پایگاه اینترنتی ویکی لیکس که به انتشار اسناد حساس دولتی از سراسر جهان شهرت دارد، به دنبال کودتای نافرجام ترکیه، آنچه را که ‘صدها هزار ایمیل خصوصی حزب حاکم ترکیه’ خوانده است، منتشر کرد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روزنامه انگلیسی اکسپرس، این اسناد محرمانه به نامه های الکترونیکی مقامات ارشد حزب عدالت و توسعه ترکیه به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور مربوط می شود.

این روزنامه روز چهارشنبه نوشت: ویکی لیکس این اسناد را در واکنش به پاسخ سخت اردوغان به کودتای نظامی نافرجام این کشور منتشر کرده است. اردوغان دشمنان سیاسی اش از جمله مقامات ارشد نظامی و قضات ارشد و افراد بسیار دیگری را بازداشت کرده است؛ اقدامی که بسیاری استفاده رئیس جمهوری ترکیه از فرصت برای تحکیم حکومت خود قلمداد می کنند.

ویکی لیکس که «جولیان آسانژ» آن را بنیان نهاده است، در اطلاعیه ای که در این پایگاه اینترنتی منتشر شد، نوشت: «ویکی لیکس، بخشی از ایمیل های حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به عنوان حامی سیاسی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را منتشر می کند. این ایمیل ها بخشی از مجموع ۷۶۲ صندوق پستی الکترونیکی از حرف «A» تا «I» است و شامل ۲۹۴ هزار و ۵۴۸ نامه الکترونیک و هزاران فایل پیوست آن است.

این اطلاعیه می افزاید: این اطلاعات یک هفته قبل از تلاش برای کودتا کسب شده است، اما ویکی لیکس برنامه انتشار آنها را در واکنش به عملیات پاکسازی پس از کودتا توسط دولت ترکیه به تعویق انداخته است.

ویکی لیکس نوشت: ما این اطلاعات و هر منبعی را که به هر نحوی به عوامل کودتا، احزاب سیاسی رقیب یا دولت مرتبط است، بررسی کرده ایم.

بر اساس گزارش اکسپرس، دست کم ۲۹۴ نفر در نتیجه کودتا جان خود را از دست داده اند و تبعات آن با توجه به ممنوعیت حضور ائمه جماعات از حضور در مراسم تدفین عاملان کودتا، جدی بوده است.

ویکی لیکس پیشتر وعده داده بود اسناد محرمانه ای را درباره ساختار قدرت در ترکیه فاش خواهد کرد.

آسانژ در سال ۲۰۰۶ تارنمای افشاگر ویکی لیکس را راه اندازی کرد و این پایگاه اینترنتی تاکنون تعداد زیادی سند دیپلماتیک محرمانه را از سراسر جهان درباره اقدامات جاسوسی، جنایات جنگی، شکنجه و بسیاری دیگری از موارد نقض حقوق بشر منتشر کرده است.

ترکیه بامداد شنبه صحنه کودتای نظامی نافرجامی بود که بر اساس آخرین آمارها ۲۹۰ کشته از میان نیروهای حامی دولت و طرفداران کودتا و ۱۴۰۰ زخمی داشته است.

رسانه های دولتی ترکیه روز دوشنبه از بازداشت ۱۰۳ ژنرال و دریاسالار از زمان کودتای نافرجام این کشور، خبر دادند. بیش از ۴۵ هزار نفر از اعضای دستگاه قضایی، نیروهای مسلح و سایر دستگاه های دولتی نیز تاکنون بازداشت و تعلیق شده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :