رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگاه جمهوری اسلامی به رابطه با روسیه را راهبردی و جامع الاطراف دانست و گفت: داشتن روابط استراتژیک مستلزم همکاری هایی همچون مبارزه با تروریسم است.

به گزارش تبریزمن، علی اکبر ولایتی روز چهارشنبه در پایان دیدار معاون صدراعظم و وزیر خارجه سابق اتریش و مدیرکل کنونی مرکز بین المللی سیاست مهاجرت این کشور در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره همکاری های پیشرفته بین ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم بیان کرد.

وی با بیان این که نگاه جمهوری اسلامی ایران، نگاه جدیدی به شرق است اظهار داشت: نگاه به شرق مستلزم اجزایی است که از جمله آنها داشتن ارتباط راهبردی و استراتژیک با کشورهایی همچون روسیه و چین است.

ولایتی ادامه داد: داشتن روابط استراتژیک با روسیه مستلزم الزاماتی است که از جمله آنها این نوع همکاری ها یعنی همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم است.

وی ادامه داد: زمانی که آمریکایی ها و متحدانشان و صهیونیست ها به کشورهای زنجیره ای مقاومت مثل سوریه ، لبنان و عراق حمله می کنند و بنایشان بر آن است که زنجیره مقاومت را از هم بپاشانند، دولت قانونی سوریه را سرنگون کنند و از ۸۰ کشور جهان مزدوران آدمکش را گسیل می کنند تا مردم بیگناه کشورهای منطقه را از بین ببرند، طبیعی است که ایران در مقابل آنها بایستد همانطور که روسیه می ایستد.

ولایتی گفت: در طی این ماه هایی که گذشت، جمهوری اسلامی ایران با روسیه قرارهای متعددی گذاشتند که در برابر این تهاجم بایستند. از جمله این قرارها این همکاری های دفاعی است که اخیرا مشاهده کردید، این کاملا طبیعی و پیش بینی شده است و امر غیر منتظره ای نیست. بنابراین نگاه جمهوری اسلامی به رابطه خود با روسیه یک نگاه راهبردی و جامع الاطراف است.

**تفسیر آمریکایی ها را درباره همکاری با روسیه قبول نداریم
ولایتی همچنین در پاسخ به این سوال که آمریکا گفته ممکن است این نقض قطعنامه شورای امنیت باشد گفت: این که هر اقدامی ایران می کند آمریکایی ها تفسیر به رای می کنند به هیچ وجه ملاک نیست. تفسیر آمریکایی ها تفسیر به رای بوده و به هیچ وجه قابل قبول نیست. آنها به نفع خودشان تفسیر می کنند و جمهوری اسلامی ایران هم در چارچوب مقررات بین المللی حرکت می کند و این تفسیر آمریکایی ها را قبول ندارد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از متحدان منطقه ای خود دفاع می کند، از سوریه دفاع می کند چرا که این کمک بر اساس درخواست دولت قانونی سوریه است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: همانطور که کمک به دولت عراق بر اساس درخواست دولت قانونی عراق است اما حضور آمریکایی ها و بعضی از متحدان آنها و کشورهای منطقه مثل عربستان سعودی به خلاف نظر قانونی دولت سوریه است بنابراین حضور آمریکایی ها در سوریه غیرقانونی است.

**اتریش مواضع مثبتی نسبت به رابطه با ایران داشته است
ولایتی همچنین در خصوص دیدار خود با معاون صدراعظم و وزیر خارجه سابق اتریش گفت: با هیات اتریشی دیدار و در ارتباط با روابط ایران و اتریش و نیز همکاری های دو کشور در امر دو جانبه و مسایل منطقه ای بخصوص منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و تحولات این منطقه گفت و گوهایی داشتیم.

وی ادامه داد: مسلما کسانی که از نقاط دیگر دنیا به ایران سفر می کنند، مشتاقند بدانند در این منطقه حساس که در مسایل بین المللی تاثیرگذار است چه می گذرد و دیدگاه ایران نسبت به این تحولات چیست که در این رابطه نسبت به تحولات سوریه، ترکیه و همکاری های بین ایران، سوریه و روسیه توجیه شدند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: همچنین همکاری هایی که بین ایران و اروپا وجود دارد و توسعه همکاری ها در افق آینده مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

ولایتی خاطرنشان کرد: بدون تردید اتریش نسبت به سایر کشورهای اروپایی یکی از کشورهایی است که دید مثبتی داشته و همچنان این دید را دارد و کمتر مواضع منفی نسبت به رابطه با ایران داشته است. حالا هم جزو کشورهایی است که حجم روابطش با ایران نسبتا بالاست و کمتر در توسعه روابط با ایران مانع تراشی می بینیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :