جمشید نظمی مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی در نشست ستاد گرامیداشت ۱۷ شوال روز ملی ورزش باستانی گفت : ورزش باستانی و پهلوانی تنها ورزش نیست ، نشان از فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی است.

به گزارش تبریزمن، جمشید نظمی مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی در نشست ستاد گرامیداشت  ۱۷ شوال روز ملی ورزش باستانی گفت : ورزش باستانی و پهلوانی تنها ورزش نیست ، نشان از فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی است.

وی پیشینه ورزش پهلوانی و زورخانه ای را در استان و تبریز را بسیار قدیمی دانست و افزود : آذربایجانشرقی و تبریز قهرمانان و پهلوانان نامی و بزرگی را به ورزش و جامعه کشور معرفی کرده که سالهای سال در اذهان عمومی باقی مانده و خواهد ماند .

نظمی تصریح کرد: ورزش باستانی و پهلوانی تنها بازوی توسعه فرهنک و منش پهلوانی در تمامی ورزشهاست و ترویج منش پهلوانی حضرت علی (ع) مشکلات ورزش را برطرف می‌کند.

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی با اشاره به اینکه مسئولان باید همواره با نگاهی فرهنگی به مسائل نگاه کنند، اظهار کرد: مسائلی که در حوزه ورزش استان وجود دارد باید از طریق فرهنگ مورد توجه قرار گیرد.

وی اخلاق را در ورزش بسیار مهم و ضروری دانست و افزود: ورزشکاران ایران اسلامی با برخورداری از اخلاق، معرفت، اخلاص و عزت در مسابقات ورزشی خوش درخشیده‌اند و برای اعتلای نام انقلاب اسلامی تلاش کرده‌اند.

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی بیان کرد: ورزشکاران به تاسی از رفتار و فرمایشات مولای متقیان حضرت علی (ع) می توانند با ترویج موضوعات اخلاقی و منش پهلوانی در ورزش بسیاری از مشکلات ورزش را حل کنند. وی ادامه داد: ورزشکاران و دست‌اندرکاران ورزش همیشه باید برای رضای خدا و انس با معبود تلاش کنند تا مشکلات برطرف شده و اخلاق اسلامی بیشتر در ورزش نمود داشته باشد.

نظمی افزود: ورزش یک نوع ریاضت بوده و باید توجه شود تا در ورزش هم علاوه بر قهرمانان، پهلوانان نیز تربیت شوند.

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی با تأکید بر رسیدن به حقیقت نفس گفت: حضرت علی (ع) محور حق بودند و زمانی که درب خیبر را از جا کندند آن را امری الهی دانستند لذا قدرت زمانی مفید است که در خدمت معنویت درآید.

نظمی با اشاره به اینکه هدف اساسی ورزش تقویت قوای جسمی و روحی است، تصریح کرد: رشد و کامل شدن ورزش نیز باید در هر دو بعد جسمی و روحی صورت پذیرد.

وی ادامه داد: الگوسازی و جهت‌دهی به رفتار ورزشکاران قهرمان به سمت ورزشکارانی بااخلاق، مؤمن، تکلیف‌گرا، بصیر، ولایت‌مدار و پهلوان دستاورد تاسی بر حضرت علی (ع) است .

وی گفت : ورزش یک ابزار مهم تربیتی است و با استفاده از ورزش امروز می‌توان اسلام ناب محمدی را در جهان گسترش داد و ایران می‌تواند پرچم‌دار این حرکت باشد.

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجانشرقی در ادامه بیان داشت : گود زورخانه و ورزش باستانی مکان پاکان و نیکان است و ورزش باستانی ورزشی مهم ، غیرتی ، اسلامی ، ملی ، مردانگی و جوانمردی است و گود زورخانه محل جوانمردانی است که بر ارزش های اسلامی و انسانی اهمیت می دهند و در سالهای نه چندان دور مکان مقدس و شفاخانه ای بود که پهلوانان و مردشدان پای بر آستان مقدس آن می گذاشتند و گود زورخانه حکایت اعتقادات و باورهای دینی ماست و این هشت ضلعی حکایت از پایبندی به مناسبتهای اسلامی است .

روز ملی پهلوان و زورخانه برابر با ۱۷ شوال سالروز غلبه حماسه ای مولای متقیان حضرت علی (ع) بر عمر ابن عبدود در جنگ خندق نام نامگذاری شده است .

در این نشست مقرر شد در تمامی زورخانه های سطح استان حرکات باستانی و پهلوانی گروه ورزشهای باستانی و پهلوانی با حضور پیشکسوتان و خاک خودرگان این رشته برگزار شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :