هیئت اقتصادی لهستان با بازرگانان تبریز دیدار کردند و در این جلسه بر ضرورت همکاری ایران و لهستان بدون دخالت بلاروس تاکید شد.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: یک هیات تجاری و اقتصادی ۱۹ نفره از کشور لهستان ضمن بازدید از منطقه آزاد ارس در شهر تبریز حضور یافتند تا ملاقاتی را با مسوولان شهری و استانی در راستای همکاری های فی مابین اقتصادی به انجام رسانند.

IMG_1942

بازرگانان و صنعت گران منطقه سیلزیا که در جنوب غربی کشور لهستان قرار گرفته امروز با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با فعالان اقتصادی به مذاکره و تبادل نظر پرداختند.

 تنها شهرک سرمایه گذاری خارجی ایران، در تبریز است

رییس اتاق بازرگانی تبریز در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی به دلیل همجواری با چندین کشور از موقعیت استراتژیکی برخوردار است گفت:این استان از طریق کشور آذربایجان، سکوی پرواز تجاری به آسیای میانه محسوب می گردد و از سوی دیگر نیز از طریق کشور ترکیه دروازه اروپاست تا مبادلات قابل توجه اقتصادی صورت گیرد.

IMG_1949

صمد حسن زاده ادامه داد:کشور لهستان نیز به دلیل مجاورت با بلاروس نزدیکی مناسبی با ما دارد لذا می توان مناسبات تجاری خوبی میان آذربایجان شرقی و سالزیا به انجام رسد زیرا استان ما در بسیاری از موارد، پیشرو بوده و اکثریت صنایع خودروسازی، قطعه سازی، داروسازی و غیره در این منطقه مستقر هستند، در صنایع نساجی و فرش نیز بزرگ ترین پتانسیل ایران دارا هستیم.

وی افزود:تبریز اولین شهرک سرمایه گذاری خارجی ایران را در خود جای داده است لذا سیاست خارجی کشورمان طوری است که از تکنولوژی سایر کشورها بهره مند گشته و با همکاری فی مابین موجب رونق اقتصادی شویم بنابراین طبق مصوبه دولت، تمام امکانات بین المللی و استانداردهای لازم جهت سرمایه گذاری در ایران فراهم شده تا از طریق تضمین ها و معافیت های مختلف، امکان حضور سرمایه گذاران خارجی مهیا گردد.

هزینه تولید در ایران، پایین و مقرون به صرفه است

رییس ستاد سرمایه گذاری آذربایجان شرقی و مدیرکل اقتصاد و دارایی استان با اشاره به اینکه ما کشور لهستان را هم تراز با آلمان می شناسیم گفت:موقعیت جغرافیایی آذربایجان شرقی، استان ما را از سایر مناطق ایران متمایز می کند به طوری که صنعت اروپا از طریق این استان به مناطق مختلف کشورمان تسری یافته است زیرا آذربایجانی ها همیشه صنعت پیشه بوده اند.

IMG_2043

رضا حسینی افزود:اتفاقاتی که در سده اخیر به وقوع پیوسته، ما را در تحقق اهداف خود مقداری ناکام گذاشته است اما امروزه مسوولان استانی و کشوری سعی می کنند تا جایگاه گذشته تجاری و صنعتی احیا گردد به همین خاطر در جذب سرمایه های خارجی مصمم هستیم!

وی در پایان اظهارات خود اضافه کرد:نیروی کار آموزش دیده بسیاری در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که با توجه به استقرار مرکز تجارت جهانی شمالغرب ایران در آن، امکان صادرات سهل و آسان به خارج از کشور وجود دارد زیرا هزینه تولید در کشور ما بسیار پایین می باشد.

همکاری ایران و لهستان باید بدون دخالت بلاروس صورت گیرد

سفیر کشور لهستان نیز در این دیدار موقعیت منحصر به فرد استان آذربایجان شرقی را شبیه منطقه سیلزیا ارزیابی کرد و گفت:ما همان محصولات باکیفیت آلمان غربی سابق را با قیمت مناسب تولید می کنیم که بسیار هم مشتری پسند است، لذا باید اعلام کنم که خود آلمانی ها هم از تولیدات ما استقبال کرده اند که مایه مباهات ماست!

بولیوش گویوو در بخش دیگری از اظهارات خود از تولید حدود ۷۰ درصد قطعات خودروهای ساخت آلمان توسط لهستان خبر داد و افزود:این امر نشان دهنده وضعیت مناسب کشور ماست زیرا از نظر اقتصادی در جایگاه بسیار ایده الی قرار داریم اما در گذشته بیشتر صادرات ما به کشورهای غربی بود که امروزه این رویه تغییر یافته و تصمیم گرفته ایم تا تولیدات باکیفیت خود را به کشورهای شرقی نیز صادر نماییم لذا باید همکاری های ما با ایران به صورت مستقیم و بدون دخالت کشور بلاروس صورت گیرد.

IMG_2031

وی اضافه کرد:ایران و لهستان می توانند با مبادلات و ارتباطات مستقیم به تجارت بپردازند زیرا کشور ما تنها کشور اروپاست که حتی در شرایط و دوران بد اقتصادی حاکم بر جهان، از رشد مثبت برخوردار بود در حالی که آلمان با اقتصاد قدرتمند خود، رشد منفی اقتصادی را تجربه نمود.

گویوو در پایان اظهارات خود با ذکر این نکته که در ربع قرن، وضعیت اقتصادی ما ۴ برابر رشد داشته است تاکید کرد:اگر تا ۳ سال آینده روند رو به رشد اقتصادی لهستان تداوم یابد به طور حتم از شرایط اقتصادی کشور اسپانیا پیشی خواهیم گرفت زیرا بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط، حدود ۷۰ درصد اقتصاد کشور ما را تشکیل می دهند لذا از نمایندگان و مدیران آن ها دعوت کردیم تا با حضور در شهر صنعتی تبریز، با بازرگانان و فعالان اقتصادی این منطقه همکاری تنگاتنگی را به انجام رسانند.

تراکتورسازی، هلدینگ ماشین آلات کشاورزی در خاورمیانه است

ابوالفتح ابراهیمی نایب رییس اتاق بازرگانی تبریز و مدیرعامل شرکت تراکتورسازی هم در جلسه رو در رو با صاحبان صنایع کشورلهستان، مجموعه تراکتورسازی تبریز را به عنوان هلدینگ تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی در خاورمیانه ارزیابی کرد و گفت:این شرکت، مجموعه شناخته شده ای در سطح جهان است که تولیدات آن به ۳۰ کشور صادر می گردد.

IMG_1986

وی افزود: نکته قابل توجه این است که کشور لهستان در دوران تحریم های ایران، همکاری خوبی با ما داشته است به طوری که برخی از قطعات مورد نیاز شرکت تراکتورسازی از طریق این کشور تأمین می شد لذا مصمم هستیم تا ماشین آلات کشاورزی مشترک ایران و لهستان به بازارهای مقصد مشترک آفریقایی صورت گیرد.

در ادامه مراسم فعالان اقتصادی و صنعتی دو کشور در خصوص همکاری های فی مابین به مذاکره چهره به چهره پرداختند.

در خاتمه اضافه می کنم در این جلسه گژگوژ لیپارچک دبیر اول سفارت لهستان در ایران و نیز بوگوسلاو کیشیل و ریشارد توژانسکی به عنوان نمایندگان اتاق بازرگانی منطقه سیلزیای این کشور نیز حضور داشتند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :