مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی وضعیت استان آذربایجان‌شرقی در موضوعات بهره‌وری را نامطلوب دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا سهم خود را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، علی جهانگیری در همایش بهینه‌سازی مصرف انرژی، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه بنا است با توجه به حل موفقیت‌آمیز مسئله هسته‌ای حدود هشت درصد رشد اقتصادی در کشور داشته باشیم که این مهم محقق نمی‌شود مگر با توجه جدی به موضوع  بهره‌وری.

وی ادامه داد: در این برنامه آمده است که ۲٫۸ درصد از  رشد اقتصادی باید از محل افزایش بهره‌وری محقق شود یعنی این میزان رشد بدون سرمایه‌گذاری و با تاکید بر استفاده بهینه از منابع موجود باید تحقق یابد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: با بررسی برنامه‌های توسعه‌ای در کشور می‌بینیم که در برنامه چهارم توسعه نیز مقرر شده بود تا سه درصد رشد اقتصادی کشور از محل بهره‌وری محقق شود که حتی کمتر از یک درصد آن نیز محقق نشد.

وی با اشاره به چشم انداز ۲۰ ساله گفت: اینکه ما بخواهیم در چشم انداز ۲۰ ساله به عنوان کشور اول منطقه مطرح شویم نیازمند بهره‌وری است و یکی از مهم‌ترین ملزومات تحقق این هدف تبدیل شدن ایران به کشور پیشرفته منطقه است در صورتی که ما شاهد هستیم برخی از کشورهای منطقه توانسته‌اند قدم‌های مهمی در این رابطه بردارند و رشد قابل توجه اقتصادی را در طول سال‌های گذشته داشته باشند.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی گفت: مشکل کشور ما ارزان یا گران شدن نفت نیست بلکه مشکل ما استفاده از روش‌هایی است که باید به سمت فناوری و روش‌های روز سوق داده شوند.

وی تصریح کرد: تفاوت ما با کشورهای موفق در روش‌ها است و بخش بزرگی از این تفاوت‌ها در استفاده بهره‌ورانه از منابع نهفته است.

جهانگیری وضعیت استان آذربایجان‌شرقی در موضوعات بهره‌وری را نامطلوب دانست و گفت: متاسفانه وضعیت استان ما در این خصوص شایسته نام آن نیست و ما باید تلاش کنیم تا سهم خود را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم.

وی ادامه داد: متاسفانه بعد از گذشته سال‌ها از انقلاب اسلامی، همچنان درب با پاشنه قبلی می‌چرخد و بهره‌وری کم است و جالب این است که دانش مورد نیاز در کشور ما وجود دارد اما ما نتوانسته‌ایم دانش خود را به عمل و در نتیجه به ثروت تبدیل کنیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، ارتباط صنعت و دانشگاه را کم رنگ دانست و گفت: در خصوص مسائل علمی ما همیشه در دنیا جزو کشورهای پیشگام بوده‌ایم اما در تولید ثروت از علم هیچ وقت حرفی برای گفتن نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته شاهد بودیم که صنایع ما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بودند و نزدیک به ۵۰ درصد از این واحدها به تعطیلی کشیده شدند و در برابر وضعیت حاکم بر کشور در این خصوص تاثیری در دانشگاه‌ها نداشت چرا که آنها درهای خود را بسته بودن و برای خودشان مقالات علمی روی کاغذ می‌نوشتند.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت همراهی صنعت و دانشگاه با یکدیگر گفت: امروز باید دانشگاه‌ها به سمت تحقیقات و پژوهش‌های عملیاتی حرکت کننده و مقالات ما باید از دل صنعت به وجود بیاید.

وی با اشاره به ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در استان گفت: بعد از استقرار دولت تدبیر و امید و حضور دکتر جبارزاده در استان برای فایق آمدن به این مشکلات راه حل را در توجه به اقتصاد دانش بنیان دیدم و از این رو منطقه ویژه علم و فناوری با تاکید بر تولید محصولات فناوری و تجاری‌سازی محصولات و ارتباط بین بخش‌های مختلف علمی، صنعتی و خدماتی ایجاد شد که اگر این مفهوم را جا بیندازیم خواهیم توانست تبریز را به منطقه علمی و فناورانه تبدیل کنیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تاکید کرد: امروز باید همه به این باور برسیم که در خصوص فناوری بسیاری از مباحث پولی نیست توجه به اقتصاد دانش بنیان نیاز به سرمایه‌گذاری کلان ندارد بلکه باید باور کنیم که راه حل برون رفت از مشکلات موجود توجه به فناوری است.

جهانگیری ادامه داد: هنوز بسیاری از فعالان عرصه اقتصادی درخواست وام‌های کم بهره و کمک دولتی دارند در صورتی که تاکید ما تغییر روش‌ها است و یکی از این تاکیدات توجه به اقتصاد دانش بنیان و استفاده از تولیدات فناورانه و کاربردی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :