رئیس سابق سازمان ملی استاندارد ایران گفت: وضعیت اقتصادی آذربایجان شرقی مناسب نیست و ۵۰ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی استان تعطیل شده اند.
تبریزمن، سرویس سیاسی: نظام الدین برزگری رئیس سابق سازمان ملی استاندارد ایران و مشاور سابق معاون وزیر نفت و مشاور سابق معاون اجرایی دولت تدبیر و امید از تحریریه “تبریزمن” بازدید کرد و گفتگویی با خبرنگاران این مجموعه انجام داد که در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید.

*آقای مهندس برزگری به صورت اجمالی خودتان را معرفی کنید:

بنده از سال ۶۱ تا ۷۱ به عنوان معاون بازرگانی استان فعالیت داشته ام تا اینکه در سال ۷۱ به عنوان معاون استاندارد استان انتخاب شدم و نهایتا در سال ۷۴ به عنوان مدیرکل استاندارد انتخاب شدم. در سال ۸۳ معاون موسسه استاندارد ایران شده و در پس از آن نیز به مدت ۵٫۵ سال ریاست سازمان استاندارد کشور را عهده دار شدم.

یکی از مواردی که بنده در زمان مدیرکلی استاندارد استان به دنبال آن بودم، این بود که استاندارد نباید زیرمجموعه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت باشد که خوشبختانه با رایزنی های انجام شده، استاندارد را از موسسه ای، زیرمجموعه وزارتخانه، به یک سازمان ملی مستقل تبدیل کردیم.

در سال ۹۲ من درخواست بازنشتگی خودم را ارائه کردم و به سختی این درخواست را به کرسی نشاندیم. پس از مدت کوتاهی از بازنشستگی به عنوان مشاور معاون اجرایی دولت تدبیر و امید انتخاب شدم و تا ۶ ماه قبل از ثبت نام برای کاندیداتوری مجلس، در ریاست جمهوری مشغول بودم.

با توجه به قانون انتخابات، مشاوران و معاونان ریاست جمهوری باید برای شرکت در انتخابات از سمت خود استعفا دهد و بنابراین ما هم استعفا دادیم و هم اکنون به عنوان مشاور معاونت پژوهش و فناوری امور مهندسی وزارت نفت در حال فعالیت می باشم.

nejati-8

*به عنوان یکی از فعالان برجسته و فعال استاندارد کشور، مشکلات استاندارد کشور را درچه می دانید:

در دوران تحریم، مشکلات استاندارد نسبت به دوره های قبل بیشتر بود. البته استکبار جهانی در طول ۳۷ سال ما را موردتحریم قرار داده اما در دوران تشدید تحریم ها، وضعیت کمی نابسامان بود. البته ما طبق معمول استانداردهای لازم در موضوعات داخلی و نیز کالاهای وارداتی را اعمال می کردیم.

بعضا با توجه به سلایق برخی دولت ها، توصیه هایی انجام می گرفت که ما با توجه به رسالت کاری خود آن ها را نادیده گرفتیم که همین مسئله باعث شد دو بار از استاندارد کنار گذاشته شویم.

بار اول همان تغییر نام استاندارد از موسسه به سازمان ملی بود که آقای کارخانه، نماینده فعلی همدان را به جای ما قرار دادند و یک بار هم آقای خورشیدی، داماد آقای احمدی نژاد به مدت۱۰ روز رئیس سازمان استاندارد شد که بر اساس تاکیدات نمایندگان مجلس، این حکم هم لغو شد.

nejati-6

*وضعیت اقتصادی آذربایجان شرقی را چه طور ارزیابی می کنید:

متاسفانه گزارشی که پیش از سفر ریاست جمهوری به استان آذربایجان شرقی تدوین شده بود، آمده که بیش از ۵۰ درصد واحد های تولیدی استان تعطیل و یا پروانه بهره برداری شان ابطال شده است.

در بخش ساختمان، بازار و تجارت هم چنین مشکلاتی وجود دارد. حتی فرش هم وضعیت خوبی ندارد و در ۱۰ سال اخیر با مشکلات عدیده ای مواجه شده است. من وضعیت اقتصادی استان را مناسب نمی بینم و باید در این خصوص تدبیر صورت بگیرد.

*طرز فکری شما به طیف اصولگرایی نزدیک است یا اصلاح طلبی:

اعتقاد من اینست که در کشور باید اعتدال، محبت، مهربانی، همدلی و همزبانی که امسال نیز به این نام مزین شده است، وجود داشته باشد.

نه چپ و نه راست، اگر اعتدال در تمام کارها رعایت شود، تمامی مشکلات حل خواهد شد و همه می توانند در کنار هم با آسایش زندگی کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :