در حالی که ماه گذشته خبر از آن رسید که برخی از هکرهای ایرانی در ماجرای حملات سایبری به نهادها و ارگان های در ایالات متحده و همچنین هک سیستم کنترل یک سد دست داشته اند، وزارت دادگستری ایالات متحده نام هکر ایرانی متهم به هک سد Bowman در نیویورک را اعلام کرد.

به گزارش تبریزمن، این سد در ۳۰ مایلی شمال نیویورک و در حومه Rye Brook واقع شده است و وظیفه اصلی آن کنترل جریان آب در این منطقه است. در حالی که روز گذشته اتهاماتی عیله هکرهای ایرانی برای دست داشتن در هک سیستم های کنترل این سد مطرح شده بود امروز دادگاهی عالی در بخش جنوبی نیویورک یک ایرانی با نام «حمید فیروزی» ۳۴ ساله را در جریان این اقدام سایبری متهم کرده است. این دادگاه ادعا کرده است که فیروزی از طریق دولت ایران اقدام کرده است و برای یک شرکت رایانه ای مستقر در ایران کار میکند.

هکر ایرانی سد نیویورک کیست؟

بر اساس ادعاهای این دادگاه حمید فیروزی در فاصله زمانی آگوست تا سپتامبر سال ۲۰۱۳ به شکل مرتب اقدام به اتخاذ دسترسی غیر مجاز به سیستم کنترل و فرمان این سد کرده است که از طریق آن موفق به دریافت اطلاعات اساسی در مورد وضعیت و عملیات سد شده است. این اطلاعات شامل دمای آب، سطح آب و همچنین وضعیت دریچه سد بوده است که مستقیما سطح آب را کنترل میکرده است.

نکته جالب آن که بر اساس کیفرخواست مطرح شده، هرچند دسترسی فیروزی به سیستم کنترل سد به وی اجازه میداده است که به شکلRemote اقدام به کنترل و باز و بسته کردن دریچه سد کند اما یک اتفاق مانع از این امر شده است. در تاریخی که وی به سیستم کنترل سد نفوذ کرده بوده است، مکانیزم کنترل دریچه به شکل دستی و برای تعمیرات قطع شده بوده است!

کیفر خواست ادعا کرده است که هزینه های بازگشت کنترل سد برابر با ۳۰ هزار دلار بوده است و در صورت اثبات دعاوی مطرح شده در کیفرخواست حمید فیروزی به ۱۵ سال حبس محکوم خواهد شد.

این در حالی است که این ادعاها بر علیه دولت ایران تنها مربوط به شخص حمید فیروزی نیز نشده است و ایالات متحده ادعا میکند که ۷ نفر به شکل کلی در حملات سایبری به زیر ساخت های این کشور دخیل بوده اند. به ادعای مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده این هفت نفر برای دو شرکت ایرانی با نام های ITSecTeam و MERSAD (مرصاد) کار میکنند.

این مقامات مدعی شده اند که حمید فیروزی به همراه احمد فتحی ۳۷ ساله، امین شکوهی ۲۵ ساله، صادق احمدزادگان ۲۳ ساله، امید غفاریان ۲۵ ساله، سینا کیسار ۲۵ ساله و نادر سعیدی ۲۶ ساله متهم به انجام حملات سایبری از نوع DDoS طی فاصله زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به نهادهای آمریکایی هستند.

این برای اولین بار نیست که مقامات آمریکایی اتهاماتی علیه ایران و هکرهای ایرانی به این شکل دست و پا کرده و مطرح میکنند. چندی پیش نیز اتهامی مشابه علیه ایران برای هک گسترده اطلاعاتی در ایالات متحده عنوان شده بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :