هوای باران، هوایی که هر کس به نوعی از آن استفاده می‌کند؛ یکی دوست دارد در این هوا چند نخ سیگار بکشد، بعضی‌ها کتاب خواندن روی کاناپه‌ی منزل‌شان را ترجیح می‌دهند و عده‌ای هم از پیاده‌روی زیر نم نم باران لذت می‌برند.

به گزارش تبریزمن، اما تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که عطر لذت‌بخش و تمیز پس از باران، از کجا تولید می‌شود؟ معمولا هم این عطر در باران‌های پاییزی مهر و آبان بیش‌ترین غلطت را دارد. مختص مکان‌ خاصی هم نیست و در همه‌ جای جهان، تجربه کردن‌اش امکان‌پذیر است. اما آیا واقعا تنفس عمیق در چنین شرایطی، طبق باور عام، کار مفید و مفرحی‌ است؟

13920514135901819_PhotoL

بحث را به‌شکل فنی‌تر شروع می‌کنم. نتایج تحقیقات چندین موسسه و وب‌سایت تخصصی نشان داده که بیش‌ترین میزان عطر این هوا، به‌خاطر وجود «ازون» (Ozone) است. در هوای عادی، اتم‌های اکسیژن به صورت دو جفتی وجود دارند؛ ولی ‌وقتی این جفت از هم جدا شوند، هر اتم اکسیژن به جفت دیگری می‌چسبد و تشکیل یک مولکول ازون یا O3 می‌دهد. ازون خاصیت تصفیه کنندگی زیادی دارد و به همین دلیل، پس از باران، هوای آلوده، پر از دود و راکد را تمیز می‌کند. به طور کلی، تنفس ازون بسیار خطرناک است و می‌تواند ریه‌های‌تان را به راحتی از بین ببرد. ولی حجم اندک ازونی که بعد از باران ایجاد می‌شود، خطر زیادی ندارد و تنفس آن در مقابل لذتی که ایجاد می‌کند، کاملا ارزش دارد. در حقیقت عطری که در این شرایط از آن لذت می‌بریم، عطر هوای تصفیه شده‌ی بدون آلودگی است.

HM-20136428620086841721396698346.8109

قسمت دوم کمی جذاب‌تر است. در تمام خاک‌های زمین، نوعی باکتری به نام «اکتینومایست» (Actinomycetes) وجود دارد. این باکتری‌ها تنها در خاک مرطوب فعالیت می‌کنند و هنگامی که خاک خشک است، غیرفعال می‌شوند. پس از باران و هنگامی که خاک مجددا مرطوب می‌شود، باکتری‌های مجددا وارد خاک و هوا می‌شوند. پس قسمت دیگری از هوای خوش عطری که پس از باران تنفس می‌کنیم، باکتری‌های جدیدی هستند که مشغول فعالیت شده‌اند.

خب پس ‌وقتی در چنین شرایط جوی ‌نفس‌های عمیق ‌می‌کشیم، در واقع ریه‌های‌مان را از ازون و باکتری پر می‌کنیم.

Farhang_6th_Main (1)

دوره و زمانه‌ی عجیبی شده. برای سالم زیستن باید حواس‌مان به همه جا باشد. چون هر روز گروهی محقق از ناکجا آباد خبر می‌دهند که تهدیدی جدید برای بشریت به وجود آمده؛ تهدیدی که تا همین چند روز پیش کلی هم مفرح و لذت‌بخش به‌نظر می‌رسید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :