دونده شایسته کشورمان با وجود تمام شایستگی هایی که داشت موفق نشد سهمیه المپیک ریو را به دست آورد و همین موضوع را بزرگترین شکست دوران ورزشی اش می داند…

تبریزمن، سرویس ورزشی: رکورددار دوی ۴۰۰ متر کشور و ۴ در ۴۰۰ متر امدادی، قهرمان مسابقات غرب آسیا در دوی ۴۰۰ متر سال ۲۰۱۱، دارنده مدال طلای مسابقات ارتش های جهان در سال ۲۰۱۱ و حضور در مسابقات المپیک لندن در سال ۲۰۱۲، تنها بخشی از افتخارات دونده تبریزی و شایسته کشورمان است که در عین ناباوری، موفق نشد در مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو حضور پیدا کنید.

به همین بهانه و در حالی که چند روزی از پایان رقابت های نمایندگان کشورمان در رشته دوومیدانی گذشته است، گفتگویی با این ورزشکار داشته ایم.

سجاد هاشمی سخنانش را اینگونه آغاز می کند: ابتدا از اینکه در روز تولدم به یادم بوده و از من برای مصاحبه دعوت کرده اید، بسیار از شما سپاسگذارم. اما همانطور که پیش از این گفته بودم بعد از المپیک حرف هایی خواهم زد، می خواهم به برخی اتفاقات و مسائل اشاره کنم. نمی خواستم پیش از المپیک با مصاحبه های خودم روی فدراسیون و به تبع آن، ورزشکارانمان فشار وارد کنم. اما در حال حاضر باید در خصوص قول و قرار هایی که در خصوص آن ها صحبت شده بود و برخی مسائل پشت پرده مطالبی را بیان کنم.

سجاد هاشمی (19 of 20)

نتایج ضعیف ورزشکاران دوومیدانی در المپیک، نمودی از وضعیت تمرین آن هاست

دونده کشورمان در خصوص نتایج ورزشکاران رشته دوومیدانی در المپیک اظهار کرد: به نوبه خودم از نتایجی که تیم دوومیدانی کشورمان در المپیک گرفت، بسیار ناراحتم، چون هیچکدام از ورزشکاران ما حتی نتوانستند رکورد ورودی المپیک را هم تکرار کنند. تنها آقای تفتیان که توانستند برای اولین بار در دوی صدمتر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کنند، نتیجه ای خوب گرفتند، اما در کل نتایج بسیار ضعیف بود.

وی ادامه داد: صد درصد نتایج این ورزشکاران، نمودی از وضعیت و کیفیت تمریناتشان بوده است. به جز آقای حدادی که گفت تمریناتش خوب بوده و خودش عملکرد ضعیفی داشته است. اما فدراسیون برای بقیه ورزشکاران هیچ برنامه خاصی نداشته و من از این بابت بسیار ناراحتم، چون چنین نتایجی باعث می شود کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و حتی اسپانسر ها هم توجه کمی به رشته دو و میدانی داشته باشند.

می خواستم در ریو کار بزرگی انجام دهم

هاشمی در خصوص اهدافش برای کسب سهمیه المپیک ریو گفت: علی رغم المپیک لندن که شرایط بسیار سختی برای حضور در آن داشتم، برای المپیک ریو تمرینات بسیار خوب و وقت بسیار زیادی را صرف کردم. خواهان این بودم که در ریو کاری بسیار بزرگ انجام دهم تا با توجه به سن و سالم (۲۵ سال) در مسابقات بعدی و حتی المپیک آینده هم انگیزه و توان رقابت داشته باشم و آینده ورزشی ام را به نوعی تضمین کنم.

IMG_8837

با حمایت شهرداری و شورا به تبریز بازگشتم

وی ادامه داد: مهر ماه سال گذشته با دستور شهردار تبریز، آقای دکتر نجفی و اعضای محترم شورای شهر، به تبریز بازگشتم چون یک سال بود که به خاطر کم لطفی های برخی مسئولین ورزشی، تبریز را ترک کرده بودم. به تبریز بازگشتم و تمرینات مستمر خودم را برای کسب سهمیه المپیک ریو شروع کردم. در این میان آقای شهردار هم دستور استخدام من را صادر کردند و هم هبه ای برای من  در نظر گرفتند تا تمرینات خودم را راحت تر انجام دهم اما چون تمرینات من بسیار سنگین بودند، علاوه بر هبه، وظیفه فدراسیون بود تا از من حمایت کند.

قول حمایت ۴۰ میلیونی دادند اما ۱۵ میلیون پرداخت کردند

سجاد هاشمی در ادامه افزود: آقای کیهانی -رئیس فدراسیون دوومیدانی- در اواسط آبان ماه به تبریز آمدند و صحبت هایی در خصوص فراهم کردن شرایط برای کسب سهمیه المپیک ریو توسط من با حضور آقایان اسبقیان – مدیرکل ورزش و جوانان وقت استان – و حتی دکتر دبیری، رئیس شورای شهر مطرح شد، که طبق آن ها مقرر گردید علاوه بر حقوق، ماهیانه ۵ میلیون تومان (مجموعا ۸ میلیون) متقبل شوند تا من، مربی و ماساژورم از این طریق هزینه های خود را تامین کنیم.

وی ادامه داد: آقای کیهانی اعلام کردند که ۵٫۵ میلیون تومان از طرف فدراسیون پرداخت خواهند کرد و ۲٫۵ میلیون بقیه باید به طریقی توسط اداره کل ورزش و جوانان یا اسپانسرها تامین شود.

هاشمی افزود: ما تمریناتمان را آغاز کردیم، ۱۰ میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت به حساب ما واریز کردند که ما هفت میلیون آن را صرف هزینه اردوی کیش کردیم، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در این اردو، دو جوان مستعد دو و میدانی کار تبریزی هم کنار ما حضور داشتند که هیات اعلام کرده بود هزینه های حضور آن ها را تقبل خواهد کرد، اما این کار را انجام نداد!

دونده شایسته کشورمان در ادامه گفت: پس از این هم تا زمان عید، ما هر چقدر پیگیری کردیم از طرف فدراسیون واریزی انجام نشد. شما حساب کنید که مثلا قرار بود از آبان ماه تا تیر ماه طبق تعهدی که داده بودند، مبلغی بالغ بر ۴۰ میلیون تومان برای ما پول واریز کنند اما کلا ۱۴ یا ۱۵ میلیون تومان واریزی داشتیم! اگر آقای شهردار برای ما هبه فراهم نمی کردند، حتی توان رسیدگی به هزینه های خودمان را هم نداشتیم.

رکورددار دوی ۴۰۰ متر کشورمان ادامه داد: عازم مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیا شدیم که در آن موفق به کسب مدال نقره شدم. اولین مسابقات برون مرزی هوای آزاد که داشتیم، مسابقات ترکیه بود که متاسفانه علی رغم آمادگی کامل بدنی و فراهم بودن شرایط، وضعیت آب و هوا باعث شد تا با وجود کسب مدال طلا، نتوانم به رکورد ورودی المپیک دست پیدا کنم.

سجاد هاشمی (8 of 20)

ساعت ۴ بامداد به قزاقستان رسیدیم در حالی که ۱۰ صبح مسابقه داشتیم!

وی افزود: پس از مسابقه ترکیه، از آخرین شانس های من برای کسب سهمیه، مسابقات کازانف قزاقستان بود، طبق صحبت های انجام شده، قرار بود تیم روز دوشنبه عازم شود، مسابقات ۵ تیرماه بود و روز دوشنبه مصادف بود با ۳۱ خرداد، که روز ۳۰ خرداد به ما اعلام کردند با پرواز دیگری از طریق ترکیه راهی قزاقستان خواهیم شد؛ آن هم روز ۳ تیرماه! در حالی که ما صبح روز پنجم تیرماه مسابقه داشتیم.

هاشمی ادامه داد: علی رغم اعتراضات ما، قرار شد اعزام به این صورت انجام شود و ما باید صبح جمعه به قزاقستان می رسیدیم در حالی که صبح شنبه مسابقه داشتیم… خب بدن نمی تواند در این مدت کم در شرایط مسابقه قرار گرفته و ریکاوری کند. این مسابقات برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود و من هم از نظر بدنی و رکوردگیری هایی که داشتم، هم خودم و هم اطرافیانم واقف بودند که در قزاقستان دست به کار بزرگی خواهم زد.

وی افزود: من به هرصورتی بودم خودم را برای این شرایط آماده کردم و روز پنجشنبه در فرودگاه امام حاضر شدم، اما متاسفانه پس از اینکه دیدم هیچکس در فرودگاه نیست، مطلع شدم پرواز مانده برای شب روز جمعه! ساعت ۱۰ شب روز جمعه پرواز بود و من هم صبح ساعت ۱۰  روز شنبه مسابقه ای داشتم که باید رکورد ورودی المپیک را می زدم.

سجاد هاشمی (18 of 20)

همسویی رئیس هیات استان با رئیس فدراسیون و عدم رسیدگی به اعتراضات

 سجاد هاشمی در ادامه گفت: اعتراضات شدیدی به این روند داشتم و با رئیس هیات استان تماس گرفتم، اما ایشان با توجه به اینکه همسو با رئیس فدراسیون بودند و در انتخابات از ایشان حمایت شده بود، هیچ اقدامی انجام ندادند. واقعا آن انگیزه ۱۰۰ درصدی که برای کسب سهمیه داشتم را از دست دادم ولی هیچ کاری نمی توانستم انجام دهم و باید کار خودم را انجام می دادم.

وی ادامه داد: می گفتند که این تصمیم، تصمیم کمیته فنی است، در حالی که معلوم نیست به چه نحوی کمیته فنی با این سرعت تشکیل شده و تصمیم گرفته است! این موضوع کاملا تصمیم رئیس فدراسیون بود و من اصلا درک نمی کنم که چرا یک هفته قبل از آغاز مسابقات، ما به محل برگزاری اعزام نشدیم. در این صورت یقینا نتایج بهتری بدست می آمد.

هاشمی افزود: ما بامداد روز شنبه در هتل مستقر شدیم و چند ساعت با مسابقه فاصله داشتیم، در این میان جالب است بدانید که با توجه به تاخیری که در حضور داشتیم نتوانسته بودیم در تکنیکال میتینگ که روز قبل از برگزاری تشکیل می شود شرکت کنیم و از تغییر زمان مسابقه خبر نداشتیم! این موضوع باعث شد تا در زمان رسیدن به استادیوم، تنها نیم ساعت زمان برای گرم کردن و آماده شدن برای مسابقه داشته باشم. با این شرایط توانستم مقدماتی و نیمه نهایی را سپری کنم و با فاصله چهار ساعت در فینال دویدم و اول شدم.

وی در ادامه اضافه کرد: تیم حتی سرپرست مناسبی نداشت و با وجود اینکه قرار شد برای یک مسابقه دیگر در قزاقستان بمانیم، شرایط مادی و معنوی بسیار ضعیف و نامناسبی داشتیم. پس از اتمام مسابقه دوم که من متاسفانه با توجه به شرایط بسیار بدی که در اردو حاکم بود، نتوانستم در آن شرکت کنم، از فدراسیون خواستم تا من را سریع به ایران بازگردانند تا برای مسابقات تهران آماده شوم. که آقای کیهانی، با لحنی بسیار تهدید آمیز به من گفتند که نمی توانند چنین بی انضباطی ای را تحمل کنند. ایشان در حالی دم از بی انضباطی می زدند که یک ورزشکار را برای حضور در مسابقاتی حرفه ای برای کسب سهمیه المپیک، چند ساعت مانده به مسابقه سوار هواپیما می کنند. بی انضباطی اصلی این است یا تصمیم یک ورزشکار برای بازگشت سریع تر به کشور برای آمادگی برای مسابقه ای فوق العاده حساس ؟

عدم کسب سهمیه ریو، بزرگترین شکست دوران ورزشی ام بود

سجاد هاشمی در ادامه اظهار کرد: با وجود اینکه از نظر روحی شرایط بسیار بدی را سپری می کردم، تصمیم گرفتم در مسابقات تهران فقط و فقط به خاطر مردم، پدر و مادر و تمام کسانی که پشت من ایستاده بودند، شرکت کنم. مجبور بودم تا آخرین شانس خودم را امتحان کنم، با این حال متاسفانه نتوانستم به موفقیت برسم.

وی افزود: این ناکامی ها مطمئنا بزرگترین شکست دوران ورزشی من را رقم زدند چون خیلی زحمت کشیده بودم و تمامی دوستان، مربیان، مسئولین شهر، خانواده ام، همه و همه خود را برای این سهمیه آماده کرده بودند اما من نتوانستم به این مهم دست پیدا کنم. برای پرویز هادی هم بسیار ناراحتم که علی رغم شایستگی، نشد که سهمیه ای برای استان در المپیک بدست آورد.

نتایج ضعیف ورزشکاران دوومیدانی قابل پیش بینی بود

دونده دوی ۴۰۰ متر کشورمان ادامه داد: تمامی نتایجی که ورزشکاران ما در المپیک بدست آوردند قابل پیش بینی بود چون فدراسیون تنها به یک ستاره خود اتکا داشت و برنامه ای برای سایر ورزشکاران مهیا نکرده بود. قول هایی که داده بود عمل نشدند و لیگ دو و میدانی با کم ترین هزینه ممکن برگزار شد و می توان گفت که کلیه تیم ها در رشته های مختلف با ورزشکاران پرتعداد، سر جمع یک میلیارد تومان هم سرمایه گذاری نکرده اند. اکثر قرارداد ها به صورت رایگان و با تعهد اینکه هیچ اعتراضی انجام نخواهند داد، بسته شده است.

 

یک کارشناس ورزشی چگونه رئیس فدراسیون می شود؟

وی ادامه داد: این یک ضعف برای ما است که مدیران ما بدون توجه به سابقه و تجربه انتخاب می شوند، آقای کیهانی چه کسی بودند و از کجا آمدند؟ یک مفسر و کارشناس ورزشی از کجا مدیریت ورزشی را آموخته است؟ در باشگاهی بوده اند؟ رئیس هیاتی بوده اند؟ در اداره ای فعالیت داشتند؟ ایشان هیچ سابقه ورزشی نداشتند و با ساخت و پاخت های مختلف در انتخابات ها به فعالیت پرداختند.

رئیس هیات استان هیچ حمایتی از من نکرد

سجاد هاشمی در ادامه گفت: انتقاد بسیار شدیدی از ریاست هیات استان دارم که به خاطر همین ساخت و پاخت ها به هیچ وجه پشت ما نایستادند و حمایتی نکردند. یک نامه اعتراضی هم ننوشتند که این شرایط اعزام و مسابقات برای ورزشکاران مناسب نیست، با این حال نامه ای نوشته اند که نتایج ضعیف در المپیک ریو منافاتی با مدیریت خوب و مدبرانه آقای کیهانی نداشته است!

امیدوارم روزی محبت ها را جبران کنم

وی افزود: من کار خودم را ادامه می دهم و از تمام کسانی که پشت من بودند، خانواده ام، مربی ام، مدیربرنامه ام و تمامی مسئولین شهری که که دوست داشتند من را در ریو دیده و در تمرینات من حضور پیدا می کردند، از مردم مهربان شهرم که بعضا در تمرینات برای من قربانی می کردند، یا حتی میوه می آوردند و حمایت می کردند، از ته دل تشکر می کنم و دستشان را می بوسم، امیدوار روزی بتوانم در بهترین حالت ممکن این محبت ها را جبران کنم.

در مسابقات آینده خستگی را از تن همه دوستدارانم بدر می کنم

سجاد هاشمی در خاتمه اضافه کرد: المپیک ریو هم برای من مسابقه ای بود مثل سایر مسابقه ها اما نام بزرگ تری داشت، با این حال در آینده مسابقات بسیار مهم و بزرگی در پیش است و من تمام تلاشم را به کار خواهم گرفت تا با کسب مدال و افتخار محبت های دوستانم را جبران کنم. از اصحاب رسانه به خصوص رسانه تبریزمن، رادیو تبریز، تلویزیون تبریز، که همیشه به یاد من بوده اند تشکر می کنم و امیدوارم با نتایج خوبم خستگی را از تن این عزیزان بدر کنم. حتما نتایج خوبی خواهم گرفت و تمریناتم را با جدیت ادامه می دهم…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :