موسیقی دان و نوارنده ایرانی گفت: همدلی موسیقی دان ها برای حفظ این هنر از نیازهای مهم حفظ فرهنگ ایرانی است.

به گزارش تبریزمن، کیهان کلهر، روز سه شنبه درآیین نگرشی به مقام هنری ‘ بیوک آقا شکورزاده ‘ نوازنده تار مراغه ای، افزود: کسانی که به موسیقی و فرهنگ علاقه مند هستند باید تمامی فرصت ها را غنیمت بشمارند تا در خدمت هنرمندهای این عرصه باشند.

وی اظهار کرد: موسیقی درکشور محجور واقع شده و بدتر اینکه این هنر در بین اهالی موسیقی نیز تنها مانده و این چنین برنامه هایی باید بهانه ای برای دور هم بودن و همدلی برای حفظ و ارتقای موسیقی باشد.

آهنگ ساز و نوازنده ایرانی اظهار داشت: شخصیت هایی مانند مرحوم ‘ بیوک آقا ‘همانند گلی خودرو در بسیاری از نقاط کشور روییده و زندگی کرده و یک عده ای را تحت تاثیر خود قرار داده اند.

کلهر، با بیان اینکه در زمان حیات بیوک آقا، وی را ندیده بود، ادامه داد: طبق گفته های دوستدارهای وی، برخی از آهنگ های این هنرمند را شنیده ام و این موسیقی دان و هنرمند علاوه برکار هنری دارای روحیات خاصی از جمله آزادگی و رهایی از دنیا بود.

وی، آزادگی را از مهم ترین ویژگی هنرمند و دست یافتن به آن را مهم ترین آرزوی این قشرعنوان کرد و گفت: همه دوست داریم این گونه زندگی کنیم اما رسیدن به آن در شخصیت خود کاری بسیار سخت است.

کارگاه موسیقی هنری با عنوان نگرشی به مقام هنری بیوک آقا شکورزاده نوازنده تار مراغه ای با بداهه نوازی موسیقی ایرانی توسط احمد و هادی آذرپیرا در مجتمع عبدالقادر مراغه ای برگزار شد.

بیوک آقا شکورزاده، معروف به ‘بیوک آقا’ استاد و نوازنده تار و پیشکسوت مراغه ای متولد ۱۳۱۲براثر نارسایی کلیوی ۲۸ دی ۱۳۹۰ در سن ۸۰ سالگی دربیمارستان امیرالمومنین (ع) این شهرستان دار فانی را وداع گفت.

وی از بزرگ ترین نوازندگان تار درکشور بود تا جایی که بارها توسط استادان موسیقی سنتی ایران از جمله محمدرضا شجریان و فرهاد فخرالدینی مورد تجلیل قرارگرفته بود.

گفتنی است در سال ۱۳۷۲ علیرضا انصاریان مستندی از زندگی بیوک آقا به نام ‘زخمه بر زخم’ ساخته است که این مستند برای اولین بار نام بیوک آقا را در خارج از شهر مراغه مطرح کرد و پس از آن هنرمندهای مطرح داخلی و خارجی برای دیدارش به این شهر سفر کردند.

علیرضا انصاریان بعد از اتمام ساخت این مستند همچنان زندگی بیوک آقا را تحت نظرگرفته و اتفاق هایی را که بعد از نمایش زخمه بر زخم بر او می افتاد، در فیلم بیوک آقا به نمایش می گذارد.

در ۱۶ و۱۷ تیر سال ۱۳۹۱ کنسرت بیوک آقا با همراهی احمد آذرپیرا در حضور همایون شجریان و با استقبال دوستدارهای این هنرمند در شهر مراغه برگزار شد.
۳۰۳۴/۸۰۲۳/ ۱۴۹۵


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :