایید کرد.
مرحوم روستا مدرک فوق لیسانس خود را از دانشکده هنرهای دراماتیک بخارست در کشور رومانی دریافت کرد. او در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و در رشته شیمی مشغول به تحصیل شد ولی آنرا نیمه تمام گذاشت.

روستا در سال ۱۳۵۰ با بازی در فیلم دیوار شیشه ای به کارگردانی ساموئل خاچیکیان وارد عرصه سینما شد.

پس از انقلاب و در سال ۱۳۶۵، زنده یاد روستا در فیلم گزارش یک قتل به کارگردانی محمدعلی نجفی ایفای نقش کرد. در سال ۱۳۶۶ در فیلم پرنده کوچک خوشبختی پوران درخشنده بازی کرد و نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر در همان سال شد.

در ۱۳۶۸ در فیلم تمام وسوسه های زمین به کارگردانی حمید سمندریان ظاهر شد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد. در ۱۳۶۹، جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره فرهنگی و هنری روستا به خاطر بازی در فیلم ملک خاتون به کارگردانی حسن محمدزاده دریافت کرد.

هما روستا دهه ۷۰ را با بازی در فیلم ممتاز مسافران بهرام بیضایی (۱۳۷۰) آغاز نمود و در ۱۳۷۱ در فیلم از کرخه تا راین ابراهیم حاتمی کیا به ایفای نقش پرداخت و بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد.

روستا علاوه بر سینما در تلویزیون نیز فعال بود و در سال های پس از پیروزی انقلاب در مجموعه خاک سرخ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و سریال ترانه مادری بازی کرد.

هما روستا همسر حمید سمندریان، کارگردان مشهور تئاتر ایران بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :