نماینده مردم شهرستان ورزقان در مجلس پاداش ۷٫۵ میلیارد ریالی به هیأت مدیره مس سونگون را با وجود اعلام اینکه معدن مس سونگون ضرر می‌دهد، قابل قبول نیست.

به گزارش تبریزمن، رضا علیزاده اظهار داشت: مسؤولانی که باعث تعطیلی طرح‌های توسعه مس سونگون ورزقان شده‌اند باید از مردم این شهرستان عذرخواهی کنند.

وی افزود: فعالیت شرکت ملی مس در ورزقان رویکرد صحیح ندارد و درباره نحوه نگرشی که به شهرستان دارد، اعتراض داریم.

علیزاده گفت: سه سال قبل هزینه‌های هنگفتی برای اجرای طرح‌های توسعه در مس سونگون اعم از ایجاد کارخانه ذوب و پالایش مس و… هزینه شده که در طول این مدت به تعطیلی کشانده و با برنامه‌های مختلف دست به فروش کنسانتره خام از معدن کرده و فرصت‌های توسعه و شغلی را از بین بردند.

وی  با انتقاد شدید از خام فروشی مس سونگون (کنسانتره مس) اظهار داشت: از مدیران و مسؤولان مس می‌خواهیم که به رویه صحیح برگشته و زمینه برای اشتغال ده‌ها هزار شغل به جوانان شهرستان و استان را فراهم آورند و سریعا کارخانجات ذوب، پالایش مس و کارخانجات پایین دستی را در شهرستان راه‌اندازی کنند.

علیزاده با اشاره به گفته مسؤولان مس سونگون که مس سود ندارد و ضرر می‌کند، افزود: اگر در خام‌فروشی مس ۲۰ تا ۵۰ درصد هم سود بماند، ایحاد فرصت‌های شغلی به خام‌فروشی مس ارجحیت دارد.

نماینده مردم ورزقان در مجلس ادامه داد: اگر معدن مس سونگون ورزقان سود نمی‌کند و ضرر می‌دهد، هیأت مدیره شرکت مس آذربایجان درخصوص پرداخت ۷٫۵ میلیارد ریالی پاداش به هیأت مدیره چرا مردم را توجیه نمی‌کنند و این امر افکار عمومی را جریحه‌دار کرده و باعث سلب اعتماد مردم شده است.

به نظر می‌رسد دست‌های پشت پرده بعد از گذشت نزدیک به ۳۰ سال هنوز نمی‌خواهند عواید حاصل از فعالیت‌های این مجتمع عظیم معدنی عاید استان و شهرستان‌های منطقه شود، مطمئناً این نقل و انتقال تحول و توسعه‌های سازنده‌ای را از همه جهات بخصوص از بابت اقتصادی برای منطقه به دنبال خواهد داشت و حتی با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در مورد ذخایر این مجتمع معدنی می‌شود، می‌تواند تامین‌کننده مواد مورد نیاز صنایع پایین‌دستی کشور در حوزه مواد استخراجی باشد و حتی مرزها را درنوریده و به بازارهای جهانی وارد شود.

امیدواریم وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی این امر با دید فراجناحی و سیاسی زمینه بهره‌مندی مردم منطقه و به خصوص خود ورزقان را از عواید حاصل از این مجتمع عظیم معدنی را فراهم آورد.

*معدن مس سونگون، معدنی روباز و بزرگ

مس سونگون در ۱۳۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر تبریز، ۴۰ کیلومتری فاصله هوایی شمال غرب اهر و ۳۰ کیلومتری شمال ورزقان واقع شده است، معدن مس سونگون بر روی کمربند جهانی مس موسوم به کمربند آلپ-هیمالیا قرار دارد.

این طرح در یک منطقه کوهستانی با متوسط ارتفاع ۲ هزار متر بالای سطح دریا واقع شده و در شمال باختری ایران بر روی کمربند ماگمایی البرز- آذربایجان قرار دارد.

معدن مس سونگون در واقع یک معدن روباز بزرگ بوده که دومین معدن بزرگ ایران از نظر مقدار ذخایر است، اما به دلیل شرایط توپوگرافی معدن‌کاری در این منطقه سخت بوده که ذخیره و عیار بسیار مطلوب، این سختی را آسان کرده است.

کل ذخیره قابل استخراج معدن که تاکنون اکتشاف شده، ۴۲۰ میلیون تن با عیار خاک معدن ۰٫۶۵ درصد است، هر سال ۱۴ میلیون تن خاک در مجتمع سونگون فرآوری می‌شود و با این شرایط حداقل ۳۰ سال ذخیره معدن برای استخراج و فرآوری کافی پیش‌بینی می‌شود، ولی ذخیره معدن مطمئناً بیشتر از این است و با اکتشافات جدید بیشتر خواهد شد.

با توجه به اکتشافات انجام گرفته و براساس اطلاعات منتشر شده، ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن حدود ۸۰۰ میلیون تن برآورد شده که در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون حدود ۱،۹ میلیارد تن سنگ مس با عیار ۶۷ درصد است.

کنسانتره مس که ذوب می‌شود ۲۸ درصد مس، ۳۲ درصد گوگرد و ۲۴ درصد آهن دارد. گوگرد موجود در اثر ذوب کنسانتره به گاز SO2 تبدیل می‌شود که اگر در حجم زیاد وارد فضا شود، باعث مشکلات زیست محیطی می‌شود، به همین دلیل کارخانه اسید سولفوریک با ظرفیت سالانه ۷۵۰ هزار تن در برنامه مسؤولان این مجتمع قرار دارد که محصول نهایی باارزشی بوده و باعث حفظ امنیت محیط زیست می‌شود.

پروژه‌ دیگر، پالایشگاه کارخانه ذوب است که مس تولید شده در واحد ذوب را پالایش الکترولیزی کرده و به مس ۹۹٫۹۹ درصد تبدیل می‌کند.

کارخانجات متعددی در کنار کارخانه ذوب باید تاسیس شود، از جمله کارخانه اکسیژن تا بتواند اکسیژن لازم برای کارخانه ذوب را تامین کند.

در مجتمع مس سونگون حدود ۳ هزار نفر مستقیما کار می‌کنند، با راه‌اندازی فازهای بعدی مجتمع این عدد به ۱۰ هزار نفر خواهد رسید که اشتغالزایی غیرمستقیم این مجموعه را نیز باید به اعداد فوق اضافه کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :