بیست و یکمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی با محوریت توسعه اقتصاد ملی بعد از تحریم امروز در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، در این مراسم که در آن وزیر صنعت، معدن و تجارت، رؤسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور، تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس و شورای شهر تبریز، شهردار کلان شهر تبریز، استاندار آذربایجان شرقی و تعداد کثیری از فعالان اقتصادی استان و کشور حضور داشتند پیرامون مباحث توسعه صادرات غیرنفتی تبادل نظر به عمل آمد.

با شعار نمی توان به جایی رسید

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور در این همایش با اشاره به اینکه امر صادرات جزو نص قرآن کریم می باشد گفت:ما اکنون بیش از ۱۰ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی داریم که باید ساماندهی گردند لذا حاضریم در بخش صنعت، دوره های آموزشی را برگزار نماییم تا جوانان مستعد بتوانند به عنوان تکنسین در مراکز مختلف صنعتی مشغول به کار شوند بنابراین باید ابتدا از خودمان شروع کنیم تا تولیدات از مرحله طراحی تا صادرات پروسه بهینه ای را طی نمایند.

نعمت زاده با ذکر این نکته که نباید از امر آموزش در حوزه تولید، بازاریابی و صادرات غافل شویم افزود:با شعار نمی توان به جایی رسید و تشویق هرچه بیشتر سرمایه گذاران خارجی بهترین کمک به امر صادرات می باشد. به طوری که بیشترین میزان سرمایه گذاری در آمریکا و آلمان است با این طرز فکر در کشور های مختلف، میزان تولید را افزایش می دهند لذا ما هم باید سعی کنیم بیشتر کار کرده و پس از تحقق برجام از منابع بین المللی هم بهره مند شویم.

photo_2015-12-05_17-03-38
وی اضافه کرد:هنوز در کشور ما امر صادرات محور اصلی امور نیست در حالی که رقم صادرات سالانه ایران باید ۲۰۰ میلیارد دلار باشد.

به گفته نعمت زاده، توسعه صادرات غیر نفتی، استفاده از توانمندی داخلی و برون گرایی از اصول موفقیت کشور است که باید مورد توجه همگانی قرار گیرد.

قوانین دست و پاگیر باید رفع گردند

صمد حسن زاده رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز هم با اشاره به اینکه اخیرا تحول بزرگی در موفقیت دیپلماسی کشورمان به وجود آمده است گفت:اعتقاد داریم اگر حمایت های منطقی از فعالان اقتصادی کشور یه عمل آید بسیاری از مشکلات موجود در حوزه تجارت و صادرات کاهش می یابد به طوری که باید قوانین دست و پا گیر مربوط به سنوات گذشته اصلاح گردند تا پروسه فعالیت های اقتصادی ساماندهی شود.

صادرات، حرارت سنجی برای اقتصاد کشور است

رییس اتاق بازرگانی ایران هم با تقدیر از برگزاری این همایش در ۲ دهه اخیر گفت:علاقه همه اتاق های بازرگانی کشور به بحث صادرات بسیار قابل ستایش است زیرا امر صادرات، حرارت سنجی برای سنجش اقتصاد کشور است لذا توسعه صادرات در مدار ایجاد اشتغال قرار می گیرد که البته نگاهی به بازار های خارجی می تواند تولید بیشتر برای صادرات و رقابت در راستای ارتقای کیفیت را به همراه داشته باشد.

جلال پور ادامه داد: در تسهیل مقررات کشورها، ایران در رتبه ۱۰۵ قرار گرفته در حالی که برخی از کشور های همسایه نظیر قطر در رتبه دوم قرار دارد، در فضای کسب و کار نیز دولت یازدهم توانسته اقدامات مناسبی را انجام دهد که از رتبه ۱۵۲ در دولت گذشته به رتبه ۱۱۸ رشد داشته ایم.

وی در پایان بر بهبود زیر ساخت های ارزی و پولی اشاره کرد و گفت: استراتژی امر صادرات باید برای دو دهه آینده تدوین گردد اما با این حال آذربایجان شرقی امروزه با ۳۷۰ میلیون دلار صادرات در رتبه ۷ کشوری قرار گرفته و باید بیش از پیش در ارتقای بهره وری رشد داشته باشد.

صادرات، محور توسعه کشور است

یونس ژایله صادر کننده برتر و نمونه کشور نیز در این مراسم صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری شیرینی و شکلات استان را مورد توجه قرار داد و گفت:این در حالی است که هیات های خارجی که به کشورمان سفر می کنند هیچ گونه برنامه ریزی خاصی برای جذب آن ها وجود ندارد و این امر باید مورد توجه مسوولان مربوطه قرار گیرد.

وی افزود:از سوی دیگر ناوگان حمل و نقل ما عمری ۳۲ ساله دارند در حالی که کامیون های ما اجازه ورود به کشور های اروپایی را نمییابند زیرا باید دارای استاندارد یورو ۶ باشند!

photo_2015-12-05_17-03-51
مدیر شرکت شیرین عسل در پایان اظهارات خود اضافه کرد: بحث آموزش مهارت در تولید، وضعیت نامناسب صادرات استان و عدم حمایت از برند اصلی کالا ها از دیگر مواردی است که در سایه فهم مشترک دولت، مردم و مجلس تحقق خواهد یافت زیرا صادرات، محور توسعه کشور است.
فرودگاه تبریز باید به هاب منطقه تبدیل شود

شهردار تبریز آذربایجانی ها را مردمی با اراده توصیف کرد و گفت: امروزه در موارد اقتصادی دوران بعد از تحریم اگر کاری انجام شود قطعأ با حضور مردم آذربایجان محقق خواهد شد لذا درخواست ما این است که فرودگاه تبریز به یک هاب منطقه تبدیل شود تا امر صادرات به سهولت انجام گیرد.
صادق نجفی افزود:اتاق بازرگانی تبریز به عنوان اولین اتاق ایران نیازمند مکانی مناسب است که ما این امر را با همکاری فعالان اقتصادی به انجام خواهیم رساند تا مایه افتخار ایران باشد.

فرش دستبافت باید جایگزین صادرات نفتی گردد

رییس اتحادیه بافندگان فرش دستبافت کشور هم گفت: اکثریت صادرات کشور متعلق به آذربایجانی هاست.

اسماعیل چمنی اشتغال را محور توسعه و صادرات دانست و افزود: نزدیک به ۵ میلیون نفر از مردم ایران از طریق صنعت و هنر فرش ارتزاق می کنند و این در حالی است که نزدیک به ۴۰ درصد صادرات فرش دستبافت متعلق به استان ماست لذا باید بانک های تخصصی و موسسات حمایت از فرش دستبافت تاسیس گردند تا پروسه فعالیت آن ها گسترش یابد.

وی در خاتمه تاکید کرد: دیپلماسی و برنامه ریزی اقلام صادراتی مواد غذایی و فرش را باید جایگزین صادرات نفتی نماییم که در این خصوص ایجاد کمیسیون حمایت از فرش دستبافت در مجلس را خواهانیم.

photo_2015-12-05_17-04-06
توجه به تولید ملی، اصلی ترین راهکار ماست

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما به کشور عراق ۷ میلیارد دلار صادرات داشتیم و ترکیه در حدود ۴۰ میلیارد دلار ، افزود: دیگر حرفی برای گفتن وجود ندارد! راهکار اصلی ما توجه به تولید ملی باید باشد زیرا هنوز به این باور نرسیده ایم که صنعت باید در راستای اهداف ما قرار گیرد، رایزنان اقتصادی ما باید در کشور های جهان حضور یابند در حالیکه در دولت گذشته ۷ مورد بود و اکنون به ۱۷ کشور افزایش یافته است لذا توجه به این امر می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

در ادامه این مراسم به تعدادی از پیشکسوتان امر تولید و صادرات و نیز فعالان اقتصادی لوح تقدیر اهدا گردید.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :