وزیر نیرو گفت: میزان ورودی آب به سدهای کشور نسبت به پارسال بهبود یافته و امیدواریم تا پایان سال زراعی جاری شاهد بارشهای خوبی در سطح کشور باشیم.

به گزارش تبریزمن، حمید چیت چیان روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از سد سررود کلات واقع در شمال شرق خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: اما نمی توان با یک سال بارندگی خوب، انتظار از بین رفتن آثار تجمعی تداوم ۱۵ سال پدیده خشکسالی را در کشور داشت.

و همچنین از افزایش ۴۵ درصدی بارندگی طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال خبر و ادامه داد: میزان بارشها در سطح کشور از ابتدای سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته(میان مدت) نیز از رشد ۳۹ درصدی برخوردار است.

81900746-7041284566

وزیر نیرو در ادامه گفت: طی ۲٫۵ سال فعالیت دولت یازدهم برنامه ساخت هیچ سد جدیدی در سطح کشور در دستور کار قرار نگرفته است.

وی افزود: مطالعات و برنامه ریزی تمام سدهای در حال ساخت نیز مربوط به گذشته است.

چیت چیان ادامه داد: پروژه های سدسازی در حیات اجتماعی و اقتصادی یک کشور نقش مهمی دارند اما این سدها بسته به شرایط منطقه و وضعیت بارندگی ساخته می شوند و نمی توانند ب طور مستمر در یک کشور همواره ادامه داشته باشند.

وی گفت: در عین حال برای ساخت یک سد باید تمام جوانب زیست محیطی، اقتصادی ،اجتماعی و فنی آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

وزیر نیرو افزود: هم اکنون عملیات ساخت ۱۴۳ سد در سطح کشور در حال اجراست اما اجرای ۱۱۵ طرح در اولویت و با سرعت پیش می رود و بقیه با توجه به شرایط بارندگی کشور در مرحله بازنگری و تجدید نظر قرار دارند.

وی همچنین با اشاره به بهره برداری از سد سررود در شهرستان کلات گفت: رئیس جمهوری در سفر خود به خراسان رضوی وعده بهره برداری از سه سد جدید را در این استان تا پایان سال ۱۳۹۴ داده بود که یکی از آنها سد سررود است که شاهد افتتاح آن هستیم.

چیت چیان افزود: سد دیگری نیز در شهرستان نیشابور طی ماههای اخیر با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهر برداری رسید و سد سوم نیز تا پایان امسال در خراسان رضوی بهره برداری خواهد شد.

سد خاکی سنگریزه ای ۳۴۷ متری سررود با هسته رسی و هزینه ۶۸۰ میلیارد ریال با هدف مهار، کنترل، ذخیره و تنظیم جریانهای دائم و فصلی رودخانه قره تیکان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در محدوده شهرستان کلات نادری ساخته شده است.

کلات در فاصله ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :