مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی از واکسیناسیون ۵۳۴۵۹ رأس دام سبک (بره، بزغاله، بز و گوسفند) استان برعلیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) از ابتدای سال تا اواخر تیرماه خبر داد.

به گزارش تبریزمن، امیر حسین بهداد مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اعلام این خبر افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR)  یک بیماری واگیر دامهای سبک می باشد و به هیچ عنوان قابل انتقال به انسان نیست، از این رو خطری برای انسان ها ندارد، همچنین این بیماری می تواند علاوه بر انتشار در جمعیت دام های اهلی، چهار پایان حیات وحش مانند کل و بز، قوچ و میش، آهو را نیز درگیر کند.

بهداد یکی از بهترین و موثر ترین راه های پیشگیری از این بیماری را واکسیناسیون عنوان کرد و گفت:  واکسیناسیون بر علیه این بیماری یکبار در سال انجام می گیرد که باعث ایمنیت نسبتا طولانی مدت در دامها می شود، اکیپهای واکسیناسیون دامپزشکی نیز در تمامی روستاها به ویژه روستا ها و مناطقی که جمعیت دام سبک آنها زیاد بوده و یا از نظر زیست محیطی به لحاظ حضور چهارپایان وحشی حائز اهمیت فراوان می باشد، واکسیناسیون بر علیه این بیماری را انجام می دهند.

بهداد با اشاره به علائم این بیماری افزود: این بیماری با تب آغاز شده و همراه با آبریزش از دهان، بینی، چشم و زخم ستاره ای شکل داخل دهان می باشد، این بیماری همچنین در دامهای جوان به صورت شدید بروز کرده و با اسهال بد بو همراه است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در پایان از دامداران خواست نهایت همکاری را با اکیپ های دامپزشکی داشته و در صورت مشاهده هرگونه علائم این بیماری و یا هر بیماری دیگر در دامهای خود، مراتب را هر چه سریعتر به ادارات دامپزشکی شهرستان ها و یا از طریق شماره تلفن ۱۵۱۲ به اداره کل دامپزشکی استان اطلاع دهند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :