هیات اقتصادی و سیاسی از استان اشتایرمارک جمهوری فدرال اتریش با بازرگانان تبریز دیدار کردند و بر ضرورت افزایش همکاری های طرفین تاکید داشتند.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: یک هیات اقتصادی، بازرگانی و سیاسی از استان اشتایرمارک جمهوری فدرال اتریش به استان آذربایجان شرقی سفر کرده و علاوه بر دیدار با استاندار از نقاط تاریخی و گردشگری شهر تبریز بازدید به عمل آوردند.

این هیات ۵۴ نفری که در زمینه های صنایع خودرو، انرژی های پاک و سبز، رسانه، صنایع غذایی، پتروشیمی، توزیع برق، قطعات صنعتی، صنایع شیمیایی، پلاستیک، انرژی خورشیدی، کالاهای پزشکی، خدمات بانکی و مالی، منسوجات، ماشین کاری سنگ زنی، دانشگاهی و غیره به فعالیت می پردازند در اتاق بازرگانی تبریز حضور یافته و ضمن دیدار با فعالان اقتصادی و صنعتگران آذربایجان شرقی، پیرامون حوزه های مشترک به بحث و تبادل نظر چهره به چهره پرداختند.

اتریشی ها در دوران جنگ تحمیلی در کنار ما بودند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در ابتدای این جلسه که تعداد بسیار زیادی از متخصصان بازرگانی و اقتصادی در آن حضور داشتند با اشاره به اینکه این اتاق در ایام آغازین دوران پساتحریم میزبان تعدادی از هیات های اقتصادی اروپایی بوده است گفت:ایران مناسبت های بسیاری در زمینه های مختلف پزشکی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری با اتریش دارد به طوری که امروزه تعداد کثیری از روسای سازمان ها، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی و صنعتی استان ما حضور دارند تا با همکاری هم فعالیت های قابل توجهی به انجام رسد.

صمد حسن زاده ادامه داد:تحول تاریخی در مذاکرات هسته ای نشان داد که مردم و دولت ایران همواره به دنبال صلح و دوستی بوده و دولت ها می توانند با مذاکره، مشکلات دوجانبه را حل و فصل نمایند و دیگر نیازی به بمباران و تنش نیست، لذا از مردم و دولت اتریش هم تشکر می کنم که در زمان جنگ تحمیلی، مصدومان ایرانی در مراکز درمانی شهر وین مورد درمان قرار گرفتند که انسان دوستی شما را به اثبات می رساند.

وی افزود:در سال ۲۰۱۸ میلادی شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری اسلامی انتخاب شده است، لذا در این راستا تمام قوانین و معافیت های مربوطه ساماندهی شده تا عزیزان سرمایه گذار پس از مطالعه و تحقیق بیشتر، نسبت به سرمایه گذاری در استان ما اقدام نمایند.

حسن زاده در پایان اظهارات خود اضافه کرد:ما اعتقاد داریم امروز ایران با برنامه ریزی های مربوطه، محلی مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل شده است به طوری که شما می توانید در زمینه های ساختمان سازی، هتل سازی، پتروشیمی، گردشگری و غیره به فعالیت پرداخته و با همکاری بازرگانان و صنعت گران آذربایجانی زمینه ساخت یک خودروی مناسب و با کیفیت با برند جهانی را فراهم آورید.

egtesad

صنایع آذربایجان شرقی نیاز به بازسازی و نوسازی دارند

معاون سرمایه گذاری استاندار آذربایجان شرقی هم در این مراسم  به جمعیت زیادی که در اتاق بازرگانی گردهم آمده بودند و تعدادی نیز ایستاده نظاره گر جلسه بودند اشاره کرد و گفت: به خاطر کمک هایی که دولت اتریش به موضوع برجام داشت و علاوه بر آن در جنگ تحمیلی نیز در کنار ما بودید اگر مکان بزرگتری داشتیم ۵ برابر این جمعیت نیز حضور می یافتند.

محمدزاده سپس به نوشته بالای درب ورودی تالار اتاق بازرگانی اشاره کرد که در آن نقل قول رهبر انقلاب مبنی بر این که آرزوی واقعی من این است که روزی در چاه های نفت را ببندیم و اقتصاد ملت ایران را بر مبنای غیر نفت بنا نماییم نقش بسته بود و افزود: این جمله، هدف کشور ما در ایام پسا تحریم است و لذا سه انتظار از کشورهای اروپایی و به ویژه اتریش داریم به طوری که صنایع کشور و استان ما نیاز به بازسازی و نوسازی دارند ، اولویت اصلی مشارکت کشورهای سرمایه گذار و خصوصی ماست همچنین ما از توان مالی و تکنولوژی اتریش باید بهره مند گردیم و سرمایه گذاران اتریشی هم می دانند که مردمان ما انسان های تلاشگری هستند و بدین ترتیب علاقه مندیم رابطه مان با خارجی ها برد – برد باشد.

اقتصاد و علم در اشتایرمارک به خوبی تلفیق شده است

در بخش دیگری از این مراسم نیز کریستیان بوخمان وزیر امور اقتصادی، گردشگری، اروپا و فرهنگ استان اشتایرمارک جمهوری فدرال اتریش با اشاره به اینکه تنوع در استان اذربایجان شرقی بسیار وسیع است گفت : بعد از رفع تحریم ها می توانیم در راستای منافع هر دو کشور و دو ایالت خودمان گام های اساسی برداریم زیرا از حیث جمعیت ، اذربایجان شرقی بزرگتر از استان ماست ، لذا استان اشتایرمارک نه تنها یکی از نوآورترین ایالت های اتریش است بلکه در قاره اروپا نیز بی نظیر است به طوری که این استان در سال ۲۰۱۳ در بین ۲۷۴ منطقه صنعتی اروپا پیشرو بود زیرا اقتصاد و علم به خوبی تلفیق شده است.

سرپرست ارشد هیات اتریشی افزود: از لحاظ تحقیق های گسترده ، مشتریان فراوانی در دنیا داریم و در این راستا یادآوری می کنم در زمینه های تولید خودرو و حمل و نقل از سایر حوزه ها قدرتمند هستیم به ویژه اینکه در زمینه موتورهای محرکه حرف زیادی برای گفتن داریم ، همچنین حوزه محیط زیست برای استان ما بسیار مهم است زیرا مقرراتی وجود دارد که باید آنها را رعایت نماییم تا طبق نظر اتحادیه ای به نام سبز موضوعات پسماند و حمایت از محیط زیست و آب مورد توجه عمومی قرار گیرند.

وی در پایان اظهارات خود بازدید از بازار بزرگ تبریز را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: واقعا دارای تاریخ و فرهنگ غنی و پرباری هستید که کار برای انجام دادن ما را بسیار ضروری می سازد زیرا باید اقدامات مشترک بسیاری انجام دهیم تا در قرن ۲۱ که  شهروندان ایرانی و اتریشی سن و سالی را خواهند گذرانید در زمان حیات خود به راحتی و در سلامت کامل زندگی کنند.

افتخار اتریش، میزبانی از مذاکرات ایران با ۵+۱ بود

سفیر اتریش در ایران نیز طی اظهاراتی کوتاه اشتایرمارک را استانی صنعتی دانست و گفت: از نظر ما سفر این هیات اقتصادی و سیاسی به آذربایجان شرقی بسیار مهم است زیرا روسای جمهوری اسلامی ایران و فدرال اتریش تاکید کرده اند که در زمینه های محیط زیست ، فرهنگ و هنر، گردشگری و غیره با هم همکاری نمایند و افتخار بزرگتر این که کشور ما میزبان گفتگوهای ایران با ۵+۱ بود.

شرکت های کوچک ما، قهرمانان مخفی هستند

در پایان این مراسم نیز یکی از مدیران ارشد اتاق بازرگانی شهر گراتس مرکز استان اشتایرمارک از حضور پررنگ فعالان اقتصادی استان اذربایجان شرقی ابراز خرسندی کرد و گفت : ما در استان اشتایرمارک از تعداد ۶۷ هزار شرکت بخش خصوصی حمایت می کنیم که در میان آنها شرکت های کوچکی هستند که به قهرمانان مخفی شهرت دارند و در چرخه اقتصاد کشور و استان مان بسیار تاثیر گذار می باشند بنابراین اگر تمایلی برای همکاری با شرکت های این استان داشته باشید اتاق بازرگانی شهر گراتس راهنما و حامی شما خواهد بود.

در خاتمه اضافه می کنم فعالان اقتصادی دو استان اشتایرمارک و آذربایجان شرقی پس از مراسم رسمی وارد مذاکرات تخصصی در زمینه های مختلف به صورت رو در رو شدند.

گزارش از: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :