بیست و چهارمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی همزمان با جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به ریاست اسماعیل جبارزاده در محل اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد و در آن فعالان اقتصادی در موضوعات مختلف تولید و بهره وری با مسوولان و مدیران استانی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش تبریزمن، بررسی مشکل کمبود مواد اولیه مورد نیاز در صنایع غذایی استان به ویژه شکر از مواردی بود که مورد انتقاد تولیدکنندگان مواد غذایی از جمله یونس ژایله رییس انجمن صنایع غذایی، بهداشتی و دارویی استان قرار گرفت و عنوان گردید که بسیاری از واحدهای تولید شیرینی و شکلات بر اثر کمبود شکر به حالت تعطیلی درآمده اند اما کریم مهری رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اعلام کرد که در ۲ ماه گذشته حدود ۱۵ هزار تن شکر به واحدهای مربوطه حواله و ارایه شده است.

استاندار آذربایجان شرقی هم در این خصوص گفت:باید یک شرکت موثر به نام “تامین و تجهیز اقلام صنایع استان” تاسیس گردد تا کلیه مایحتاج و اقلام مصرفی واحدهای صنعتی و تولیدی در شرایط مناسب تهیه شود و حتی در این رابطه باید از ظرفیت های استان های همجوار نیز در جهت استفاده از تولید شکر بهره کامل به عمل آید.

photo_2016-08-21_10-16-54

اسماعیل جبارزاده افزود:وارد کردن شکر تصفیه شده به کشور برخلاف محورهای اقتصاد مقاومتی است و نباید هیچ یک از واحدهای تولیدی به دلیل نبود اقلام و مواد اولیه تعطیل شوند.

وی اضافه کرد:ایجاد شرکت تخصصی صادرات نیز باید با همت بخش خصوصی استان راه اندازی گردد زیرا تحقق اصول اقتصاد مقاومتی از اصلی ترین محورهای اقتصادی آذربایجان شرقی به شمار می آید.

بررسی مشکلات اخذ مالیات و ارزش افزوده و جرایم از شرکت های عمرانی و پیمانکاری که هنوز طلب خود را از دولت دریافت ننموده اند، بررسی پیشنهاد مشترک اتاق بازرگانی ایران و اتاق های استانها در خصوص قبول اظهارنامه های تسلیمی سال گذشته، بررسی مشکلات تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه فرش دستبافت و بررسی فضای کسب و کار آذربایجان شرقی نیز از جمله مواردی بود که از سوی شرکت کنندگان به صورت تخصصی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

√ اسماعیل چمنی: دیپلماسی فرش دستبافت جایگزین دیپلماسی نفت شود

از نکات جالبی که می توان به آن اشاره کرد اظهارات رییس کمیسیون صنایع دستی و گردشگری اتاق بازرگانی درباره اهمیت به مقوله فرش تبریز بود که گفت:علاوه بر المپیک ورزشی یک المپیک فرش هم در تهران داریم که در تبریز خبری از آن نیست.

رویداد بزرگ فرش دستبافت باید در آذربایجان برگزار شود زیرا ۳۵ درصد صادرات این کالای باارزش از طریق آذربایجان شرقی انجام می شود لذا از تشکل های مربوطه و به ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان انتظار می رود در حوزه فرش دستبافت پررنگ تر و فعال تر از گذشته فعالیت نمایند.

اسماعیل چمنی با ذکر این مطلب که با رقم

۲۰ میلیون تومان یک شغل مستقیم و یک شغل غیرمستقیم دیگر برای علاقه مندان این هنر-صنعت ایجاد می شود اضافه کرد:این امتیاز در سایر صنوف وجود ندارد اما متاسفانه مقداری مشکل قانونی مانند اصلاح قوانین بیمه، عدم اعطای وام های کم بهره، تشکیل مدیریت واحد فرش دستبافت، بوروکراسی های زاید اداری و غیره داریم که باید مرتفع گردند بنابراین دیپلماسی فرش دستبافت باید جایگزین دیپلماسی نفت کشورمان شود.

√ شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :