بزرگترین و مجهزترین مرکز مسافربری بین‌شهری شمال غرب کشور به همراه راه‌اندازی بخش پنجم اتوبوس‌های بازسازی‌شده بااعتبار ۲۳ میلیارد ریال  با حضور وزیر راه و شهرسازی امروز در تبریز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش تبریزمن، در آیین گشایش سالن اصلی این مجموعه که با ۸۰ میلیارد تومان اعتبار احداث گردیده است تعداد کثیری از شهروندان، مقامات استانی و مدیران شهری و اعضای شورای شهر تبریز حضور داشتند که به‌عنوان عیدانه مجموعه شهرداری تبریز به شهروندان محسوب می‌گردد.

باید عقب‌افتادگی‌های شهر تبریز جبران گردد

در ابتدای این مراسم نایب‌رئیس شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه پروژه سالن ترمینال در سایه همکاری‌های تمام دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته است گفت:این در حالی است که این پروژه از سال ۷۳ کلید خورده بود اما در دوره چهارم شورای شهر و تلاش‌های مجموعه شهرداری بالاخره به بهره‌برداری رسید و مایه مباهات است.

محمدحسین جعفری افزود:تبریز دروازه اروپاست اما متأسفانه در سه دهه گذشته آن‌طور که باید و شاید در حوزه عمرانی نسبت به سایر کلان‌شهرها صاحب سهام آن‌چنانی نبوده است! لذا سعی بر این است که گذشته عقب‌افتاده خود را جبران نماید.

وی اضافه کرد:مردم آذربایجان منتظر افتتاح راه‌آهن تبریز – میانه و سایر رویدادهای عمرانی در آستانه سال نمونه گردشگری هستند تا موقعیت اتصال به اروپا تحقق یابد بدین ترتیب حمایت دولت در حوزه حمل و نقل عمومی ازجمله مترو باید مدنظر قرار گیرد.

خط یک متروی تبریز در سال ۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید

شهردار کلان‌شهر تبریز نیز خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت:درست است که مدیریت واحد شهری را نتوانستیم در کلان‌شهرهای کشور ایجاد نماییم اما می‌توانیم ادعا کنیم که این امر در سایه تدابیر استاندار آذربایجان شرقی تحقق‌یافته است زیرا همه مسئولان در فکر توسعه شهری هستند.

صادق نجفی ادامه داد:هم‌اکنون برای اجرای تعداد ۷۱۲ پروژه مبلغ یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود تا تبریز قهرمان به هویت گذشته خود دست یابد به‌طوری‌که این شهر پایتخت فرش، نگارگری، اطلس شهرهای اسلامی، نمونه زندگی و بدون گدا است.

وی افزود:همچنین با حدود ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار، پروژه‌های مشارکتی را آغاز کرده‌ایم که سهم قابل‌توجهی از آن‌ها را سرمایه‌گذاران خارجی به انجام خواهند رساند، کنارگذرهای شمالی و جنوبی، طرح جامع شهر تبریز و غیره نیز باید توسط دولت و مساعدت ما انجام گیرد.

نجفی، تبریز را پایلوت طرح ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین عنوان کرد و گفت:با مساعدت دولت ۲۲۰ واحد را شروع کرده‌ایم و بیش از ۷۰۰ واحد نیز توسط انبوه‌سازان انجام می‌گیرد.

شهردار تبریز اضافه کرد:در طول سال ۹۲ تعداد ۴۳۰ دستگاه اتوبوس داشتیم و امروز این رقم به ۸۰۰ رسیده است و امیدواریم در آینده نزدیک به تعداد یک هزار دستگاه نایل گردیم. در همین مدت مبلغ ۴۸۰ میلیارد تومان هم به متروی تبریز تزریق کرده‌ایم که ۱۵۱ میلیارد آن مربوط به سال جاری است و لذا در سال ۹۶ خط یک مترو به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس اطلس شهرهای اسلامی در پایان اظهارات خود اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک ایستگاه تلفیقی مترو و خط آهن تبریز و سالن بین‌المللی فرودگاه این کلان‌شهر مورد افتتاح قرار گیرد.

شهرهای آذربایجان شرقی به کارگاه سازندگی تبدیل‌شده‌اند

استاندار آذربایجان شرقی هم از سیاست‌های دولت گذشته انتقاد کرد و گفت:در سال‌هایی که دولت و کشور درآمدهای ۸۰۰ میلیارد تومانی داشت این‌گونه پروژه‌ها راکد مانده بود و با نفت ۱۲۰ دلاری تنها ۸ درصد پیشرفت داشت اما اکنون‌که درآمد شهرداری‌ها کاهش هم یافته توانسته‌ایم پروژه بزرگ سالن ترمینال مرکزی تبریز را مورد افتتاح قرار دهیم که بسیار افتخارآفرین است.

اسماعیل جبارزاده افزود:بااین‌حال بازهم هرچند ماه یک پروژه قابل‌توجه شهری و عمرانی به بهره‌برداری می‌رسند که همگی در راستای توسعه آذربایجان و تبریز می‌باشد.

وی در خاتمه اضافه کرد:تمام شهرهای استان به کارگاه سازندگی تبدیل شده اند و این امر در سایه همکاری دستگاه های اجرایی می باشد لذا امیدواریم سال آینده، سال شکوفایی شهری باشد.

تمام کریدورهای اصلی کشور از آسمان آذربایجان می گذرد

وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز نقش شهر تبریز را فراتر از یک شهر در تاریخ دانست و گفت:توجه به تبریز، توجه به ایران شهر است، لذا توجه به این شهر را از ارکان امنیت ملی می دانیم.

عباس آخوندی ادامه داد:پس از برجام عمده ترین بحث این است که ما به مرکز تعادل منطقه بازگردیم، یعنی از سند تا فرات و از سیحون تا خلیج فارس! زیرا ایران در این منطقه همیشه کانون توسعه بوده است اما عده ای این اصل را برنتافته و اکنون مشاهده می کنیم که خاورمیانه در چه آتشی شعله ور می گردد که خوشبختانه پس از برجام، کشورمان در حال ایفای نقش اصیل خود می باشد.

وی افزود:باید تمام کریدورهای فرهنگی و اقتصادی را فعال کنیم تا کشور به سوی توسعه هدایت گردد و البته یکی از مهم ترین آن، کریدوری است که از منطقه شمال غرب می گذرد و باید تمام زیرساخت های آن ایجاد گردد، به طوری که اخیرا ۶ کریدور هوایی را فعال کرده ایم که تمام آنها از آسمان آذربایجان عبور می کند.

آخوندی توجه به نقش تبریز را امری مهم ارزیابی نمود و اضافه کرد:آن چه که برای من مهم است یکپارچگی موضوع حمل و نقل است تا ارتباطات مترو، ترمینال و فرودگاه به نحوی مناسب صورت گیرد، خوشبختانه ریل های راه آهن تبریز – میانه را خریداری کرده ایم و کارهای اجرایی آن با پیشرفت قابل قبولی در حال اجراست، از سوی دیگر ۷ فرودگاه بین المللی از جمله تبریز را در نظر گرفته ایم تا با کلاس جهانی بتوانیم به شبکه حمل و نقل استاندارد دست یابیم و در این خصوص با شرکت های بین المللی جهت سرمایه گذاری به مذاکره پرداخته ایم، بدین ترتیب یک شبکه حمل و نقل ریلی حومه ای هم برای کلان شهر تبریز نیاز است تا علی رغم فشارهای اقتصادی، امر مبادلات تجاری و جابجایی مسافر با خدمات بهینه صورت گیرد.

وزیر راه و شهرسازی استقرار ۴۷ درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز را زنگ خطری برای آینده این شهر دانست و گفت:متاسفانه تمرکزگرایی نامناسبی در این خصوص گرفته است که در این راستا توسعه شبکه حمل و نقل ریلی باید به حل و فصل مشکلات روزمره شهری تبدیل شود.

وی در پایان اظهارات خود خبر خوشی هم به دارندگان واحدهای مسکونی در بافت مرکزی شهرهای کشور داد و تاکید کرد:با هماهنگی و تایید بانک مرکزی و تایید شورای پول و اعتبار، رقم اعطایی تسهیلات مربوط به ترمیم و بازسازی بافت های میانی در شهرهای بزرگ به رقم ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۸۰ میلیون تومان افزایش یافت تا توسعه درون شهرهای کشور شتاب بیشتری بگیرد.

شایان ذکر است پروژه سالن اصلی ترمینال مرکزی تبریز به مساحت ۲۰ هزار و ۳۳۲ مترمربع در ناحیه جنوب غربی این کلان شهر قرار گرفته است، این سازه در ۳ طبقه و با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا و مطابق با استانداردهای جهانی و فوق مدرن احداث گردیده و در نمای بیرونی آن، کرتن وال با ترکیبی از شیشه دوجداره ایمن و پروفیل های فریم لس و آلومینیوم کامپوزیت استفاده شده است.

همچنین بهره گیری از پوشش سنگی برای ستون های اصلی و شیشه در حجم انبوه جلوه بسیار زیبایی به آن در ساعات شبانه و روزانه بخشیده است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :