استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر همکاری نزدیک بین این استان و جمهوری خودمختار نخجوان گفت: ما برای همکاری با برادران نخجوانی خود هیچ محدودیتی نداریم و آماده ایم در تمام زمینه ها مناسبات را گسترش دهیم.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز سه شنبه در سفر به نخجوان و دیدار با واصف طالب اف رییس مجلس عالی این جمهوری خودمختار، یادآور شد: استفاده از ظرفیت های همکاری مشترک نیازمند معرفی قابلیت ها و توانمندی های دو طرف است.


وی، بر تشویق و ترغیب تجار و سرمایه گذاران تبریز و نخجوان برای همکاری های مشترک تاکید کرد و گفت: رفت و آمدها باید افزایش یابد تا زمینه های همکاری بهتر شناسایی شود.

جبارزاده با اشاره به مزیت های سرمایه گذاری و تجارت در منطقه آزاد ارس، بر استفاده از فرصت همکاری و حضور تجار و سرمایه گذاران نخجوانی در این منطقه تاکید کرد.

وی با اشاره به مزیت دسترسی به کشورهای آسیای میانه و روسیه از طریق جمهوری خودمختار نخجوان، توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری و استفاده از ظرفیت های حمل و نقل برای صادرات کالاهای تولیدی به خصوص محصولات باغی و کشاورزی از منطقه آزاد ارس به بازارهای منطقه را مورد تاکید قرار داد.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: علاقمند به برپایی نمایشگاهی با عنوان نخجوان در تبریز هستیم تا مردم ما بهتر بتوانند با توانمندی های این جمهوری آشنا شوند.

وی، آمادگی آذربایجان شرقی برای همکاری با جمهوری خودمختار نخجوان در همه زمینه ها به ویژه داروسازی، استاندارد تولیدات، فرآورده های نفتی و صادرات میوه را اعلام و اظهار کرد: اولویت اول ما توسعه روابط با همسایگان است و علاقه داریم نیازمندی های خود را از طریق همسایگان تامین و در تامین نیازهای آنان نیز همکاری داشته باشیم.

رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان نیز در این دیدار با بیان اینکه تجار و سرمایه گذاران این جمهوری هیچ مشکلی برای همکاری با آذربایجان شرقی ندارند، گفت: ما به عنوان مسئولان دولت وظیفه داریم زمینه را برای این همکاری ها آماده کنیم.

واصف طالب اف افزود: افزایش رفت و آمد هیات های اقتصادی و تجاری دو طرف خیر و برکت زیادی دارد، چراکه آنها بهتر می توانند در رابطه با توسعه همکاری ها تصمیم بگیرند و تصمیمات دولت ها وابسته به اراده آنهاست.

طالب اف، از آمادگی جمهوری خودمختار نخجوان برای صادرات برخی از کالاهای تولیدی این جمهوری به آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: نخجوان در زمینه تولید آب معدنی گازدار، گیاهان دارویی، محصولات دامی و مبلمان منزل توانمندی های خوبی دارد.

وی ، بر استفاده از ظرفیت منطقه آزاد ارس برای تولید مشترک بین جمهوری خودمختار نخجوان و آذربایجان شرقی تاکید کرد.

جمهوری خودمختار نخجوان بخشی از کشور جمهوری آذربایجان است که با جمهوری اسلامی ایران ۱۶۳ کیلومتر مرز مشترک دارد.

این جمهوری با مساحت پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع دارای هشت بخش مرکزی است و جمعیت آن بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر برآورد شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :