اقدام روز گذشته رمضان نوری زاده پزشک تیم تراکتورسازی و احیای یک هوادار، بازتاب خوبی در میان طرفداران فوتبال داشت، شاید اگر نوری زاده اندکی تاخیر داشت یا اشتباهی می کرد، امروز فوتبال داغدار یک هوادار تراکتوری بود.

به گزارش تبریزمن، به همین دلیل با زهره هراتیان، رییس ایفمارک تماس گرفتیم تا بدانیم مرکز پزشکی فیفا، قصد تقدیر از این پزشک را دارد یا خیر. گفتگوی هراتیان را با بانک ورزش می خوانید.

اقدام پزشک تراکتورسازی، کار جالبی بود، قصد ندارید از او تقدیر کنید؟

در گروه های بین پزشکان، خیلی در این مورد بحث شد. ما تجربه های مشابهی داشتیم و به نظرم اینکه یک بیمار را به زندگی برگردانید با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. کادر پزشکی تراکتورسازی ثابت کرد که وقتی استانداردها رعایت شوند، روی خوب فوتبال را می توانیم نشان دهیم. قطعا به صورت کتبی از ایشان تقدیر خواهد شد و در مراسمی که برای افتتاح رسمی مرکز پزشکی فیفا داریم، از این ماجرا یاد خواهیم کرد.

با پزشک تراکتورسازی تماس گرفته اید؟

بله، دیشب با او تماس گرفتم و کامل و مفصل صحبت کردیم.

نکته جالب اینکه دو هوادار دچار این مشکل شده اند، از نظر تعداد آمبولانس مشکلی نداشته اند؟

دو آمبولانس مجهز در هر بازی باید باشد که این دو آمبولانس مربوط به زمین است، آمبولانس اول به خاطر اینکه یک هوادار تشنج کرده، او را به بیمارستان منتقل کرده بود و آمبولانس دوم در ورزشگاه بوده.

پس اگر خدای نکرده یک هوادار یا بازیکن دیگر نیز دچار مشکل می شد، آمبولانسی در ورزشگاه نبود.

استاندارد این است که دو آمبولانس مربوط به زمین باشد و به ازای هر چند هزار هوادار یک آمبولانس در نظر گرفته شود ولی به هر ترتیب مدیریت خوبی شده و آمبولانس را برای درمان آن هوادار فرستاده اند. وقتی هوادار روی زمین است نمی توانیم بگوییم تو آمبولانس زمین هستی و نباید بروی.

ظاهرا از یک دستگاه شوک خیلی پیشرفته هم استفاده شده است.

بله، این دستگاه را که ما خریدیم آخرین مدل بوده و خودش تشخیص می دهد که ضربان قلب چگونه است و براساس آن شوک و اقدامات بعدی را انجام می دهد. بیمار ممکن است ضربان نداشته باشد و یا ضربانش نامنظم باشد، روز گذشته دستگاه به پزشک می گوید که قلب ریتم ندارد و بر همین اساس هم شوک و اقدامات لازم انجام می شود.

پس استفاده از این دستگاه نیاز به فرد متخصص ندارد چون خودش می تواند اقدامات لازم را انجام دهد.

دقیقا، یک بچه ۹ ساله هم می تواند از آن استفاده کند. در آن شرایط هم شلوغ بوده و صدا به صدا نمی رسیده به همین دلیل پزشک نمی توانسته گوشی بگذارد و صدای قلب را گوش کند بنابراین دستگاه خودش تشخیص داده که چه کار کند.

از این دستگاه ها برای تمام تیم های لیگ برتری تهیه شده؟

بله، ما تلاش می کنیم که لیگ برتر فوتسال و لیگ دسته یک هم مجهز شوند ولی هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

برای دربی تمهیدات لازم را انجام خواهید داد؟

قطعا، برای دربی باید برای هواداران هم آمبولانس مجهز تهیه شود تا به ازای چند هزار هوادار، یک آمبولانس در ورزشگاه باشد و علاوه بر آن دو آمبولانس هم برای بازیکنان باید حضور داشته باشد.

بانک ورزش


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :