ظرفیت و پتانسیل مثال زدنی و بی بدیل منطقه از نظر سنت، فرهنگ و پیشینه برای اشتغال‌زایی و درآمد‌زایی در حال حاضر با حداقل ظرفیت ممکن و به صورت شخصی، با مشکلات بسیار وسیع و ناامید کننده و بدون نظم و ساختاری مشخص و معین دنبال می شود.

 تبریزمن، سرویس فرهنگ و هنر: رسوم و سنت های مردم آذربایجان به عنوان مجموعه ای از زیباترین و محبوب ترین عناصر، ناشی از فرهنگی است که طی سالیان دراز تحت تاثیر مردمان ایران، ترکیه، روسیه و قفقاز پیشرفت کرده و هر چه زمان گذشته، پخته تر و جذاب تر گشته است.

نمود های این فرهنگ در مواردی چون ارتباطات، معماری، پوشش و حتی تغذیه این مردم به میزان قابل ملاحظه ای نفوذ داشته و باعث جذابیت بیش از پیش آن ها در میان سایر ملل و اقوام جهان شده است.

gallery_0157_HR_Final-CT-Selection_O_CC-1st-European-Games-Baku-2015_Photo-Ralph_Larmann_com_242A4852

از طرف دیگر، وقتی مباحثی چون تبریز ۲۰۱۸ به میان می آید، جای سوال است که مردم و مسئولین تبریز و آذربایجان در پی انتقال چه چیزی به گردشگران و میهمانان -احتمالا- پرشمار داخلی و خارجی خود خواهند بود؟ آیا همچون مراسم افتتاحیه معدود مسابقات ورزشی یا همایش ها و کنفرانس هایی که در استان برگزار می شود  به شیرین کاری های سطحی و انجام برخی اقدامات سانسور شده بسنده خواهیم کرد؟

چه آبروریزی ای بیشتر از این می تواند باشد که مردم منطقه ای با هزاران سال قدمت و فرهنگ و هنر غنی در تاریخ خود، چیزی برای ارائه به میهمانان خود نداشته باشند؟

آیا مراسمی با رنگ و لعاب آذربایجان در سال ۲۰۱۸ شاهد خواهیم بود یا اینکه مجریان تهرانی برنامه اجرا خواهند کرد و شعبده بازان از کلاه هایشان خرگوش درخواهند آورد؟

آیا مسئولین ما مراسم افتتاحیه عظیم و ناب کشور آذربایجان، برای مسابقات بین المللی مختلفی که در طول چند سال اخیر میزبانی کرده – مثلا مراسم افتتاحیه مسابقات کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ – را شاهد بودند که چگونه چشم های جهانیان را خیره و هویت مردم آن کشور را در عرض چند ساعت به رخ میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان کشید؟

Image result for baku 2017 opening ceremony

آیا گروه هایی برای معرفی موسیقی، حرکات موزون و تاریخ غنی و شخصیت های معروف آذربایجان پیش بینی شده است یا اینکه بروشورهایی چند صفحه ای با طراحی افرادی کج سلیقه و بی اطلاع – و احتمالا با غلط های املایی – به دست گردشگران سپرده خواهد شد؟

کدام فضاهای معماری و یا نمایشگاه ها را پیش بینی کرده ایم، فستیوال های مختلف و بازارچه ها چه نقشی در برنامه استقبال از گردشگران خواهند داشت؟

ده ها و صد ها مورد دیگر را برای غنی سازی برنامه های استقبال از گردشگران می توان نام برد که در جهت گسترش نام آذربایجان و نیز خاطره انگیزتر کردن بیش از پیش این سفر برای میهمانان قابل استفاده خواهند بود، باید توجه کرد که بحث استقبال و میزبانی از گردشگر، تنها به هتل و زیرساخت های شهری محدود نمی شود، بلکه گردشگر باید با کوله باری از تجربه و خاطره شهر میزبان خود را ترک گفته و دیگران را برای تکرار سفر خود ترغیب کند.

امید می رود تا مسئولین ذی ربط در این امر، از فرصت تبریز۲۰۱۸ نهایت استفاده را برده و از آن به عنوان سکوی پرشی برای اسفاده از معدن دست نخورده فرهنگ آذربایجان استفاده شود، امیدی که متاسفانه با نگاه به وضعیت فعلی و فرصت چند ماهه باقی مانده، به نا امیدی بدل خواهد شد!


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :