سرعت نشر و سرانه مطالعه در کشور همخوانی ندارد و این مساله بر صنعت چاپ و نشر تاثیر منفی گذاشته به طوری که بسیاری از کتاب ها با شمارگان زیر هزار نسخه منتشر می شود.

به گزارش تبریزمن، وقتی سرانه مطالعه اندک باشد بر اقتصاد نشر و کتاب تاثیر نامطلوبی خواهد گذاشت و از این رهگذر هیچ یک از عناصر تولید و نشر کتاب به منفعت نخواهند رسید.

در افزایش سرانه مطالعه عوامل زیادی چون خانواده، آموزش و پرورش، دولت، رسانه ها، کتابخانه ها، کتابداران و ناشران تاثیر می گذارند.

برای ترویج کتابخوانی در سطح جامعه باید برنامه ریزی مدونی انجام داد و به طور جامع و واقع بینانه، زیرساخت های مدیریتی، علمی، اقتصادی و فرهنگی، را بر پایه ترویج فرهنگ مطالعه کتاب منطبق کرد.

سال گذشته ۷۳ هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ رسید که ۱۶ هزار عنوان در حوزه علوم انسانی ، ۱۴ هزار و ۵۰۰ عنوان در حوزه علوم طبیعی و ریاضیات ، ۱۲ هزار در حوزه دین ، ۱۱ هزار در حوزه کودک ونوجوان و ۱۰ هزار در حوزه ادبیات بود.

همه می دانیم که کتاب عصاره پیشرفت ، تمدن سازی و محصول فکری جامعه است ، اما سرعت مطالعه در کشور به پای سرعت نشر نمی رسد و وضعیت مطالعه در بین ایرانی ها مناسب نیست.

** هر فرد ۱۵ دقیقه را صرف مطالعه کند

کارشناسان حوزه فرهنگ بر این باورند که اگر هر فرد در روز ۱۵ دقیقه از وقت خود را صرف مطالعه کند ،سالانه موفق به مطالعه ۲۰ عنوان کتاب می شود.

محمود رضا برهانی یک کارشناس فرهنگی در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: متاسفانه فضای نشر حال و روز خوبی ندارد و در فضایی که تشخیص کتاب های خوب سخت است باید افراد سر شناس و تاثیرگذار کتاب های خوب را به مردم معرفی کنند.

**تشویق مردم به تفکر و کسب دانش

وی ادامه می دهد:یکی از راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور، آشنایی و تشویق مردم به تفکر است ، زیرا در صورت رفتن جامعه به سمت افزایش دانش و آگاهی ،مردم خود به خود به سمت کتاب می روند.

**استفاده از ظرفیت رسانه ها برای ترویج شیرینی خواندن کتاب

برهانی با بیان اینکه مسوولان نیز باید از طریق سیاست گذاری در مدارس ، دانش آموزان را به مطالعه و دوستی با کتاب هدایت کنند، اظهار می دارد: با استفاده از ظرفیت رسانه های جمعی نیز می توان شیرینی خواندن کتاب در جامعه را رواج داد.

این کارشناس فرهنگی اضافه می کند: از سوی دیگر برای ارزان تر کردن مطالعه کتاب باید دست اندرکاران به تقویت کتابخانه های عمومی ، مدیریت تولید و بازیافت کاغذ جهت انتشار کتاب بپردازند.

**از تولید کتاب های مضر جلوگیری شود

برهانی با اشاره به اینکه دست اندرکاران وظیفه دارند با جلوگیری از انتشار کتاب های مضر، نویسندگان و ناشران متعهد را تکریم و تقویت کنند، تصریح می کند: ناشران نیز به نوبه خود باید با شناسایی نیاز ، خلاهای موجود جامعه و برجسته کردن موضوعات دینی مرتبط با عصر کنونی ، با استفاده از نثر هنری و قابل فهم، مردم را به سمت استفاده از کتاب های مفید تشویق کنند.

**استفاده از کاغذ ارزان برای افزایش تیراژ کتاب

وی پیشنهاد می دهد:استفاده از کاغذهای ارزان قیمت، نیز می تواند به سوی افزایش فروش کتاب با تیراژ بالا کمک کند.
این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه مردم باید برای مطالعه کتاب ارزش قائل شوند و حتی در اوقات فراغت از مطالعه کتاب بهره برند، می گوید:کتاب خواندن افراد خانواده برای یکدیگر جهت تشویق به مطالعه یکی از راه هایی است که می تواند کتاب را در سبد نیازهای ضروری خانوار قرار دهد.

**صنعت نشر درگیر یک ضعف مفرط

عباس کاردانی، کارشناس فرهنگی نیز در این زمینه می گوید:مشکل اصلی ما در نظام تولید است، چراکه نظام فرهنگی سیاست و اقتصاد زده ما باعث شده که کتاب ، کتاب خوانی و صنعت نشر درگیر یک ضعف مفرط شوند که همین مورد صنعت نشر را روزبه روز ضعیف تر می کند.

وی ادامه می دهد: علاوه بر این مسئله ، حرکت ناشران به سمت تولید کتاب های نفیس و گران قیمت جهت کسب درآمد بیشتر ، باعث شده مردم کمتر کتاب های مورد علاقه خود را در بازار نشر بیایند.

کاردانی اظهار می دارد: در حالی که برای افزایش سرانه مطالعه باید کتاب هایی که بتواند نیازهای اولیه افراد را برآورده کند و از زبان نگارشی ساده ای هم برخوردار باشد، بیشتر منتشر شوند.

**کتاب هایی با نگارش ساده تولید شود

وی اضافه می کند: منظور از کتاب ساده این نیست که کتاب سطح پایینی داشته باشد و مطالب سخیفی را به ذهن خواننده القا کند، بلکه کتاب خوب کتابی است که در عین سادگی از جذابیت خاصی هم برخوردار باشد یعنی بتواند جایگزین مناسبی برای بازی ها و سرگرمی های الکترونیکی باشد.

** نیاز به مطالعه کتاب باید در درون مردم زنده شود

آنچه مسلم است ،ترویج کتابخوانی تنها با تبلیغ امکان پذیر نیست ،با زنده کردن ضرورت مطالعه و کسب علم در درون مردم می توان این نیاز را ایجاد کرد ، آنها باید احساس کنند که اگر اهل مطالعه باشند، بهتر می توانند فرزند تربیت کنند، درک بهتری از محیط اطراف ودرنتیجه زندگی سالم تری داشته باشند، اگر چنین احساسی پدید آید قطعا دنبال مطالعه خواهند رفت.

**تبلیغات کتاب کم است

هر برنامه ای که بتواند این نیاز را در مردم زنده کند، مطلوب خواهد بود. حتی اگر به دفعات تکرار شود، باید نگاه کنیم که در سطح شهر چند تابلو برای تبلیغ کتاب وجود دارد، اگر به همان اندازه که برای سایر مسایل و اقلام تبلیغ می شود برای کتاب تبلیغ می شد، قطعا وضعیت حوزه کتاب بهتر از شرایط فعلی بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :